V Slovenskom národnom múzeu otvorili pozoruhodnú výstavu Šport a osobnosti

BRATISLAVA (MTK) - Profily a exponáty osemdesiatich osobností so športovou minulosťou, ktoré sa preslávili na inom poli, tvoria obsah výstavy Šport a osobnosti (s podtitulom Čo nenájdete v encyklopédiách športu). Otvorili ju 16. mája v Slovenskom národnom múzeu na Vajanského nábreží v Bratislave. Výstavu pripravilo SZTK - Múzeum telesnej kultúry v SR a je financovaná z dotácie Ministerstva školstva SR. Výstava, spojená s prezentačným projektom Ako? sme žili, je verejnosti prístupná až do 30. septembra. Jej cieľom je priblížiť a predstaviť slovenskej verejnosti čo najširší okruh osobností z rôznych oblastí činnosti prostredníctvom fotodokumentácie i trojrozmerných materiálov, zachytávajúcich ich športové aktivity a úspechy.

Na výstave sa návštevníci často s prekvapením môžu dozvedieť o neraz úspešnej športovej minulosti významných osobností slovenského politického, kultúrneho i hospodárskeho života, ako boli či sú umelci Tibor Bártfay, Ján Cikker, František Dibarbora, Michal Dočolomanský, Ladislav Chudík, Pavol Haspra, Karol Kállay, Kamila Magálová, Tomáš Maštalír, Magda Paveleková, Dušan Tarageľ, politici Ivan Gašparovič, Mikuláš Dzurinda, Rudolf Filkus či František Šebej, lekári Pavol Steiner, Konštantín Čársky, Ivan Chodák, Eugen Horniak či Viliam Fischer, vedec Jozef Mikloško, vodohospodársky odborník Dominik Kocinger a mnohí ďalší. Niektorí z nich sa zúčastnili aj na vernisáži výstavy, ďalších už zosnulých zastupovali ich blízki príbuzní.

Medzi osobnosťami figuruje aj niekoľko olympionikov, úspešných aj v mimošportovej oblasti - Pavol Maľa, Pavol Steiner, Mikuláš Kucsera, Mor Koczán a Eugen Horniak, i ďalší akreditovaní účastníci OH či ZOH, pôsobiaci vo funkciách rozhodcov či technických delegátov medzinárodných federácií - Vojtech Okoličány, Emil Skákala, Ján Osuský, Dušan Prieložný a Adriana Domanská.

Autor: MTK

ZOSTÁVA DO Olympijských hier v Tokiu 2020

Exkluzívny partner

Generálni partneri

Hlavní partneri

Partner

Dodávatelia

Mediálni partneri

Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Vlastné nastavenie cookies.
Súhlasím X