Singlista Matej Beňuš obsadil 2. miesto vo 4. kole SP slalomárov na divokej vode, Dukátová siedma

Seu d'Urgell 8. augusta (TASR) - Druhé miesto obsadil vo finále 4. kola Svetového pohára slalomárov na divokej vode v španielskom Seu d'Urgell slovenský singlista Matej Beňuš. Od víťazného Francúza Gargauda Chanuta ho delilo 2,02 sekundy, tretí skončil Slovinec Savšek (+2,95). Pre Beňuša to znamenalo po víťaztve v Krakove druhé pódiové umiestenie v SP v tejto sezóne, v kariére jubilejné desiate (2-5-3).

Frontálny útok na finálový úspech začala trojica slovenských singlistov už v semifinále. Suverénom bol najrýchlejší Alexander Slafkovský (95,56), šiesty skončil Michal Martikán (97,03), ôsmy Matej Beňuš (97,36), všetci s čistými jazdami. Olympijský park a pereje rieky Segre s 23 bránkami na 300 m dlhej trati si zo slovenských singlistov vo finále najviac užil Matej Beňuš. Štartoval tretí v poradí a vyzval súperov na súboj tým najlepším spôsobom, čistou jazdou a časom 94,10, o vyše tri sekundy lepším ako v semifinále. Michal Martikán sa k nemu priblížil o 2,13 sekundy a aj tento rozdiel napovedal, akú brilantnú jazdu Beňuš zajazdil. Aj Beňušovi však niečo chýbalo k dokonalosti. Francúz Gargaud Chanut sa doslova pohral s perejami a nasadil latku s výsledným časom o 2,02 s lepším ako Beňuš extrémne vysoko. Nakoniec sa čakalo na jazdu semifinálového suveréna Alexandra Slafkovského. Ťuk už na 5. bránke, potom na 15-tej mu však zmaril šancu na umiestenie v najlepšej trojke.

Matej Beňuš si do internej olympijskej kvalifikácie pripísal najviac bodov, až šesť. "Finále bolo veľmi rýchle, trať postavili tak, že sa dalo ľahko stratiť, ale na druhej strane nebola extra náročná. Neriskoval som, snažil som sa ísť normálnu jazdu bez ťuku. Francúz, čo ma zdolal, šiel lepšie, preto zvíťazil. Najmä hore mi dal sekundu a pol a náskok si udržal až do konca."

Na rozdiel od kanoistov, dvojica slovenských kajakárov v semifinále skončila. Jakubovi Grigarovi sa nepodarilo zopakovať umiestenie z kvalifikácie, v ktorej obsadil 2. priečku. V semifinále mu patrilo až 13. miesto, 0,34 sekundy za postupovým 10-tym. Andrej Málek dopadol podobne, s 18. miestom síce taktiež s jazdou bez penalizácie, no s mankom na postup 0,97 s.

V nedeľnom vyvrcholení 4. kola Svetového pohára slalomárov na divokej vode sa bojovalo v dvoch kategóriách. V ženskom kajaku vynikla Corinna Kuhnleová po výbornej jazde, Jane Dukátovej stačili sily na 7. priečku, na Rakúšanku stratila 5,37 s. Napriek tomu si Dukátová udržala pred záverečným vyvrcholením vo francúzskom Pau priebežné vedenie v SP. V debloch sa najviac zo slovenských lodí darilo na 8. mieste Tomášovi Kučerovi - Jánovi Bátikovi, ktorých od prvej priečky Francúzov Klaussa - Pecheho delilo 4,65 s.

Finálové výsledky
C1: 1. Chanut (Fr.) 92,08 (0), 2. Beňuš 94,10 (0), 3. Savšek (Slovin.) 95,03 (0), 4. Martikán 96,23 (0), ...9. Slafkovský (obaja SR) 99,96 (4)
K1 muži: 1. Neveu (Fr.) 89,06 (0), 2. Hernanz (Špan.) 89,61 (0), 3. Delfour (Austr.) 90,50 (0), ...v semifinále 13. Jakub Grigar 93,35 (0), 18. Andrej Málek (obaja SR) 93,98 (0)
K1 ženy: 1. Kuhnleová (Rak.) 97,33 (0), 2. Chourrautová 98,93 (0), 3. Martinezová (obe Špan.) 99,56 (0), ...7. Dukátová (SR) 102,70 (0), ...v semifinále 14. Kaliská 107,10 (0)
C2: 1. Klauss - Peche 100,79 (0), 2. Labarelle - Peschier (všetci Fr.) 101,07 (0), 3. Florence - Hounslow (Brit.) 101,46, ...8. Kučera - Bátik 105,44 (0), ...v semifinále 15. Hochschornerovci 109,07 (2), 18. Škantárovci (všetci SR) 111,67 (6)