3 min. čítania

Tretí triumf Petra Sagana na tohtoročnej Tour de France prišiel v 16. etape

Bern 18. júla (TASR) - Slovenský cyklista Peter Sagan ovládol pondelňajšiu 16. etapu a zaznamenal už tretie víťazstvo v tohtoročnej edícii a siedme celkovo na Tour de France. Jazdec stajne Tinkoff sa presadil v záverečnom špurte pelotónu na trati dlhej 209 km z Moirans-en-Montagne do švajčiarskeho Bernu. O jeho triumfe rozhodla až cieľová fotografia, keď len o pár centimetrov zdolal Nóra Alexandra Kristoffa. Tretí skončil ďalší Nór Sondre Holst Enger z IAM Cycling. Dvadsaťšesťročný pretekár si tak opäť vylepšil postavenie v bodovacej súťaži a je veľmi blízko k zisku svojho piateho zeleného dresu v kariére.

"Dnes to bola veľmi dlhá etapa a bolo dosť teplo. Som veľmi šťastný, že som vyhral a hrdý na môj tím, ktorý odviedol výbornú robotu. Toto víťazstvo preto venujem mojim spolujazdcom a taktiež Olegovi. Bolo to super. V minulosti som veľakrát takto tesne prehral, teraz som vyhral, takže sa to konečne obracia. Bolo tu veľa slovenských fanúšikov. Je super, že prišli a povzbudzujú ma," povedal Sagan v prvom televíznom rozhovore.

Kristoff po prejazde cieľom oslavne zdvihol do vzduchu zovretú päsť, no nakoniec to bol Sagan, kto vyhral. V prvom momente však o tom ani sám nevedel. "Ani som nečakal na výsledky, myslel som si, že som druhý, až kým za mnou neprišli a nepovedali mi, že som vyhral. Je to neuveriteľné. Po toľkých druhých miestach... Myslím si, že Kristoff spravil chybu, bicykel hodil príliš neskoro a preto som vyhral ja," povedal pre oficiálnu stránku pretekov.

Sagan má na čele bodovacej súťaže už 114-bodový náskok pred druhým Britom Markom Cavendishom (Dimension Data), tretí je s 228 b Nemec Marcel Kittel (Etixx-QuickStep).

Na čele celkového poradia sa nič nemenilo. Lídrom je stále Brit Chris Froome z tímu Sky, druhý Holanďan Bauke Mollema (Trek-Segafredo) na neho stráca 1:47 minúty. Tretí Brit Adam Yates (Orica) s mankom 2:45 minúty.

V úvode etapy sa viacero pretekárov pokúšalo o únik, no dlho sa nikomu nepodarilo odtrhnúť. Vyšlo to až po 15 km dvojici zo stajne Etixx-QuickStep Tonymu Martinovi a Julianovi Alaphilippovi. Ich náskok postupne narastal a 130 km pred cieľom bol okolo piatich minút. Za duom sa vydala štvorica Lawson Craddock (Cannondale-Drapac), Nicolas Edet (Cofidis), Vegard Breen (Fortuneo-Vital Concept) a Timo Roosen (Lotto NL - Jumbo), ktorá sa od hlavného balíka odpútala na dve minúty. Sto km pred cieľom prekročili cyklisti švajčiarske hranice a to už pelotón pridal na tempe. Čoskoro pohltil unikajúcu štvoricu a náskok lídrov z Etixxu klesol na tri minúty.

Dvojica brala najviac bodov aj na rýchlostnej prémii, Sagan skončil tretí. Únik sa definitívne skončil 20 km pred cieľom, no hneď na to vyštartoval z balíka Portugalčan Rui Costa. Ten sa držal na čele 15 km, no ani jeho pokus nemal šancu na úspech. Všetko tak smerovalo k hromadnému finišu. V ňom mali najviac síl Sagan s Kristoffom, ktorí špurtovali bok po boku do cieľa a o triumfe slovenského pretekára rozhodla až cieľová fotografia.