Olympijskú pochodeň pre ZOH v Soči priviezli na vesmírnu stanicu ISS, v sobotu ju vynesú do otvoreného vesmíru

Moskva 7. novembra (TASR) - Ruská kozmická loď Sojuz s trojčlennou posádkou priviezla vo štvrtok na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) olympijskú pochodeň, pre februárové XXII. zimné olympijské hry 2014 v ruskom Soči. Raketa s kozmickou loďou Sojuz, ozdobená logom Soči 2014 a pestrofarebným obrázkom snehovej vločky, odštartovala z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane predpoludním miestneho času. S orbitálnou stanicou vyše 420 kilometrov na Zemou sa Sojuz TMA-11M spojil po približne šiestich hodinách. Pochodeň, z bezpečnostných dôvodov nezapálená, bola súčasťou nákladu kozmickej lode, ktorej posádku tvorili Michail Ťurin z Ruska, Rick Mastracchio z USA a Koiči Wakata z Japonska.

V sobotu by olympijskú pochodeň mali dvaja ruskí kozmonauti po prvý raz v histórii vyniesť aj do otvoreného vesmíru. Na ISS ich doviezli dosiaľ už dvakrát, v amerických raketoplánoch pred olympiádami v rokoch 1996 a 2000, avšak vtedy ich nevzali do otvoreného kozmu.

Ide síce o nákladnú misiu, avšak "celé Rusko je hrdé na svoje zimné olympijské hry a na svoje lety do vesmíru", povedal vicepremiér Dmitrij Kozak, ktorý pri príležitosti štartu navštívil Bajkonur.

Pochodeň sa má vrátiť na Zem v pondelok 11. novembra a bude pokračovať v 65.000 kilometrov dlhej trase, ktorá sa zavŕši štartom olympijských hier 7. februára v rekreačnom stredisku Soči na pobreží Čierneho mora. Olympijskú pochodeň už v októbri doviezol ľadoborec na severný pól a Rusko plánuje jej ďalšie neobyčajné zastávky, dno Bajkalského jazera a 5642 metrov vysoký vrch Elbrus v Kaukaze.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Viac informácií...
      Súhlasím