Singlkanoistka Stanovská na MS na 10. mieste

Rio de Janeiro 30. septembra (TASR) - Slovenská singlkanoistka Soňa Stanovská obsadila na majstrovstvách sveta slalomárov na divokej vode v brazílskom Riu de Janeiro vo finále 10. miesto po tom, čo vynechala jednu z bránok. Zlatý unikát dosiahla Austrálčanka Jessica Foxová, ktorá po titule v kategórii kajakárok triumfovala aj v singlkanoe, s náskokom až 4,78 s pred Britkou Mallory Franklinovou a 7,67 pred Češkou Terezou Fišerovou. Fenomenálna Foxová v tejto sezóne vyhrala aj všetky preteky Svetového pohára v C1. V Riu zopakovala dve individuálne zlaté medaily spred štyroch rokov v americkom Deep Creeku a dovedna ich vlastní na MS už sedem, spolu s hliadkami deväť.

V semifinále zajazdila mladá, len 18-ročná Stanovská s jedným dotykom bránky čas 123,24 s, a obsadila siedme miesto spolu s Nemkou Stöcklinovou. Vo finále bola vo svojej premiére na MS druhá najmladšia, no s dostatočnými skúsenosťami, aby sa v rozhodujúcej chvíli zlepšila. Jazdu však vôbec nezvládla, sekundy naberala na trati neustále a na medzičasoch bolo zrejmé, že najlepšie neohrozí. Na 17. bránke prišiel ťuk a dvojsekundová penalizácia, do 22. bránky sa v silnom prúde nedostala, nasledoval 50-sekundový trest a koniec nádejí na prenikavejší finálový výsledok.

Stanovská prejavila ľútosť, no aj dobrý pocit z toho, že si zajazdila finále. "Mrzí ma to, jazda síce zlá nebola, no dve trestné sekundy s jemným, málo viditeľným dotykom som mať nemusela. Myslím si, že je to tak či tak pekný výsledok a môžem byť s výkonom spokojná. Len na spodku mi došli sily, nevládala som pretočiť loď a minula som bránku. Skočila som do protivodky, išla menší výjazd ako som mala, bola tam malá voda, ani riedky valec ma nezastavil tak, ako som potrebovala. Vo finále som bola druhá najmladšia, za Britkou Forrowou, ktorá je veľmi dobrá, aj na juniorských pretekoch sa prejavovala. Je to veľký talent, držím jej palce, semifinále vždy ide skvele, vo finále sa jej zatiaľ až tak nezadarilo."

Vo finále súťaže kajakárov bez slovenskej účasti dominoval Nemec Hannes Aigner, druhého v poradí Čecha Jiřího Prskavca zdolal o 0,96 s a tretieho Rusa Pavla Eigela o 2,48.

Finálové výsledky MS - C1 ženy: 1. Foxová (Austr.) 109,07 (0), 2. Franklinová (V. Brit.) 113,85 (2), 3. Fišerová (ČR) 116,74 (2), ... 10. Soňa STANOVSKÁ (SR) 173,23 (52), K1 muži: 1. Aigner (Nem.) 89,69 (0), 2. Prskavec (ČR) 90,65 (0), 3. Eigel (Rus.) 92,17 (0).