2 min. čítania

Na paralympiáde v Riu Vadovičová zlatá vo vzduchovej puške v ľahu, cyklista Metelka má v stíhačke isté minimálne striebro

Rio de Janeiro 10. septembra (TASR) - Slovenská reprezentantka v športovej streľbe Veronika Vadovičová získala na XV. paralympijských hrách v Riu de Janeiro zlatú medailu vo vzduchovej puške mix v ľahu na 60 výstrelov. Nástrelom 636,7 b dosiahla už v sobotňajšej popoludňajšej kvalifikácii najlepší výkon a súčasne paralympijský rekord. Následne nedala súperom šancu ani v osemčlennom finále. Vadovičová, ktorá je svetová rekordérka v tejto disciplíne, triumfovala po najlepšom finálovom výkone v histórii hier (212,5) pred Nemkou Nataschou Hiltropovou (211,5), bronz sa ušiel Kórejčanovi Jonghovi Leemu (189,7).

Vadovičová sa v Riu predviedla v skvelej forme, keď si vybojovala už druhý kov s najcennejším leskom. Predtým získala zlatú medailu vo finále vzduchovej pušky na 10 m v stoji na 40 výstrelov. Jej krajan Radoslav Malenovský obsadil v sobotňajšej miešanej súťaži strelcov 4. priečku (168,3). Kvalifikácia bola konečnou stanicou pre Jozefa Širokého, ktorý obsadil 21. priečku (628,8).

Výsledky - vzduchová puška mix v ľahu na 60 výstrelov: 1. Veronika VADOVIČOVÁ (SR) 212,5, 2. Hiltropová (Nem.) 211,5, 3. Jangho Lee (Kór. rep.) 189,7, 4. Radoslav MALENOVSKÝ (SR) 168,3, 5. Čang Cchuej-pching (Čína) 147,2, 6. Stojev (Ukr.) 125,2.

Slovenský reprezentant v dráhovej cyklistike Jozef Metelka suverénnym spôsobom ovládol kvalifikáciu stíhacích pretekov na 4 km. Úradujúci majster sveta dlhodobo žijúci vo Veľkej Británii súčasne vo svojej najsilnejšej disciplíne dosiahol časom 4:29,112 min nový paralympijský rekord. Pred druhým Austrálčanom Kyleom Bridgwoodom, s ktorým sa v sobotňajšom večernom finále so začiatkom o 23.49 SELČ stretne v súboji o zlato, mal v cieli náskok 9,527 s. Bez ohľadu na výsledok finálovej stíhačky je isté, že Metelka pre slovenskú výpravu vybojuje na hrách ďalšiu medailu. Kolumbijčan Diego German Gomez Duenas a Američan Scott Martin sa predstavia v pretekoch o bronz.