Olympijskú pochodeň pre ZOH v Soči priviezli na vesmírnu stanicu ISS, v sobotu ju vynesú do otvoreného vesmíru

Moskva 7. novembra (TASR) - Ruská kozmická loď Sojuz s trojčlennou posádkou priviezla vo štvrtok na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) olympijskú pochodeň, pre februárové XXII. zimné olympijské hry 2014 v ruskom Soči. Raketa s kozmickou loďou Sojuz, ozdobená logom Soči 2014 a pestrofarebným obrázkom snehovej vločky, odštartovala z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane predpoludním miestneho času. S orbitálnou stanicou vyše 420 kilometrov na Zemou sa Sojuz TMA-11M spojil po približne šiestich hodinách. Pochodeň, z bezpečnostných dôvodov nezapálená, bola súčasťou nákladu kozmickej lode, ktorej posádku tvorili Michail Ťurin z Ruska, Rick Mastracchio z USA a Koiči Wakata z Japonska.

V sobotu by olympijskú pochodeň mali dvaja ruskí kozmonauti po prvý raz v histórii vyniesť aj do otvoreného vesmíru. Na ISS ich doviezli dosiaľ už dvakrát, v amerických raketoplánoch pred olympiádami v rokoch 1996 a 2000, avšak vtedy ich nevzali do otvoreného kozmu.

Ide síce o nákladnú misiu, avšak "celé Rusko je hrdé na svoje zimné olympijské hry a na svoje lety do vesmíru", povedal vicepremiér Dmitrij Kozak, ktorý pri príležitosti štartu navštívil Bajkonur.

Pochodeň sa má vrátiť na Zem v pondelok 11. novembra a bude pokračovať v 65.000 kilometrov dlhej trase, ktorá sa zavŕši štartom olympijských hier 7. februára v rekreačnom stredisku Soči na pobreží Čierneho mora. Olympijskú pochodeň už v októbri doviezol ľadoborec na severný pól a Rusko plánuje jej ďalšie neobyčajné zastávky, dno Bajkalského jazera a 5642 metrov vysoký vrch Elbrus v Kaukaze.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Vlastné nastavenie cookies.
      Súhlasím X