3 min. čítania

V 7. etape Tour de France obsadil Peter Sagan druhé miesto

Nancy 11. júla (TASR) - Talian Matteo Trentin triumfoval v piatkovej siedmej etape na 101. ročníku cyklistických pretekov Tour de France (TdF). Jazdec stajne Omega Pharma - Quick-Step dosiahol na 234,5-kilometrovej trati čas 5:18:39 h. V záverečnom špurte zdolal len o centimetre Slováka Petra Sagana z tímu Cannondale, tretí bol Francúz Tony Gallopin (Lotto).

Slovenský cyklista zaknihoval už tretiu striebornú pozíciu na tohtoročnej TdF a aj naďalej vedie bodovaciu súťaž o zelený dres. Rovnako si udržal aj biely dres pre najlepšieho jazdca do 25 rokov. V celkovom poradí je tretí so 44-sekundovou stratou na držiteľa žltého dresu pre lídra Vincenza Nibaliho z Talianska.

"Ďakujem svojim tímovým kolegom za obrovskú prácu, ktorú odvádzali po celý deň. Snažil som sa o útok pri poslednom stúpaní, pozrel som sa však späť a videl som skupinu. Vedel som, že nás dostihne, no napriek tomu som dal do záveru všetko. Bol som blízko k víťazstvu, ale nestačilo to. Vedel som, že to bolo tesné, tak som čakal na výsledok. Nevyhral som, ale bol to ďalší dobrý deň v snahe získať zelený dres. Niečo navyše chýba a to je etapové víťazstvo. Cesta na Tour de France je ešte dlhá a dúfam, že môj deň ešte len príde," citoval slová Sagana oficiálny portál TdF.

Na siedmu etapu z Epernay do Nancy sa vydalo 189 cyklistov. V nie príliš ideálnom počasí, pod zatiahnutou oblohou s miernym dažďom sa približne na desiatom kilometri dostalo do vedenia sexteto pretekárov.. Tí si približne na dvadsiatompiatom kilometri vypracovali pred hlavným balíkom náskok viac ako štyroch minút.

Manko na prvú šesticu cyklistov začal hlavný pelotón, v ktorého vedení sa striedalo viacero tímov (Omega, Cannondale, či Astana), postupne zmazávať a skresal ho na 2:30 min.

Cyklisti Cannondale aj so Slovákom Petrom Saganom sa postupne usadili na čele hlavného pelotónu a udávali jeho tempo. Postupne sa k nim pridali i ďalšie tímy a sto kilometrov pred cieľom sa náskok na unikajúcu šesticu znížil na 1:20 min. Rýchlostnú prémiu (86,5 km pred cieľom) vyhral Švajčiar Elmiger, Sagan za deviate miesto získal sedem bodov do súťaže o zelený dres. O dva body viac za siedmu priečku získal jeho prenasledovateľ v rovnakej súťaži Bryan Coquard (Fr.).

Približne 44 kilometrov pred cieľom z vedúcej šestky unikla dvojica Huzarski s Elmigerom. Vysoké tempo nasadili pretekári hlavného balíka približne tridsať kilometrov pred cieľom a pelotón sa začal postupne naťahovať. Vedúcu dvojicu pohltili necelých dvadsať kilometrov pred cieľom pri stúpaní na prvú horskú prémiu, ktorú ovládol Brit Simon Yates. V následnom zjazde spadlo viacero pretekárov, medzi nimi i Tejay Van Garderen z BMC Racing, ktorému prepožičal svoj bicykel tímový kolega Peter Velits. Slovenský cyklista napokon obsadil 113. pozíciu. Druhú horskú prémiu získal 5,5 kilometra pred finišom Greg Van Avermaet z Belgicka. V úplnom závere pretekov sa vytvorila skupina jazdcov, v ktorej sa rozhodlo o pódiových umiestneniach.

Výsledky 7. etapy (Epernay - Nancy, 234,5 km): 1. Trentin (Tal./Omega Pharma Quick-Step) 5:18:39 h, 2. Peter SAGAN (SR/Cannondale), 3. Gallopin (Fr./Lotto-Belisol) rovnaký čas ako víťaz,...113. Peter Velits (SR/BMC Racing Team) +6:08 min.

Priebežná klasifikácia: 1. Nibali (Tal./Astana) 29:57:04 h, 2. Fuglsang (Dán./Astana) +2 s, 3. SAGAN +44, ..., 37. VELITS +8:52.

Bodovacia súťaž: 1. SAGAN (SR) 259 bodov, 2. Coquard (Fr.) 146, 3. Kittel (Nem.) 137, 4. Kristoff (Nór.) 117, 5. Renshaw (Nem.) 95