Športové aktuality
3 min. čítania

Olympijské hry 2020 v Tokiu ponúkajú Japonsku ozdravenie prostredia aj ekonomiky

Tokio 8. septembra (TASR) - Dejiskom Hier XXXII. olympiády v roku 2020 bude Tokio. Japonská metropola usporiada najväčší letný športový sviatok druhýkrát v histórii po roku 1964. Niektorí miestni obyvatelia jasajú v súvislosti s ozdravením zdevastovanej ekonomiky, iní dúfajú v skoré odstránenie následkov z výbuchu jadrovej elektrárne Fukušima v marci 2011.

Pred oznámením výsledkov tajného hlasovania 125. zasadnutia Medzinárodného olympijského výboru (MOV) zaplavili ulice hlavného mesta Krajiny vychádzajúceho slnka tisíce nadšených Japoncov, ktorí nahlas skandovali "Tokio, Tokio". Japonská metropola pritom čelila vzostupným obavám možnému problému katastrofy jadrovej elektrárne v budúcnosti, ktorá sa nachádza 230 km od veľkomesta. Napriek tomu však presvedčivo zvíťazila v kandidatúre nad tureckým Istanbulom i španielskym Madridom a má možnosť usporiadať hry druhýkrát v histórii.

V dave ľudí viali japonské vlajky a nočnú radosť v Tokiu dotvárali mnohé podujatia ako napríklad koncerty či iné polnočné zábavy. Definitívny verdikt odsledovali nedočkaví obyvatelia skoro ráno na veľkoplošnej obrazovke gigantických rozmerov. "Som neskutočný šťastný, pretože každý vravel, že vyhrať by mal Madrid," povedal obyvateľ Tokia Rjoko Abe, ktorý vzal do ulíc aj svojho ročného syna. "Možnosť usporiadať olympiádu nám dáva šancu ukázať celému svetu, ako ťažko dokážeme bojovať za obnovu Japonska. Zároveň však ďakujeme všetkým za podporu," povedala žena v domácnosti Tomoko Tanaková počas nočných osláv v parku Komazawa.

Japonsko sa stále lieči zo škôd sposôbených výbuchom jadrovej elektrárne Fukušima, ktorý v marci 2011 vyvolal zemetrasenie a silnú prívalovú vlnu tsunami. Tá zničila veľkú časť pobrežia ostrovnej krajiny. Negatívny zásah postihol aj japonskú ekonomiku stále čakajúcu na ozdravnú injekciu, ktorej predpokladaná výška je 30 miliárd dolárov. Na vyváženie nepriaznivého stavu by sa malo vytvoriť až 150.000 nových pracovných miest. Usporiadanie hier je tak ideálnou príležitosťou na oživenie zdevastovanej ekonomiky.

Tokio hostilo olympijské hry už v roku 1964, keď vo voľbách zdolalo rivalov z Detroitu, Viedne a Bruselu. Japonci privítali hry s takou pýchou, že deň ich otvorenia 10. októbra považujú za štátny sviatok.

Obavy sveta z Japonska však stále pretrvávajú kvôli správam, že stovky ton rádioaktívneho odpadu z jadrovej elektráne Fukušima steká do vôd Tichého oceánu. Japonský premiér Šinzó Abe uviedol, že odstránenie vodnej krízy bude stáť takmer pol miliardy dolárov. Domáci obyvatelia však vkladajú do šéfa vládneho kabinetu dôveru.

Podujatia a športovci
paris

Súvisiace

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV