V prvý súťažný deň zimnej paralympiády v Soči zlato Farkašovej a striebro Harausa v zjazde zrakovo postihnutých

Roza Chutor 8. marca (TASR) - Lyžiarka Henrieta Farkašová získala na XI. zimných paralympijských hrách v Soči pre Slovensko prvú zlatú medailu, keď v sobotu triumfovala v zjazde zrakovo postihnutých. Farkašová dosiahla víťazný čas 1:31,55 min. a o 2,73 s zdolala Jade Etheringtonovú z Veľkej Británie, bronz zostáva v Rusku zásluhou Alexandry Francevovej (+4,23 s). Trojnásobná paralympijská víťazka z Vancouveru Farkašová (super-G, obrovský slalom, superkombinácia) sa tentoraz dočkala aj v nebezpečnom zjazde. "Zjazd milujem, ale veľa som ho netrénovala. Z jednotky na štarte som nemala radosť, nechcela som otvárať celú súťaž, no našťastie už mám dostatok skúseností. Snažila som sa vygumovať všetky bočné vplyvy z hlavy. Celkom sa mi to síce nepodarilo, ale verila som si, že ak zájdem svoju jazdu, môžem byť úspešná," povedala pre oficiálny portál Slovenského paralympijského výboru (SPV) Henrieta Farkašová.

V rovnakej discipline mužov si slovenský lyžiar Miroslav Haraus vybojoval striebornú medailu. V cieli mal na víťazného Španiela Yona Santacanu (1:21,76 min.) stratu 0,25 s, bronz si vybojoval Kanaďan Mac Marcoux (+1,26). "Nejazdím na krásu, ale na rýchlosť a na výsledok. Po páde v prvom tréningu som si dával pozor. Chcel som ísť bezchybne, celkom to išlo, škoda, že som zbytočne spomalil v závere," cituje oficiálny portál SPV strieborného medailistu, ktorého na poslednom “padáku” predstihol Španiel Santacana. "Nečakal som to od neho. Bol dlhšie zranený, ale zabojoval. Trochu som po jeho jazde znervóznel, či sa vôbec zmestím na stupne víťazov," povedal Haraus.

Vynikajúcim výkonom sa prezentoval aj ďalší Slovák Jakub Krako. Trojnásobný paralympijský víťaz spred štyroch rokov obsadil štvrté miesto so stratou +1,62 s na víťaza, hoci na medzičase mal najrýchlejší čas. Od bronzovej pozície ho delilo 0,56 s. "Som nahnevaný sám na seba," priznal vlajkonosič slovenskej výpravy Krako.

Výsledky zjazdu zrakovo postihnutých - ženy: 1. Henrieta FARKAŠOVÁ (SR) 1:31,55, 2. Etheringtonová (V. Brit.) +2,73 s, 3. Francevová (Rus.) +4,23, muži: 1. Santacana (Šp.) 1:21,76 min., 2. Miroslav HARAUS (SR) +0,25 s, 3. Marcoux (Kan.) +1,26, 4. Jakub KRAKO (SR) +1,62, ... 10. Radomír DUDÁŠ (SR) +11,61, 11. Michal BELADIČ (SR) +14,22.