Na úvod MS vo vodnom slalome zlato slovenskej hliadky 3xC1

Pau 26. septembra (TASR) - Na majstrovstvách sveta slalomárov na divokej vode vo francúzskom Pau získala slovenská výprava hneď v úvodnej disciplíne zlatú medailu. Postarali sa o ňu singlkanoisti v hliadkach v zložení Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš, a to suverénnym spôsobom. Od druhých Britov ich delili rovné tri sekundy, od tretích Francúzov 3,28 s. Medailovo vynikli aj deblkanoisti, keď ku zlatu singlistov pridali bronz v zložení Pavol a Peter Hochschornerovci, Ladislav a Peter Škantárovci a Tomáš Kučera - Ján Bátik.

Naši singlkanoisti v Pau triumfovali už siedmykrát v nepretržitom rade od roku 2009, a to v rovnakom zložení s Martikánom, Slafkovským a Beňušom. Dovedna sa môžu pochváliť deviatimi titulmi majstrov sveta, jedným bronzom a pri všetkých medailách bol ako jediný Martikán. V historickej štatistike slovenský vodný slalom po hliadkach singlistov navŕšil na MS medailovú zbierku na 23 titulov, Michal Martikán si kariérnu bilanciu zaokrúhlil na rovných 20 medailí (13-3-4), Slafkovský sa už môže pochváliť zbierkou 8-1-0 a Beňuš 7-0-1.

V kategórii deblkanoistov štartovali len štyri tímy, pred dvoma rokmi v Londýne ich bolo desať. Rapídny pokles záujmu spôsobilo rozhodnutie, že deblovky v individuálnej podobe vyradili z OH. Medailové umiestenie bolo na dosah a Hochschornerovci, Škantárovci a Kučera s Bátikom ho dosiahli. Ale vzhľadom na nízky počet účastníkov sa medaily v tejto disciplíne neudeľovali.

Kajakári mali takmer dokonalý prehľad o tom, koľko energie musia na trati vynaložiť, aby prenikli na stupeň víťazov. Na základe striebra spred dvoch rokov na MS v Londýne štartovali ako predposlední, a to v rovnakom zložení Martin Halčin, Andrej Málek, Jakub Grigar. Na trati nazbierali šesť sekúnd penalizácie, oproti najvážnejšej konkurencii viac a v konečnom súčte 27 tímov obsadili až 8. miesto. Ak by zajazdili čistú jazdu, boli by prví. Hliadka kajakárok v zložení Jana Dukátová, Elena Kaliská, Eliška Mintálová skončila siedma, keď sa o bronzovú medailu pripravila jedným dotykom na bránke číslo sedem. Hliadka singlkanoistiek v zostave Monika Škáchová, Simona Glejteková, Simona Maceková obsadila 8. miesto.