3 min. čítania

Na ME v atletickom krose v Šamoríne hlavné tituly Turkom Özbilenovi a Canovej

Šamorín 10. decembra (TASR) - Vytrvalcom na 24. majstrovstvách Európy v krose v šamorínskom komplexe x-bionic® kraľoval opäť Keňan v tureckých farbách, tentoraz Kaan Kigen Özbilen. Pred druhým Španielom Adelom Mechaalom zvíťazil s náskokom deviatich sekúnd, tretí dobehol Brit Andrew Butchart so stratou 15 sekúnd. Trojica Slovákov sa výraznejšie nepresadila, 59. skončil Tibor Sahajda, 69. Richard Varga a 73. Jozef Urban.

Najznámejší v našom tíme, triatlonista Richard Varga, bol zároveň jeden z ambasádorov podujatia. Jedenásty z minuloročného olympijského triatlonu sa do nominácie dostal dodatočne aj zásluhou tretej pozície na majstrovstvách Slovenska. "Mal som dva ciele - neskončiť posledný a bojovať aj o predposledné miesto a bežať lepšie, ako som bežal pred troma týždňami (majstrovstvá Slovenska, pozn. TASR). Myslím si, že oboje sa mi podarilo, aj keď bolo chladnejšie a viac fúkalo, bežal som asi o štyri sekundy na kilometer rýchlejšie. Z tohto hľadiska som veľmi spokojný, dúfam, že som kvalitne reprezentoval Slovensko a nemuselo sa hanbiť," uviedol Varga.

V hlavnej ženskej kategórii sa presadila na zlatý stupienok veľká favoritka Turkyňa Yasemin Canová. Na jej sólo beh nemal nikto z konkurencie a zvíťazila s náskokom 15 sekúnd pred striebornou Meraf Bahtovou zo Švédska a 16 s pred Nórkou Karoline Bjerkeli Grövdalovou. Trojica Sloveniek sa zoradila tesne za sebou - 74. Silvia Schwaigerová, 75. Ľubomíra Maníková a 76. Kristína Néč-Lapinová.

Súťaže mužských aj ženských štafiet triumfovala Veľká Británia. V súťaži miešaných štafiet takisto zvíťazila Veľká Británia s náskokom len jednej sekundy pred Českom, tretie Španielsko stratilo 38 sekúnd. Slovenska štafeta s Kristínou Hegedüsovou, Katarínou Beľovou, Jozefom Pelikánom a Jozefom Repčíkom sa zaradila na poslednú 11. priečku. Premiérová disciplína ME uzavrela celý program vydareného šampionátu, v ktorom sa v rôznych kategóriách súťažilo dovedna o 13 medailových kolekcií.

Výsledky ME - muži na 10 180 m (79 štartujúcich): 1. Özbilen (Tur.) 29:45, 2. Mechaal (Špan.) 29:54, 3. Butchart (V. Brit.) 30:00, ..., 59. Tibor SAHAJDA 31:55, 69. Richard VARGA 32:24, 73. Jozef URBAN (všetci SR) 33:15, tímy (13): 1. Turecko 17, 2. Španielsko 20, 3. Veľká Británia 35, ..., 13. Slovensko (59. SAHAJDA, 69. VARGA, 73. URBAN) 201,  ženy na 8230 m (77 štartujúcich): 1. Canová (Tur.) 26:48, 2. Bahtová (Švéd.) 27:03, 3. Grövdalová (Nór.) 27:04, ... 74. Silvia SCHWAIGEROVÁ 30:50, 75. Ľubomíra MANÍKOVÁ 31:21, 76. Kristína NEC-LAPINOVÁ (všetky SR) 31:57, tímy (13): 1. Veľká Británia 23, 2. Rumunsko 31, 3. Turecko 54, 13. Slovensko (74. SCHWAIGEROVÁ, 75. MANÍKOVÁ, 76. NÉČ-LAPINOVÁ) 225, miešané štafety na 6280 m (11): 1. Veľká Británia 18:24, 2. Česko 18:25, 3. Španielsko 19:02, ..., 11. Slovensko (Kristína Hegedüsová, Katarína Beľová, Jozef Pelikán, Jozef Repčík) 20:31.