Na ME v streľbe Tužinský v ľubovoľnej pištoli šiesty, Olejnik v dvojitom trape jedenásty

Pragersko 25. júla (TASR) - Slovenský reprezentant Juraj Tužinský skončil šiesty vo finále ľubovoľnej pištole 60 na kontinentálnom šampionáte strelcov v Pragersku pri Maribore. Majstrom Európy sa stal 50-ročný Portugalčan Joao Costa, striebro získal Talian Francesco Bruno a bronz Rus Sergej Červjakovskij.

Tužinský postúpil do boja o medaily z 2. kvalifikačného miesta po výkone 560 bodov. Finále odštartoval ideálne, keď už v prvej sérii výstrelov nazbieral najviac spomedzi všetkých finalistov - 30,5 bodu. V druhej trafil aj čistú desiatku, ale prepadol sa na druhú priečku za Taliana Bruna. Člen klubu VŠC Dukla Banská Bystrica sa po ďalších dvoch položkách držal na bronzovej pozícii, následne sa však prepadol na šiestu a po piatej sérii výstrelov opustil finálové eliminácie ako tretí v poradí a celkovo šiesty.

"Šanca na medailu tam bola. Prvýkrát som bol vo finále v tejto disciplíne na ME. Bral som to s rešpektom a snažil som sa podať ideálny výkon. Dnes som však nemal na súperov vo finále, strieľali veľmi dobre. Z umiestnenia sa ale strašne teším, pretože v základe som dosiahol veľmi kvalitný výsledok. Šieste miesto nie je sklamaním, dal som do toho všetko, čo som mohol," povedal pre TASR Tužinský.

Tridsaťročný zverenec trénera Tibora Kissa má na konte dve medaily z veľkých fór a obe sú bronzového lesku zo vzduchovej pištole 60. Prvú získal na ME 2010 v Merakeri a druhú na nedávnych I. európskych hrách v Baku. V sobote síce zbierku nerozšíril, ale v ĽuPi dosiahol najlepšie umiestnenie v kariére. Ďalší Slovák Kopp skončil v Pragersku na 18. mieste s nástrelom 549, Ján Fabo zavŕšil štvrtú desiatku poradia (534). V súťaži družstiev obsadilo slovenské trio s celkovým súčtom 1643 bodov piatu priečku, pričom na zisk minimálne bronzovej medaily mu chýbali len dva body.

V dvojitom trape obsadil Hubert Andrzej Olejnik 11. priečku. Zverenec trénera Dušana Barcziho nastrieľal dovedna 137 bodov, na účasť v rozstrele o semifinále však potreboval rozprášiť ešte o dva terče navyše. V úvodných dvoch sériách trafil zhodne po 27 holubov, v nasledujúcich dvoch zlepšil svoj výkon postupne na 28 aj 29, no v záverečnej piatej položke zaváhal až štyrikrát a pripravil sa o možnosť strieľať o medaily.