Slovenský štvorkajak strieborný na ME v Brandenburgu

Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík a Viktor Demin.
TASR/HENRICH MIŠOVIČ

Brandenburg 13. júna (TASR) - Slovenský štvorkajak v zložení Marek Krajčovič, Matej Michálek, Gábor Jakubík, Viktor Demin získal na ME v nemeckom Brandenburgu striebro v K4 na 1000 m. Vo finále finišovali Slováci na druhom mieste so stratou 0,355 s za loďou Česka v zostave Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Ján Štěrba. Bronz putuje do Portugalska. Pre mladú slovenskú káštvorku je to prvý cenný kov zo seniorského vrcholného podujatia.

Zverenci trénera Felixa Masára sa od začiatku pretekov usadili na medailových pozíciách. Vlaňajší majstri sveta i Európy v kategórii do 23 rokov boli po polovici trate druhí tesne za Maďarmi, na méte 750 m dokonca viedli. V dramatickom finiši napokon nestačili na českú káštvorku, no zisk striebra na olympijskom kilometri pri premiére na seniorských ME je obrovským úspechom. Vlani na MS v Duisburgu skončil slovenský štvorkajak siedmy.

Zadák Viktor Demín, ktorý ja najmladší člen K4, mal zo zisku striebra veľkú radosť. "Je to pre náš všetkých veľmi prijemné prekvapenie, nečakali sme to. V rozjazde nám to išlo ťažko, no dobre sme naladili formu a dnes to bola z našej strany životná jazda. Je to naša prvá seniorská medaila, no pevne verím, že nie posledná. Dúfam, že budeme ďalej napredovať a zlepšovať sa. Už o mesiac nás čaká vrchol sezóny - MS v Moskve, kde chceme tiež dosiahnuť dobrý výsledok," povedal pre TASR.

"Háčik" Marek Krajčovič na margo finálovej jazdy uviedol. "Pred štartom sme si ani nič poriadne nepovedali. Išli sme na finále s tým, že chceme predviesť čo najlepšiu jazdu a to sa nám aj podarilo. Veľmi sa tešíme. Teraz nad tým rozmýšľam, že nám iba o kúsok uniklo zlato, ale prvá seniorská Európa a hneď striebro, to je super debut."

Spokojnosť netajil ani Gábor Jakubík, ktorý povedal: "Išlo sa nám výborne. Súperov som veľmi nevnímal. Od začiatku som išiel ako dostihový kôň a tlačil našu loď do cieľa."

Slovenský dvojkajak v zložení Erik Vlček, Juraj Tarr obsadil v A-finále K2 na 500 m šieste miesto. Bronzoví medailisti z olympijského kilometra zaostali za víťaznou portugalskou posádkou Emanuel Silva, Iolio Ribeiro o viac než sekundu. Ženská kádvojka v zostave Ivana Kmeťová, Martina Kohlová i singlkanoista Ľubomír Hagara skončili na ôsmej priečke. Obe lode si o jednu pozíciu vylepšili umiestenie z dvestovky. V K2 na 200 m Martina Kohlová s Ivanou Kmeťovou finišovali na deviatej priečke.

Rovnaké umiestenie dosiahli v bojoch o medaily aj kajakár Miroslav Zaťko a singlkanoista Ľubomír Hagara. Dvojkajak v zložení Martin Jankovec, Ľubomír Beňo dopádloval v B-finále K2 tretí, čo v konečnom účtovaní znamenalo 12. priečku.

Finále K4 na 1000 m: 1. Česko (Havel, Trefil, Dostál, Štěrba) 2:54,824, 2. Marek KRAJČOVIČ, Matej MICHÁLEK, Gábor JAKUBÍK, Viktor DEMIN (SR) 2:55,179, 3. Portugalsko (Pimenta, Ribeiro, Silva, Fernandes (Port.) 2:56,932.