3 min. čítania

V pretekoch SP v Liptovskom Mikuláši singlista Slafkovský druhý, mix Stanovská - Bátik prvý

Liptovský Mikuláš 23. júna (TASR) - Slovenský singlista Alexander Slafkovský skončil v úvodnom kole Svetového pohára slalomárov na divokej vode v Liptovskom Mikuláši druhý. Zdolal ho jedine Nemec Sideris Tasiadis o 0,55 s, tretie miesto obsadil Brit Ryan Westley (+1,20). Z ďalších slovenských singlistov sa zaradil vo finále Michal Martikán na 5. priečku (+1,61) a Matej Beňuš na siedmu (+5,51). Pred finálovou bránou zostal najmladší Marko Mirgorodský. Slafkovský sa už 22. raz umiestil na medailovom stupni v pretekoch SP (6-10-6). "Všetko bolo super, nádherné, aj počasie, ktoré sa vo finále zlepšilo. Šiel som naplno, vedel som, že len takto môžem uspieť. Víťazstvo mi ušlo na posledných troch bránkach, no vďaka za druhé miesto. Finále malo vysokú úroveň," povedal.

V súťaži kajakárok zvíťazila Austrálčanka Jessica Foxová, Slovensko vo finále nemalo zastúpenie. Elena Kaliská, ktorá pred 20 rokmi v Liptovskom Mikuláši v pretekoch SP zvíťazila, sa pripravila o postup do finále chybou na poslednej bránke.

Sobotňajší program vyvrcholil novou disciplínou miešaným mixom v debloch. Víťazstvom príjemne prekvapili Slováci Soňa Stanovská - Ján Bátik, keď pomerne jasne zdolali druhých Čechov Terezu Fišerovú - Jakuba Jáněho o 2,49 s a tretích Francúzov Yvesa Prigenta - Margaux Henryovú o 11,78. Naša osádka ako jediná prešla trať bez dotyku s bránkou.

Soňa Stanovská finálovú jazdu vychválila: "Som veľmi šťastná, je to moja prvá medaila zo Svetového pohára, navyše sme zvíťazili dosť výrazne. Jazda bola geniálna, všetko nám vyšlo tak, ako sme si predstavovali, okrem predposlednej bránky. Trochu sme na nej improvizovali, no stačilo nám to." Ján Bátik, ktorý donedávna tvoril s Tomášom Kučerom mužskú deblovku, sa v SP taktiež dočkal premiérového medailového umiestenia: "Na to, že je to kategória v plienkach, bola to super jazda. Pomohla nám aj domáca trať, detailne ju poznám, s Tomášom mám na nej veľa najazdené, Sonička sa však nedala zahanbiť a aj ona zabrala. Je to pre mňa tiež prvé pódiové umiestenie v seriáli SP, s Tomášom nám vždy chýbal kúsok šťastia na to, aby sme zajazdili čisto a aj rýchlo."

V nedeľu slovenský kajakár Martin Halčin skončil ôsmy. Počas druhého víkendového dňa ako jediný zo Slovákov bojoval vo finále o medailové priečky, za víťazným Nemcom Sebastianom Schubertom zaostal o 6,16 s, druhé miesto patrilo Poliakovi Dariuszovi Popielovi (+0,71), tretie Britovi Josephovi Clarkemu (+0,95). Vo finále singlistiek slovenská loď chýbala. V semifinále síce ukázala Monika Škáchová medzi 22 bránkami v chladnom počasí druhú najrýchlejšiu jazdu, dostala však 10 sekúnd penalizácie a obsadila až 16. nepostupové miesto.

Finálové výsledky - C1 muži: 1. Tasiadis (Nem.) 96,11 (0), 2. Alexander SLAFKOVSKÝ (SR) 96,66 (0), 3. Westley (V. Brit.) 97,31 (2), ... 5. Michal MARTIKÁN 97,72 (2), 7. Matej BEŇUS (obaja SR) 101,62 (2), ... v semifinále 20. Marko MIRGORODSKÝ (SR) 103,88 (2), K1 ženy: 1. Foxová (Austr.) 101,20 (0), 2. Kühnleová (Rak.) 102,78 (2), 3. Funková (Nem.) 103,65 (0), ... v semifinále 19. Eliška MINTÁLOVÁ 112,28 (4), 22. Michaela HAŠŠOVÁ 114,26 (2), 27. Elena KALISKÁ (všetky SR) 123,56 (0), C2 mix: 1. Soňa STANOVSKÁ, Ján BÁTIK (SR) 116,48 (0), 2. Fišerová, Jáně (ČR) 118,97 (4), 3. Prigent, Henryová (Fr.) 128,26 (4), K1 muži: 1. Schubert (Nem.) 92,06 (0), 2. Popiela (Poľ.) 92,77 (2), 3. Clarke (V. Brit.) 93,01 (0), ... 8. Martin HALČIN 98,22 (6), ...v semifinále 14. Jakub GRIGAR (SR) 96,88 (0), C1 ženy: 1. Foxová (Austr.) 106,34 (0), 2. Fišerová (ČR) 113,96 (0), 3. Franklinová (V. Brit.) 115,10 (4), ... v semifinále 16. Monika ŠKÁCHOVÁ 124,27 (10), 21. Soňa STANOVSKÁ 128,34 (4), 29. Simona MACEKOVÁ (všetky SR) 186,85 (54).