8 min. čítania

Tri poháre na Slovensko

AUGSBURG 30. júla (SITA) - Slovenskí reprezentanti vo vodnom slalome Peter a Pavol Hochschornerovci sa v kategórii C2 stali celkovými víťazmi Svetového pohára. Po triumfoch na podujatiach rovnakého rangu v Seu d´Urgell a v Prahe pridali suveréni tohtoročnej sezóny v sobotňajších pretekoch vo finále SP v nemeckom Augsburgu druhé miesto, keď tentoraz nestačili na umenie domácich Andreho Ehrenberga a Michaela Senfta. Za celkové prvenstvo v SP dostanú prémiu 10 000 mariek. Milan Kubáň s Mariánom Olejníkom prišli do cieľa na šiestej pozícii a Roman Štrba s Romanom Vajsom boli siedmi. V celkovom hodnotení SP skončili Kubáň s Olejníkom na 9. a Štrba s Vajsom na 13. priečke.V súťaži kajakárov bol najrýchlejší, tak ako v piatkovej kvalifikácii, Američan Scott Shipley. Nádejný slovenský reprezentant Peter Cibák obsadil 16. miesto. Dominantné postavenie v C1 potvrdili aj v nedeľňajších pretekoch slovenskí kanoisti. Juraj Minčík si na svoje konto pripísal historické víťazstvo na veľkom podujatí a olympijský víťaz z Atlanty Michal Martikán si aj napriek druhému miestu opevnil celkové prvenstvo v hodnotení SP práve pred svojím krajanom. V kategórii K1 žien dominovala Elena Kaliská, keď prišla do cieľa s najrýchlejším časom pred domácou pretekárkou Mandy Planertovou, čím si zároveň zabezpečila i prvenstvo v SP a prémiu 8000 mariek. Ďalšie slovenské kajakárky Gabriela Stacherová a Gabriela Brosková skončili na 7. resp. 8. mieste. Kaliská spolu so Stacherovou a Broskovou boli najrýchlejšie i v súťaži hliadok.VÝSLEDKY - MUŽI - SOBOTAK1: 1. Scott Shipley (USA) 193,06 (0 trestných sekúnd), 2. Thomas Schmidt 193,26 (0), 3. Thomas Becker (obaja Nem.) 195,35 (0), 4. Pierpaolo Ferrazzi (Tal.) 196,77 (0), 5. Paul Ratcliffe (V. Brit.) 197,41 (2), 6. Helmut Oblinger (Rak.) 200,13 (2),...16. Peter Cibák (SR) 211,34 (8)C2: 1. Senft, Ehrenberg (Nem.) 217,13 (2), 2. Peter a Pavol Hochschornerovci (SR) 217,62 (4), 3. Staniszewski, Kolomanski (Poľ.) 218,71 (4),...6. Milan Kubáň, Marián Olejník 223,19 (4), 7. Roman Štrba, Roman Vajs (všetci SR) 223,43 (0)Konečné poradie Svetového pohára:K1 - muži: 1. Paul Ratcliffe (V. Brit.) 76 bodov, 2. Scott Shipley (USA) 67, 3. Pierpaolo Ferrazzi (Tal.) 67, 4. Helmut Oblinger (Rak.) 65, 5. Brie Giddens (USA) 53, 6. Thomas Schmidt (Nem.) 52,...17. Peter Nagy 25, 27. Peter Cibák 15, 36. Miroslav Stanovský (všetci SR) 7 C2 - muži: 1. Peter a Pavol Hochschornerovci (SR) 85 bodov, 2. Kolomanski, Staniszewski (Poľ.) 75, 3. Ehrenberg, Senft (Nem.) 60, 4. Jiras, Máder (ČR) 58, 5. Wojs, Mordarsky (Poľ.) 54, 6. Walter, Henze (Nem.) 49,...9. Milan Kubáň, Marián Olejník 45, 13. Roman Štrba, Roman Vajs 35, 17. Ľuboš a Peter Šoškovci (všetci SR) 23VÝSLEDKY - NEDEĽAC1 - muži: 1. Juraj Minčík 207,54 (0 trestných sekúnd), 2. Michal Martikán (obaja SR) 208,04 (4), 3. Nico Bettge (Nem.) 209,69 (0), 4. Stuart McIntosh (V. Brit.) 210,62 (4), 5. Sören Kaufmann (Nem.) 211,42 (0), 6. Patrice Estanguet (Fr.) 212,89 (2),...9. Dušan Ovčarík (SR) 214,55 (4)K1 - ženy: 1. Elena Kaliská (SR) 220,18 (0), 2. Mandy Planertová (Nem.) 226,04 (2), 3. Marcela Sadilová (ČR) 226,62 (2),...7. Gabriela Stacherová 228,56 (2), 8. Gabriela Brosková 229,97 (2), 13. Blanka Lejsalová (všetky SR) 242,69 (4)3xK1 - ženy: 1. Slovensko (Kaliská, Brosková, Stacherová) 121,22 (0), 2. Nemecko (Hirtová, Planertová, Pannewigová) 126,52 (4), 3. Česko (Sadilová, Pavelková, Semerádová) 131,30 (2)3xK1 - muži: 1. Nemecko (Rickert, Becker, Schmidt) 111,04 (0), 2. Holandsko 111,33 (0), 3. Veľká Británia 112,04,...5. Slovensko (Cibák, Nagy, Stanovský) 114,33 (2)3xC2 - muži: 1. Nemecko (Ehrenberger - Senft, Walter - Henze, K. Simon - R. Simon) 123,93 (0), 2. Francúzsko 129,47 (2), 3. Česko 130,72 (6), 4. Slovensko (Peter a Pavol Hochschornerovci, Kubáň - Olejník, Štrba - Vajs) 133,14 (2)Konečné poradie Svetového pohára:C1 - muži: 1. Martikán 85 bodov, 2. Minčík 80, 3. Estanguet 69K1 - ženy: 1. Kaliská 80, 2. Planertová 75, 3. HirtováJuraj Minčík: "Je to supervýsledok. Mal som dnes dobrý deň. Okrem prvého miesta som získal za Mišom Martikánom aj druhé miesto v celkovom hodnotení Svetového pohára a zvíťazili sme i v hliadkach. Čo k tomu viac dodať, je to skrátka vynikajúce. Podarilo sa mi triumfovať aj napriek tomu, že som išiel len priemerne, no ostatní išli slabšie."Michal Martikán: "Druhé miesto je pre mňa menším sklamaním. Po úspešnej kvalifikácii som si trúfal na víťazstvo. Nie som spokojný so svojimi jazdami, napriek tomu, že som bol najrýchlejší, dvakrát som si ťukol a to ma mrzí."Pavol Hochschorner: "Mali sme na víťazstvo, škoda jedného dotyku bránky. Chceli sme vyhrať, preto je pre nás druhé miesto menším sklamaním. Nemci na domácej pôde vyhrali aj vďaka rozhodcom, ktorí im odpustili jeden dotyk. Teraz nás čakajú akademické MS a po nich už tohtoročný vrchol - OH v Sydney. V tréningu nás čaká ešte veľa práce."Elena Kaliská: "Po prvej jazde som bola šiesta. Išla som síce bez trestných sekúnd, no spravila som jednú hrubú chybu. Vo víťazstvo v Augsburgu a ani v celkovom hodnotení SP som nedúfala. Verila som, že by som mohla byť tak do 3. miesta. Pred olympiádou sú tieto víťazstvá pre mňa povzbudením."