7 min. čítania

Triumf Martikána a Hochschornerovcov

SEU D´URGELL 9. júla (SITA) - Fantastický úspech dosiahli na pretekoch 4. kola Svetového pohára v španielskom Seu d´Urgell slovenskí vodní slalomári. V kategórii C1 triumfoval olympijský víťaz z Atlanty Michal Martikán, ktorý bol na prvom mieste už po prvom kole. Dvoma výbornými jazdami nedal pri predposlednej veľkej súťaži pred OH šancu nikomu zo súperov a v smútku nechal najmä francúzske bratské duo Estanguetovcov. Pre Michala Martikána to bolo už siedme víťazstvo v pretekoch SP. Po svojom víťazstve v C1 Michal Martikán povedal: "Slovenskému vodnému slalomu sa v Španielsku opäť podarilo potvrdiť, že patrí medzi absolútnu svetovú špičku. Ja osobne som spokojný. V tejto sezóne som získal už druhé víťazstvo vo Svetovom pohári. Nebolo to bez chýb, keď som zaváhal najmä v druhej, rozhodujucej jazde v závere na skoku, ale vyšlo to. V minulosti som síce jazdil rýchlo, ale vždy som urobil nejaké ťuky, takže teraz ma teší najmä skutočnosť, že som išiel čisto. Najdôležitejšie preteky však budú na olympijských hrách, ktoré sú vrcholom štvorročného cyklu. Zdravotne ešte nie som na 100 percent v poriadku. Narazený prst ma pri niektorých záberoch stale bolí. Po podrobnej prehliadke u doktora Fana definitívne doladíme ďalší program predolympíjskej prípravy." Zvyšným Slovákom sa v C1 nedaril. Alexander Slafkovský skončil pätnásty a Juraj Minčík a Dušan Ovčarik sa do finále ani nekvalifikovali. Najbližšie k miestenke do Sydney je však vicemajster Európy Juraj Minčík, pričom Ovčarik už šancu stratil. Skvelú formu v olympijskej sezóne potvrdili aj úradujúci majstri Európy z talianskej Mezzany, bratia Peter a Pavol Hochschornerovci. Deblkanoisti bratislavskej Slávie UK síce strácali po prvom kole na vynikajúcich Poliakov Kolomaňskeho a Staniszewskeho len 0,02 s, no napokon vyhrali a definitívne si vybojovali účasť na olympiáde v Austrálii. Výborné výsledky slovenských debloviek - do nedeľňajšieho finále sa prebojovali všetky štyri lode - potvrdili 7. priečkou Milán Kubáň/Marián Olejník, deviatou Roman Štrba, Roman Vajs a jedenástou bratia Peter a Ľuboš Šoškovci. Lesk slovenskej trikolóry ešte prikrášlila druhým miestom v K1 žien Elena Kaliská, ktorá si zopakovala svoju striebornú pozíciu z 1. kola SP v austrálskom Penrithe a zároveň si tiež vybojovala definitívne miestenku na OH. Slovenská reprezentanka po pretekoch poznamenala: "Najdôležitejšie je, že som sa kvalifikovala na olympiádu. V prvej jazde som išla čisto. V druhej som urobila dve veľké chyby, takže nie som úplne spokojná, pretože konečný výsledok mohol byť ešte o niečo lepší. Američanka však podala bravúrny vykon a zaslúžene zvíťazila. Treraz sa už môžem sústrediť na olympijskú prípravu, ktorú začínam už v stredu v Prahe." O druhé postupové miesto v K1 však bude medzi slovenskými ženami ešte tuhý boj, pretože tentoraz - na rozdiel od ME v Taliansku - bola lepšia Gabriela Brosková, ktorá dopádlovala na 6. mieste. Ešte len 19-ročná Gabriela Stacherová skončila ôsma. Víťazstvo si odniesla Američanka Rebecca Giddensonová. V súťaži kajakárov si jediný slovenský zástupca vo finále Peter Nagy vyjazdil ôsmu priečku, no o účasti na olympiáde sa v tejto kategórii rozhodne až vo finále SP, ktoré sa uskutoční v Prahe-Tróji. VÝSLEDKY - NEDEĽA Muži: C1: 1. Michal Martikán (SR) 203,73 (0), 2. Patrice Estanguet 204,07 (0), 3. Tony Estanguet (obaja Fr.) 209,52 (4)...15. Alexander Slafkovský (SR) 260,29 (12), C2: 1. Peter a Pavol Hochschornerovci (SR) 214,54 (0), 2. Krzystof Kolomanski, Michal Staniszewski (Poľ.) 215,38 (2), 3. Stuart Bowman, Nick Smith (V. Brit.) 219,30 (0),...7. Milan Kubáň, Marián Olejník 223,03 (2), 9. Roman Štrba, Roman Vajs 227,53 (2), 11. Ľuboš a Peter Šoškovci (všetci SR) 230,63 (2), K1: 1. Floris Braat (Hol.) 196,87 (0), 2. Helmut Oblinger 196,97 (0), 3. Manuel Köhler (obaja Rak.) 198,49 (2),...8. Peter Nagy (SR) 204,07 (0), Ženy: K1: 1. Rebecca Giddensová (USA) 215,99 (0), 2. Elena Kaliská (SR) 227,50 (2), 3. Brigitte Guibalová (Fr.) 228,16 (4),...6. Gabriela Brosková 233,31 (2), 8. Gabriela Stacherová (obe SR) 233,83 (2).Celkové poradie SP: Ženy: K1: 1. Giddensová (USA) 60 bodov, 2. Planertová (Nem.) 55, 3. Guibalová (Fr.) 50, Muži: K1: 1. Ratcliffe (V. Brit.) 60, 2. Oblinger (Rak.) 50, 3. Braat (Hol.) 43, C1: 1. MARTIKÁN (SR) 60, 2. P. Estanguet 55, 3. Brugvin (obaja Fr.) 40, C2: 1. Adisson/Forgues (Fr.) 55, 2. Kolomanski/Staniszewski (Poľ.) 55, 3. PETER a PAVOL HOCHSCHORNEROVCI (SR) 38.