Športové aktuality
3 min. čítania

V rámci SK PRES 2016 rokovali v Bratislave aj odborníci z oblasti športu a športovej diplomacie

MŠVVŠ SR

BRATISLAVA 21. júla (MŠVVŠ SR) - Konferencia „Vzdelávanie v športe a prostredníctvom športu“ a neformálne stretnutie riaditeľov športu. To boli dve významné podujatia v oblasti športu počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ, ktoré sa tento týždeň konali v Bratislave.

Zámerom konferencie v dňoch 18. – 19. júla 2016 bolo vytvoriť diskusnú platformu slúžiacu na výmenu nápadov, poznatkov a skúseností ohľadom prioritnej témy predsedníctva, ktorou je „Rozvoj športovej diplomacie a vzdelávanie v športe a prostredníctvom športu“. Pozvaní boli zástupcovia z členských štátov EÚ reprezentujúci vládny a mimovládny sektor, ale tiež experti mimo EÚ, či úspešní svetoví športovci, medzi nimi aj slovenská plavecká ikona Martina Moravcová. V plenárnej časti rokovania vystúpil aj prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) František Chmelár. Diskusie v rámci jednotlivých workshopov boli zamerané na to, ako lepšie využiť vzdelávací potenciál športu a aký je vplyv športu na osobnostný rozvoj.

Následné neformálne stretnutie riaditeľov športu 20. júla 2016 sa sústredilo na prioritnú tému predsedníctva z perspektívy vládneho sektora. Súčasťou diskusií bola aj prezentácia záverov konferencie „Vzdelávanie v športe a prostredníctvom športu“ a vystúpenia expertov mimo EÚ, ktorí predstavili spôsob, ako môže šport podporiť vzdelávanie k hodnotám a prispieť k rozvoju, pomôcť prekonať jazykové, sociálne a kultúrne rozdiely a prispieť k dosiahnutiu cieľov zahraničnej politiky.

Historické míľniky športovej diplomacie predstavila na tomto rokovaní bývalá úspešná slovenská šermiarka Katarína Ráczová, ktorá v súčasnosti pôsobí ako ambasádorka pre šport, toleranciu a fair play Rady Európy. Tému so zameraním na pozitívne aspekty športu a ako ich predstaviť mladej generácii uviedol praprasynovec zakladateľa moderného olympijského hnutia baróna Pierra de Coubertin Yvan de Navacelle de Coubertin z Francúzska.
Obe rokovania mali naplánovanú spoločnú časť, ktorá sa konala 19. júla v areáli vodných športov v Čunove, kde sa predstavili známi slovenskí športovci, okrem iných aj dvojnásobný olympijský víťaz v kanoistike na divokej vode Michal Martikán. Účastníci si mohli spolu s ministrom školstva Petrom Plavčanom vyskúšať rafting so skúsenými raftermi a následne si prezreli múzeum moderného umenia Danubiana, čím organizátori poukázali na možné prepojenie športu a kultúry.

Závery konferencie „Vzdelávanie v športe a prostredníctvom športu“ a výsledky neformálneho stretnutia riaditeľov športu budú slúžiť na rozpracovanie nosného dokumentu slovenského predsedníctva, ktorým sú závery Rady o športovej diplomacii. Úvodná diskusia k týmto záverom sa začne v rámci formálnych politík EÚ v Bruseli počas rokovania prvej pracovnej skupiny pre šport, ktorá je naplánovaná na začiatok septembra 2016.

paris

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV