Úvod ME vo vodnom slalome v Liptovskom Mikuláši: všetky slovenské lode do semifinále

Liptovský Mikuláš 13. mája (sou) - V Areáli vodného slalomu Ondreja Cibáka v Liptovskom Mikuláši v piatok odštartovali súťaže na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome. V sobotu sa bude bojovať o medaily v C1 mužov i žien a v K1 mužov, vrátane ich hliadok, v nedeľu zase v K1 žien a v C2, aj v ich hliadkach. Na ME sa prihlásilo 230 lodí z 30 krajín. Napriek májovému termínu preteky komplikuje chladné počasie a dážď, problémom je aj nízka hladina vody.

Slovákom ide v troch kategóriách (K1 mužov i žien a C2) o olympijskú účasť. Z internej kvalifikácie môže v každej na OH postúpiť len jedna loď, pričom v mužskom kajaku bojujú o postup do Ria de Janeiro až traja pretekári – Jakub Grigar, Andrej MálekMartin Halčin. V K1 žien sa dvojnásobná olympijská víťazka Elena Kaliská pokúsi zvrátiť svoj zle rozbehnutý duel s exmajsterkou sveta i Európy Janou Dukátovou. V C2 sa zase očakáva veľký súboj trojnásobných olympijských víťazov Pavla a Petra Hochschornerovcov s trojnásobnými majstrami Európy v tejto disciplíne bratancami Ladislavom a  Petrom Škantárovcami, ktorí v internej kvalifikácii doteraz nazbierali o dva body viac.

Z našich reprezentantov mal ako jediný už pred ME istú účasť na OH v Riu singlkanoista Matej Beňuš, ktorý tvrdý súboj s dvojnásobným olympijským šampiónom Michalom Martikánom i s exmajstrom Európy Alexandrom Slafkovským rozhodol vo svoj prospech už vlani.

V piatok boli v programe kvalifikácie vo všetkých piatich individuálnych disciplínach, vrátane neolympijského singlkanoe žien. Všetky slovenské lode - teda spolu pätnásť - postúpili.

V C1 mužov si už v prvej kvalifikačnej jazde postup do semifinále (v sobotu od 9:18 h, finále potom bude od 13:37 h) vybojovali všetci traja slovenskí pretekári. Alexander Slafkovský v prvej jazde skončil tretí za Slovincom Savšekom a Nemcom Tasiadisom, Matej Beňuš piaty a postúpil aj trinásty Michal Martikán.

V rovnakej disciplíne žien z prvej jazdy postúpila Simona Maceková, po druhej jazde sa k nej pridali aj Soňa Stanovská a Monika Škáchová.

Aj v mužskom kajaku si všetci traja Slováci už v prvej jazde vybojovali postup do sobotňajšieho semifinále (od 10:37 h, finále potom bude od 14:45 h). Jakub Grigar dokonca prvú jazdu vyhral, Andrej Málek v nej skončil jedenásty a Martin Halčin šestnásty.

V kajaku žien do semifinále (v nedeľu od 8:35 h, finále potom od 11:37 h) takisto všetky Slovenky postúpili už z prvej kvalifikačnej jazdy. Jana Dukátová v nej skončila tretia za Nemkou Schornbergovou a Poľkou Pacierpnikovou, Kristína Nevařilová obsadila štvrté a Elena Kaliská jedenáste miesto.

V C2 sa z prvej jazdy do semifinále (v nedeľu od 9:53 h, finále potom od 12:12 h) prebojovali dve slovenské lode - Ladislav a Peter Škantárovci z druhého miesta za poľskou dvojicou Wierczioch, Majerczak, a Peter a Pavol  Hochschornerovci z ôsmeho miesta. Z druhej jazdy postúpila aj zvyšná slovenská loď Tomáš Kučera, Ján Bátik.