Na Dudinskej päťdesiatke Matej Tóth postrašil chodecký svet, na 20 km predviedol skvelý výkon

Dudince 24. marca (TASR) – Na 33. ročníku Dudinskej päťdesiatky najlepší slovenský chodec Matej Tóth vystrašil svetovú špičku. Čas na 20 km pod 1:20 h ho zaraďuje do užšej skupiny, ktorá hocikedy a hocikde môže medailovo vyniknúť. Skalp od trojnásobného olympijského medailistu Austrálčana Jareda Tallenta získal časom 1:19:48 h spôsobom, ktorý bol pre protinožca až zdrvujúci, na Tótha zasa zapôsobil ako palivo s najvyšším oktánovým číslom.

Blízke okolie tlačí Mateja Tótha neustále vpred. Všetci tvrdia jedno, akurátny čas pre neho ešte len príde a ak nastane, slovenská atletika sa obohatí aj medailami. Šéftréner reprezentácie Roman Benčík prejavoval maximálnu spokojnosť. "Ktokoľvek by tu bol, tak by mal čo do činenia s Matejom Tóthom. Už dlhšie v tréningu ukazuje, že disponuje veľkou formou a na jeho ďalšie štarty sa môže každý tešiť."

Tréner Matej Spišiak dodáva: "Matejovi zatiaľ všetko klape, je zdravý, v pohode, môže siahať na najvyššie méty. Dôležité bolo, že prelomil hranicu 1:20 h. Aj jeho ďalšie osobné rekordy na kratších vzdialenostiach naznačujú, že by mohol chodiť aj rýchlejšie. Na päťdesiatke bude ťažšie stláčať maximum, podstatné zostáva, že môže pomýšľať na medailu, túžba získavať vzácne kovy neustále silnie."

Šéf Slovenského atletického zväzu Peter Korčok bol spokojný: "Je obdivuhodné, že každý ročník nám v Dudinciach prináša nejaký výnimočný výkon. Teraz to bol výkon Mateja Tótha, jeho čas je ozdobou tohto podujatia i zavďačením pre organizátorov, že sa im podarilo 33. ročník pripraviť na takej vysokej úrovni. Matej potvrdil, že patrí do užšej svetovej špičky aj na 20 km, nielen na päťdesiatke."

Na oboch tratiach môže Matej Tóth mieriť vysoko. "Európsky šampionát je ešte veľmi ďaleko, všeličo sa môže udiať," zvažuje Matej Spišiak. "Inak sme sa presvedčili, že sa variabilne môže rozhodnúť šesť až osem týždňov pred vrcholom, takže má na výber. Myslím si však, že sa aj po tomto výkone v Dudinciach bude tešiť viac na päťdesiatku."© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím