3 min. čítania

Na MS vo vodnom slalome v sobotu sklamanie Slovákov, 7. Slafkovský, 9. Beňuš

Deep Creek 20. septembra (TASR) - Úvodné finále na MS slalomárov na divokej vode nedopadlo v americkom Deep Creeku pre slovenských singlkanoistov dobre. Vo finále štartovali dvaja a za očakávaním zaostali, 7. skončil obhajca striebra Alexander Slafkovský a 9. Matej Beňuš. Zvíťazil Američan Fabien Lefevre, v minulosti veľmi úspešný v kajaku. Slafkovský za ním zaostal o 5,69 s, Beňuš o 6,42 s. Oboch Slovákov mohli mrzieť štyri trestné sekundy. Ak by zajazdili čisto, tak ako trojica medailistov, ocitli by sa úplne niekde inde, Slafkovský dokonca na druhom mieste.

V semifinále skončil Slafkovský na druhej priečke za Lefevrem, Beňuš bol tretí. Žiaľ, zo semifinále nepostúpil štvornásobný majster sveta Michal Martikán, ktorý skončil s dvoma trestnými sekundami dvanásty. Od roku 1995 slovenskí singlkanoisti na vrcholnej svetovej súťaži prvý raz vyšli naprázdno. Medzi kajakármi postup do finálovej desiatky unikol Martinovi Halčinovi s 11. miestom v semifinále len veľmi tesne. Ján Šajbidor obsadil 29. miesto.

"Deväť mesiacov tréningu, dva desaťcentimetrové úskoky a bolo po sezóne, takto sa nedá pádlovať vo finále, so štyrmi ťukmi," skonštatoval Alexander Slafkovský. "Boli nešťastné, hore na trati mi ustrelila špica, na poslednej protivodke som si už myslel, že som vonku z bránky, len som sa naťahoval na záber a opäť som ťukol. Inak sa mi jazdilo super, cítil som sa sebavedome, veril som si aj na super jazdu. Bola síce dobrá, len tie dotyky, tie ma o všetko pripravili. V sezóne som bol vždy vo finále a v ňom bolo už len dôležité poriadne trafiť do jazdy. Keby som tak vedel namiešať kokteil na úspech, teraz nám nezostáva nič iné, len si v hliadkach napraviť reputáciu. Uvedomujem si, že na vode som dostatočne rýchly, z toho budem vychádzať. Ťažko natrénovať, aby neboli ťuky."

Matej Beňuš mal pred štartom dobré pocity, v cieli už menej. "Do 21. bránky som si myslel, že by mohla byť aj medaila, voda mi však zdvihla špičku a bolo zle. Čo robiť, je to šport. Tunajšia trať mi sedela, trúfal som si, bohužiaľ. Snažil som sa stopercentne koncentrovať, no mal som lepšie zareagovať na vlnu, bola to moja chyba. Inak som so sezónou spokojný, vždy som sa umiesťoval vo finále. Budúci rok treba ešte pridať, keďže sa už budú vyjazďovať miestenky na olympiádu."

Kajakár Martin Halčin veril v postup až do poslednej chvíle. "Vždy dúfam, kým je to čo len trochu možné, nikoho som však nezaklínal, škoda, finále mi ušlo veľmi tesne. V tejto sezóne som bol štvrtý na ME vo Viedni, teraz zasa jedenásty, samé smoliarske miesta. V budúcom roku prechádzam už úplne do kategórie seniorov, určite sa zvýši zodpovednosť, pretože šancí bude menej."

V ďalšom sobotňajšom finále v C1 obhájila titul z pražskej Troji Austrálčanka Jessica Foxová. Medzi kajakármi obsadili medailové stupne na úkor oveľa väčších favoritov výlučne Francúzi na čele s Borisom Neveuom.

Finálové výsledky - C1 muži: 1. Lefevre (USA) 106,82 (0), 2. Savšek (Slovin.) 108,62 (0), 3. Anton (Nem.) 110,30 (0), ... 7. Alexander Slafkovský 112,51 (4), 9. Matej Beňuš (obaja SR) 113,24 (4), K1 muži: 1. Neveu 101,61 (0), 2. Combot 102,34 (2), 3. Biazizzo (všetci Fr.) 102,92 (0), C1 ženy: 1. Foxová (Austr.) 132,85 (4), 2. Franklinová (V. Brit.) 138,78 (6), 3. Reboursová (Fr.) 139,62 (6).