Na ME v Zürichu 6. miesto trojskokanky Dany Velďákovej a 7. miesto Marcela Lomnického

Zürich 16. augusta (TASR) - Z ôsmich finálových disciplín sa v sobotňajšom programe na ME v atletike vynímali v Zürichu zo slovenského pohľadu najmä dve, kladivo Marcela Lomnického a trojskok Dany Velďákovej

     

Dvanástka kladivárov vo finále a medzi nimi Marcel Lomnický, ďalší zo slovenských kandidátov na medailu. Strieborní Matej Tóth a Martina Hrašnová svoju misiu na ME naplnili a trúfal si ju naplniť aj Lomnický. Skončil siedmy so 76,89 m a sen o vzácnom kove sa rozplynul. Zlato putovalo do Maďarska zásluhou Krisztiána Parsa vo svetovom výkone roka 82,69, striebro do Poľska po výkone Pawla Fajdeka 82,05 a bronz získal Rus Sergej Litvinov za sezónne maximum 79,35.

      
Z finalistov jedine Maďar Pars a Poliak Fajdek prehodili v tomto roku 80 m a za nimi mal najbližšie Bielorus Kryvickyj a s osobným rekordom 79,16 aj Lomnický. Slovenský kladivár neskrýval túžbu po pokorení 80 metrov a nevylučoval, že zlepšenie osobného maxima by malo prísť práve v atletickom chráme na Letzigrunde.

      
Dvadsaťsedemročný Lomnický zapôsobil v kvalifikácii pri priamom postupe suverénne druhým najdlhším pokusom (77,06) hneď za úradujúcim majstrom sveta Poliakom Fajdekom (77,45). Pre Lomnického, autonómneho kladivára bez trénera, bolo dôležité začať ďaleko, najlepšie explodovať už v úvodnej sérii, aby sa upokojil. Cítil, že sa nachádza vo výbornej forme a tomu zodpovedali aj jeho sebavedomé vyhlásenia.

      
Slovinec Kozmus vyzval súperov v 1. sérii výkonom 77,45, Lomnický sa predviedol iba so 73,21. Aj Pars 78,11 s Rusom Litvinovom 77,33 začali solídne a Lomnický bol po prvej sérii siedmy. Pre slovenského kladivára bola dôležitá druhá séria, ak by sa mu pokus nevydaril, už by čelil veľkému tlaku. Spokojný mohol byť so 76,23 čiastočne, posunul sa na ôsme miesto a keďže ďalší štyria kladivári za ním sa už nezlepšili, mohol bez stresu odhodiť tretí pokus. Práve v tretej sérii mal smolu Poliak Fajdek, ktorému síce náčinie zaletelo za 80 metrov, no rozhodcovia mu pokus neuznali, keďže sa po dotočení obrátky dotkol zvrchu okraja okruhu. Pars v záverečnom pokuse hodil svetový výkon roka 82,69.

      
Lomnický začal užšie finále ako prvý, keď po treťom pokuse dlhom 75,42 zostal na 8. mieste. So 76,89 v 4. sérii sa posunul na 6. miesto, čo však vzhľadom na jeho ambície bolo stále málo. Lomnický zavŕšil celú sériu 73,21 - 76,23 - 75,42 - 76,89 - x - x dvoma neplatnými pokusmi, klesol na konečnú 7. priečku a vzhľadom na ambície sa musel zmieriť so sklamaním.

      
Finále trojskokaniek zvládla Dana Velďáková so cťou. Nielenže postúpila do užšej osmičky, ale šiestym miestom potvrdila, že jej účasť, napriek tohto roku nesplnenému limitu, si zaslúžila. Šiestym miestom si zarobila odmenu od SAZ 800 eur a aj sa jej vrátia náklady súvisiace so štartom, ktoré si hradila. Séria Dany Velďákovej vo svojom piatom štarte na ME (x - 13,87 - x - 13,67 - x - x) bola v znamení dvoch platných pokusov, na medailu sa muselo doskočiť až na métu 14,46. O zlate a striebre sa rozhodlo v druhej sérii, majsterka sveta spred troch rokov, obhajkyňa titulu, dovedna už so zbierkou troch nadväzujúcich zlatých na ME Oľga Saladuchová dopadla na 14,73, jej najväčšia konkurentka, tohtoročná halová majsterka sveta a strieborná vlani pod holým nebom v Moskve Ruska Konevová len na 14,69 a aj tretia v poradí ďalšia Ruska Gumeňuková so 14,46 výrazne odskočila od konkurencie.

 

Finálové výsledky

      ženy

      trojskok: 1. Saladuchová (Ukr.) 14,73, 2. Konevová (Rus.) 14,69, 3. Gumeňuková (Rus.) 14,46,... 6. Dana Velďáková (SR) 13,87.

 

      muži

      kladivo: 1. Pars (Maď.) 82,69, 2. Fajdek (Poľ.) 82,05, 3. Litvinov (Rus.) 79,35,... 7. Lomnický (SR) 76,89.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím