4 min. čítania

V pretekoch SP v Seu triumf Slafkovského v C1, Grigar v K1 druhý

La Seu d'Urgell 11. a 12. júna (TASR) - Slovenský vodný slalomár Alexander Slafkovský ovládol preteky v C1 na podujatí Svetového pohára v La Seu d'Urgell. Úradujúci majster Európy predviedol v sobotňajšom finále bezchybnú jazdu a časom 97,25 s odsunul za seba Francúza Denisa Gargauda Chanuta aj Čecha Vítězslava Gebaša. Pre 33-ročného Slafkovského to bolo celkove piate víťazstvo v pretekoch SP, druhé v La Seu d'Urgell. Obrovský úspech dosiahol v K1 ešte len 19-ročný Jakub Grigar, ktorý si 2. miestom vybojoval na pretekoch SP premiérové pódiové umiestenie.

V nedeľňajších finálových pretekoch malo Slovensko dvojnásobné zastúpenie. Hoci kajakárka Jana Dukátová predviedla čistú jazdu, v rýchlosti mierne zaostala a na suverénnu domácu víťazku Maialen Chourrautovú stratila v cieli viac ako šesť sekúnd. Obsadila šieste miesto. Ladislav a Peter Škantárovci skončili v C2 na piatom mieste. Víťazmi deblu sa stali Francúzi Pierre-Antoine Tillard, Edern Le Ruyet.

Slafkovský obsadil v dopoludňajšej semifinálovej jazde piatu priečku, keď na lídra Davida Florencea z Veľkej Británie stratil len 86 stotín. Vo finále svoj výkon ešte vylepšil a vďaka prvému miestu sa v tohtoročnej klasifikácii SP vyšvihol na čelo priebežného poradia. Na konte má 92 bodov, druhý Slovinec Anže Berčič o osem menej. Matej Beňuš dostal v semifinálovej jazde penalizáciu za jeden dotyk s bránkou a s takmer 6-sekundovým odstupom skončil dvadsiaty. Ešte len 17-ročný mladík Marko Mirgorodský obsadil 28. priečku.

"Finálová jazda bola dobrá, až na posledné dve protivodky, ktoré mi nevyšli podľa predstáv. Aj preto som bol v cieli prekvapený z výsledného času. Veril som však, že by to mohlo stačiť na pódiové umiestnenie, lebo Florence zašiel dobré semifinálovú jazdu a bola pomalšia. Bál som sa už len Francúzov, tí sú tu ako doma. Ale už po dojazde som sa tešil a keď dojazdili všetci, mohol som sa radovať naplno," povedal po pretekoch Slafkovský, ktorého slová sprostredkovala generálna sekretárka SZKDV Lucia Antolová.

V K1 sa do finále prebojoval Jakub Grigar a predviedol v ňom mimoriadne dravú a energickú jazdu. Štvrté miesto zo semifinále vyšperkoval natoľko, že z troch zostávajúcich pretekárov na štarte ho vo finále o 18 stotín zdolal už len Čech Vít Přindiš. Grigar si do priebežnej klasifikácie SP pripísal 55 bodov a zaradil sa na 15. priečku. Druhý Slovák Martin Halčin obišiel v semifinále bez penalizácie, no pomalšia jazda a strata 17 stotín z 11. priečky ho obrali o účasť v desiatke najlepších.

Dukátová finále v K1 odštartovala úspešne. Zdržala sa len na protiprúdnych bránkach číslo 12 a 13, medzi ktorými sa mierne zasekla v silnom prúde. Prišla o takmer dvojsekundový náskok z prvého medzičasu a napriek dobrému finišu skončila o 26 stotín za vtedajšou líderkou Nemkou Melanie Pfeiferovou. Nižšie v poradí ju odsunuli ešte štyri slalomárky na čele s Chourrautovou, ktorá predviedla perfektnú jazdu a ako jediná zvládla trať pod 100 sekúnd. Na čele priebežnej klasifikácie seriálu SP zotrvala Funková, ktorá v nedeľu skončila tretia. Na konte má síce rovnako 110 bodov ako druhá Austrálčanka Jessica Foxová, ale v prospech Nemky hrá víťazstvo spred týždňa v talianskej Ivree. Dukátová si oproti uplynulému víkendu polepšila a v priebežnom poradí sa vyšvihla na tretiu priečku s 80 bodmi.

Z dvoch slovenských lodí v C2 sa do finále prebojovali len Ladislav a Peter Škantárovci. Petrovi a Pavlovi Hochschornerovcom nevyšla semifinálová jazda, za dotyk na bránke číslo 18 navyše dostali penalizáciu a v konkurencii dvadsiatich dvojíc napokon obsadili až 16. miesto. Naopak Škantárovci sa do desiatky najlepších prebojovali čistou jazdou, po ktorej obsadili napriek 3-sekundovému manku 4. priečku. Na nej zotrvali aj po svojom finálovom výkone, pričom z troch najlepších semifinálových lodí ich zdolali už len Nemci Nico Bettge, David Schröder, ktorí sa vyšvihli na čelo priebežného poradia SP. Škantárovcom patrí 12. priečka so 42 bodmi, Hochschornerovci sú o priečku nižšie (40 b.).

Finálové výsledky pretekov SP v SP v La Seu d'Urgell - C1 muži: 1. Alexander SLAFKOVSKÝ (SR) 97,25 s. (0 tr. sekúnd), 2. Gargaud Chanut (Fr.) +1,39 (2), 3. Gebaš (ČR) +3,54 (0), C1 ženy: 1. Vilarrublová (Šp.) 113,74 s. (2), K1 muži: 1. Přindiš (ČR) 91,85 s. (0), 2. Jakub GRIGAR (SR) +0,18 (0), 3. Kauzer (Slov.) +0,33 (0), K1 ženy: 1. Chourrautová (Šp.) 99,61 s. (0 tr. sekúnd), 2. Foxová (Aus.) +2,12 (0), 3. Funková (Nem.) +4,10 (2), ... 6. Jana DUKÁTOVÁ (SR) +6,13 (0), C2 muži: 1. Tillard, Le Ruyet (Fr.) 99,53 s. (0), 2. Marzo, Perez (Šp.) +2,54 (0), 3. Bettge, Schröder (Nem.) +4,23 (0), ... 5. Ladislav ŠKANTÁR, Peter ŠKANTÁR (SR) +4,54 (0).