Na 53. ročníku atletického mítingu P - T - S slovenský rekord Jána Volka na 100 m

Šamorín 29. júna (TASR) - Na 53. ročníku Pravda - Televízia - Slovnaft v športovom komplexe x-bionic® sphere v Šamoríne opäť ožil tradičný míting s účasťou pretekárov z 36 krajín, aj niektorých hviezd svetovej atletiky. Jeho ozdobou bol pre slovenskú atletiku národný rekord Jána Volka v behu na 100 m časom 10,13 s. V cieli si Volko pochvaľoval hlavne žičlivú atmosféru, ktorá ho hnala vpred. Vyšlo mu všetko, aj štart, aj finiš na šachovnici. S vetrom 1,1 m/s bežal rýchlejšie ako na MS v vlani v Londýne (10,15), kde mu v kvalifikácii pomohol vietor so silou 0,9 m/s. "Už som ani nedúfal, že to tento rok pôjde pod 10,20, ale forma stúpa. Ukázalo sa, že to ide, a som nesmierne šťastný. Dohodli sme sa s trénermi, že musím ísť môj beh a nesúperiť s ostatnými. Nesmiem kontrolovať ostatných a riešiť, či som pred nimi. Výsledok sa dostavil. Dúfam, že najlepšia forma príde na ME v Berlíne," povedal Volko.

Svetoví rekordéri kubánsky výškar Javier Sotomayor a český oštepár Jan Železný spestrili otvárací ceremoniál a svojou prítomnosťou symbolicky udelili podujatiu svetový punc. Mužské kladivo však malo svoje vlastné hviezdy, popri Marcelovi Lomnickom (s výkonom 75,23 m piaty) v súťaži, ktorá bola aj súčasťou seriálu IAAF Hammer Throw Challenge, štartovalo hviezdne duo Poliakov Pawel Fajdek a Wojciech Nowicki. Trojnásobný majster sveta Fajdek sa v kruhu trápil, a ak by sa nazbieralo v štartovnej lsitine viac ako osem kladivárov, tak by po úvodných troch pokusoch vypadol bez platného výkonu. Vo štvrtej sérii však poslal kladivo na 76,77 cm, poskočil na priebežne prvé miesto, z ktorého ho vzápätí vo 4. sérii zosunula svetová tohtoročná jednotka so 76,89 krajan Nowicki.


Na štvrtke sa z trojice Sloveniek darilo najviac tretej Ivete Putalovej so sezónnym maximom 52,89, keď sa prvýkrát dostala v tomto roku pod 53 sekúnd. Alexandra Bezeková skončila piata (53,20). Najväčšia favoritka majsterka sveta spred siedmich rokov Amantle Montshová z Botswany podľahla vo finiši Slovinke Anite Horvatovej. V behu na 800 m sa síce Slovenky vpredu neobjavili, no 6. Gabriela Gajanová si v juniorskom veku zabehla osobný rekord 2:03,52 min a zlepšila sa o 1,25 s. Na 3000 m štartoval olympijský víťaz na 50 km v Riu chodec Matej Tóth. Trať bola pre neho príliš krátka, no svojou prítomnosťou v rýchlostnom teste s 5. miestom aj on pozdvihol úroveň mítingu. Zvíťazil Poliak Dawid Tomala v osobnom rekorde 10:56,98 min. Medzi ženami vyhrala Mária Katerinka Czaková v rekorde mítingu 12:34,29 min. Slovenský výškar Matúš Bubeník v 3. pokuse len ľahko zhodil 226 cm, zapísal si sezónne maximum 223 cm a obsadil 2. miesto. Oštep patril medzi magnety mítingu a nesklamal, víťazný Čech Jakub Vadlejch dosiahol výborných 88,94 m. Už v predprograme štartovali dve osobnosti slovenskej atletiky, kladivárka Martina Hrašnová (67,28 m) a trojskokanka Dana Velďáková (14,03 m s vetrom), obe víťazne.
 © 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím