Nemecká polícia prehľadala dom dopingovej hriešničky Sachenbacherovej-Stehleovej

Soči 22. februára (TASR) - Polícia prehľadala dom nemeckej biatlonistky Evi Sachenbacherovej-Stehleovej potom, ako mala pozitívny dopingový nález na XXII. ZOH v Soči.Bavorská federálna kriminálna polícia v tejto súvislosti urobila raziu aj v biatlonovom stredisku v Ruhpoldingu, ktorý sa nachádza 120 km južne od Mníchova. Informovala o tom agentúra dpa.
      
Šéf nemeckej olympijskej výpravy Michael Vesper povedal, že vyšetrovanie, ktoré nariadil sudca, sa sústredilo na stravu a doplnky výživy. Mníchovský žalobca uviedol, že prehliadka biatlonového strediska a dvoch súkromných budov, slúžili na zabezpečenie dôkazového materiálu. V jednej z budov napokon našli podozrivé doplnky stravy.  
      
Vesper ďalej poznamenal, že Sachenbacherová-Stehleová užívala doplnky stravy, ktoré obsahovali zakázanú látku. Nedostala ich však od nemeckého tímu, ale od jej športového psychológa, takže išlo "o jej osobné rozhodnutie" to užívať. Sachenbacherová-Stehleová bola šokovaná, keď sa dozvedela o razii, takže nálada v nemeckom tíme je dosť zlá.
      
Po vypočúvaní MOV v piatok spätne diskvalifikoval dvojnásobnú olympijskú víťazku respektíve jej dve štvrté miesta na 12,5 km s hromadným štartom a v mixovanej štafete. Predstavitelia Medzinárodného olympijského výboru (MOV) požiadali Medzinárodnú biatlonovú úniu, aby Nemku vyškrtli zo všetkých výsledkov, takže nemecký tím stratil štvrté miesto v zmiešanej štafete. Slovensko sa tak posunulo v konečných výsledkoch na piate miesto.
      
Sachenbacherovú-Stehleovú vylúčili z národných olympijských tímov. Tridsaťtriročná Nemka mala pozitívny test na zakázaný stimulant methylhexanamín. Sachenbacherová-Stehleová mala problémy s dopingovými komisármi už predtým. Na ZOH 2006 v Turíne ju spoločne s ďalšími 14 športovcami suspendovali na päť dní za zvýšenú hladinu hemoglobínu.
      
Tridsaťtriročná Sachenbacherová-Stehleová sa pred biatlonom venovala behu na lyžiach, má vo svojej zbierke celkovo päť olympijských medailí. V Salt Lake City 2002 získala zlato v bežeckej štafete na 4x5 km a o osem rokov neskôr vo Vancouveri pridala prvé miesto v tímovom šprinte. MOV oznámil, že na ZOH 2014 v Soči bolo naplánovaných 2453 testov vrátane 1269 kontrôl pred štartom najväčšieho športového sviatku.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri