Singlkanoista Beňuš zvíťazil v pretekoch SP v Krakove, Halčin v K1 druhý

KRAKOV 27. júna (SITA) - Slovenský kanoista Matej Beňuš sa v sobotu stal víťazom C1 mužov na pretekoch 2. kola Svetového pohára vo vodnom slalome v poľskom Krakove. Dvadsaťsedemročný Bratislavčan mal v boji o medaily suverénne najlepší čas a o prvenstvo ho nepripravila ani dvojsekundová penalizácia na bránke číslo sedemnásť. Beňuš triumfoval o 2,86 spred Britom Davidom Florenceom, tretí skončil Slovinec Benjamin Savšek. Ani jeden z desiatky finalistov sa nevyhol zaváhaniu pri prejazde niektorou z bránok.

"Bola to parádna jazda. Škoda ťuku, ale vzhľadom na to, že v spodnej časti trate boli nepríjemné vraťáky, je to fajn. Napriek tomu, že kanál v Krakove nemám rád, darí sa mi tu jazdiť výborné výsledky. O to lepšie, lebo sa viem odosobniť. Okrem finálovej mi vyšla aj kvalifikačná jazda, v ktorej som mal najlepší čas, na tretiu priečku ma odsunuli štyri trestné sekundy. Teším sa, že sa mi darí gradovať formu. Pretekom pomohlo, že organizátori zdvihli bránky vyššie. Mohli sme jazdiť dynamickejšie a nemuseli sme dávať toľko pozor," zhodnotil po súťaži Matej Beňuš.

Druhý slovenský finalista Alexander Slafkovský ťukol už pri nájazde na protivodnú bránku číslo štyri, potom na osmičke za nesprávny prejazd dostal päťdesiatku a skončil vo finále na 10. mieste. Michal Martikán, ktorý minulotýždňové preteky SP v Prahe vynechal, nepostúpil do finále a skončil trinásty.

V K1 mužov obsadil vo finále Martin Halčin druhé miesto. Od pretekov k pretekom stúpa jeho forma a v Krakove prehral len o 12 stotín sekundy s Čechom Vavřincom Hradílkom. Halčin predviedol čistú a dostatočne rýchlu jazdu. V sobotu si už mohol počínať uvoľnene, keďže v piatok si zabezpečil miesto v reprezentácii na septembrové majstrovstvá sveta do Londýna a môže bojovať aj o miestenku na olympijské hry do Ria de Jainero 2016. Spoločne s ním budú v reprezentácii Jakub Grigar a Andrej Málek.