Nemecká polícia prehľadala dom dopingovej hriešničky Sachenbacherovej-Stehleovej

Soči 22. februára (TASR) - Polícia prehľadala dom nemeckej biatlonistky Evi Sachenbacherovej-Stehleovej potom, ako mala pozitívny dopingový nález na XXII. ZOH v Soči.Bavorská federálna kriminálna polícia v tejto súvislosti urobila raziu aj v biatlonovom stredisku v Ruhpoldingu, ktorý sa nachádza 120 km južne od Mníchova. Informovala o tom agentúra dpa.
      
Šéf nemeckej olympijskej výpravy Michael Vesper povedal, že vyšetrovanie, ktoré nariadil sudca, sa sústredilo na stravu a doplnky výživy. Mníchovský žalobca uviedol, že prehliadka biatlonového strediska a dvoch súkromných budov, slúžili na zabezpečenie dôkazového materiálu. V jednej z budov napokon našli podozrivé doplnky stravy.  
      
Vesper ďalej poznamenal, že Sachenbacherová-Stehleová užívala doplnky stravy, ktoré obsahovali zakázanú látku. Nedostala ich však od nemeckého tímu, ale od jej športového psychológa, takže išlo "o jej osobné rozhodnutie" to užívať. Sachenbacherová-Stehleová bola šokovaná, keď sa dozvedela o razii, takže nálada v nemeckom tíme je dosť zlá.
      
Po vypočúvaní MOV v piatok spätne diskvalifikoval dvojnásobnú olympijskú víťazku respektíve jej dve štvrté miesta na 12,5 km s hromadným štartom a v mixovanej štafete. Predstavitelia Medzinárodného olympijského výboru (MOV) požiadali Medzinárodnú biatlonovú úniu, aby Nemku vyškrtli zo všetkých výsledkov, takže nemecký tím stratil štvrté miesto v zmiešanej štafete. Slovensko sa tak posunulo v konečných výsledkoch na piate miesto.
      
Sachenbacherovú-Stehleovú vylúčili z národných olympijských tímov. Tridsaťtriročná Nemka mala pozitívny test na zakázaný stimulant methylhexanamín. Sachenbacherová-Stehleová mala problémy s dopingovými komisármi už predtým. Na ZOH 2006 v Turíne ju spoločne s ďalšími 14 športovcami suspendovali na päť dní za zvýšenú hladinu hemoglobínu.
      
Tridsaťtriročná Sachenbacherová-Stehleová sa pred biatlonom venovala behu na lyžiach, má vo svojej zbierke celkovo päť olympijských medailí. V Salt Lake City 2002 získala zlato v bežeckej štafete na 4x5 km a o osem rokov neskôr vo Vancouveri pridala prvé miesto v tímovom šprinte. MOV oznámil, že na ZOH 2014 v Soči bolo naplánovaných 2453 testov vrátane 1269 kontrôl pred štartom najväčšieho športového sviatku.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím