Rakúšan Matthias Mayer nečakane triumfoval v zjazde na ZOH v Soči, náš Bendík 45.

Červená Poľana 9. februára (TASR) - Prvú zlatú medailu v alpských lyžiarskych disciplínach si na XXII. ZOH v Soči vyjazdil Matthias Mayer. Dvadsaťtriročný Rakúšan triumfoval v nedeľňajšom zjazde a slávil tak svoj najväčší úspech v zatiaľ krátkej kariére. Striebro v alpskom centre Roza Chutor vybojoval Talian Christof Innerhofer, ktorý na Mayera stratil šesť stotín sekundy, bronz získal Nór Kjetil Jansrud (+0,10). Jediný slovenský reprezentant na štarte Martin Bendík s číslom 43 obsadil pri svojej olympijskej premiére 45. priečku s odstupom 9,16 s na víťaza.
      
Mayer patril v zjazde do širšieho okruhu medailových adeptov, jeho víťazstvo sa však veľmi nečakalo. Jeho dosiaľ najlepšími výsledkami boli dve druhé miesta v super-G v pretekoch Svetového pohára, v kráľovskej alpskej disciplíne nebol dosiaľ nikdy na pódiu. Medzi hlavných kandidátov na titul patrili najmä Nór Aksel Lund Svindal a Američan Bode Miller. Obaja skončili napokon bez medaily, majster sveta zo Schladmingu Svindal obsadil nepopulárnu štvrtú priečku, Miller až ôsmu.
      
Na technicky náročnej, zľadovatelej trati s viacerými dlhými skokmi zajazdil prvý kritériový čas (2:06,33) Nór Jansrud s číslom osem. Jeho výkon potom tesne prekonal Mayer, ktorý vydržal na čele aj po jazde Millera. Favorizovaný Američan odštartoval perfektne, na prvých medzičasoch viedol, no v spodnej časti trate šiel nečakane pasívne a v cieli stratil na Rakúšana až vyše pol sekundy. Mayerov čas nepokoril ani ďalší horúci kandidát na zlato, Aksel Lund Svindal predviedol na 3495 m dlhej zjazdovke agresívnu jazdu, no stredná pasáž mu nevyšla podľa predstáv a napokon sa zaradil až za Jansruda.
     
Začiatok zjazdu posunuli o 15 minút pre problémy s kabínkovou lanovkou, ktorá privážala pretekárov na štart. Na ceste nahor sa v nej zasekol americký reprezentant Travis Ganong štartujúci s číslom 7. Kráľovská alpská disciplína divákov príliš nelákala, tribúny v cieli boli zaplnené iba z polovice.
      
Zjazd, muži - výsledky:
1. Mayer (Rak.) 2:06,23 min, 2. Innerhofer (Tal.) +0,06 s, 3. Jansrud +0,10, ... 45. Martin BENDÍK (SR) +9,16.© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

ZOSTÁVA DO Olympijských hier mládeže 2018, Buenos Aires

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri