V poslednej etape Tour de France skončil Peter Sagan druhý a a piatykrát v rade získal zelený dres, celkovým víťazom Froome

Paríž 24. júla (TASR) - Brit Chris Froome sa v nedeľu stal víťazom 103. ročníka najslávnejších cyklistických pretekov sveta Tour de France. Jazdec stajne Sky tak obhájil vlaňajší titul a celkovo pridal už tretí v kariére (2013, 2015, 2016). Na striebornej pozícii skončil domáci jazdec Romain Bardet z AG2R a tretí bol druhý muž vlaňajška Kolumbijčan Nairo Quintana z Movistaru. Zelený dres získal už piatykrát v rade Peter Sagan. Dvadsaťšesťročný Slovák tak z druhého miesta historických tabuliek stráca na prvého Nemca Erika Zabela už iba jediný triumf. Jazdec stajne Tinkoff navyše premiérovo získal titul najbojovnejšieho pretekára celej Tour.

V záverečnej exhibičnej 21. etape z Chantilly do cieľa na Elyzejských poliach v Paríži (113 km) triumfoval Nemec Andre Greipel časom 2:43:08 h. Pretekár stajne Lotto Soudal sa presadil v hromadnom špurte, keď tesne zdolal Sagana a tretí skončil Nór Alexander Kristoff z Kaťuše.

Froome sa odel do žltého dresu prvýkrát v 8. etape, ktorú vyhral, a odvtedy ho už z rúk nepustil. Svojim súperom v ďalšom priebehu Tour už nedal šancu, k čomu mu dopomohla výborná práca celého tímu Sky a taktiež parádna forma. Tú dokumentoval ako v horách tak aj v časovkách, pričom v druhej do kopca triumfoval.

Sagan nazbieral v bodovacej súťaži dokopy 470 bodov a prekonal tak svoje vlaňajšie kariérne maximum (432 b). Pred druhým Nemcom Marcelom Kittelom z Etixxu mal priepastný náskok 242 bodov. V historických tabuľkách sa osamostatnil na druhom mieste pred štvornásobným víťazom Seanom Kellym z Írska. Pred Slovákom je už len Zabel.

Na tohtoročnej Tour nazbieral aj tri etapové víťazstvá a premiérovo v kariére si obliekol slávny žltý dres, ktorý nosil tri dni.

Najlepším vrchárom sa stal jeho tímový spolujazdec Rafal Majka, ktorý nazbieral 209 bodov, druhý Thomas de Gendt ich mal o 79 menej. Biely dres pre najlepšieho mladého pretekára do 25 rokov si odniesol Adam Yates.

Záverečná etapa mala už tradične najmä exhibičný charakter. Na rovinatej trati dlhej 113 kilometrov z Chantilly s cieľom na slávnych Elyzejských poliach sa už nebojovalo o celkové poradie a išlo len o jej víťaza a body do súťaže aktivity. Tá však mala už pred štartom svojho víťaza - Sagana. Počas etapy odstúpil jazdec Etixxu Tony Martin.