V USA zomrel Ladislav Pataki, popredný slovenský odborník na výživu športovcov

   SAN JOSE 12. apríla (SITA) - Vo veku 60 rokov zomrel 5. apríla v USA novozámocký rodák, uznávaný odborník na výživu športovcov Ladislav Pataki (nar. 20. 7. 1946). Príčinou jeho úmrtia bol mozgový nádor. Ladislav Pataki patril v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch k popredným česko-slovenským guliarom, jeho osobný rekord 18,64 m ho ešte aj teraz radí na ôsmu priečku slovenských historických tabuliek.
   Po skončení kariéry sa Ladislav Pataki venoval trénerskej a vedeckej práci, v roku 1971 získal na Univerzite Komenského doktorát v odbore kineziológia, v roku 1977 sa stal kandidátom vied (CSc.). Na I. MS v atletike v Helsinkách ´83 pracoval v medzinárodnom výskumnom tíme, kde sa spoznal s americkým kladivárom Edom Burkem a s jeho pomocou potom v roku 1985 emigroval do USA. Pataki sa dostal do USA cez Taliansko, kde bol s manželkou a dcérou na dovolenke. "Rodičia mi povedali len toľko, že ideme na dovolenku do Talianska. O emigrácii nepadlo ani slovo, vôbec som netušila, že sa na takéto niečo chystajú," citoval denník San Jose Mercury News Patakiho dcéru Noemi Marozickovú.
   Po príchode do USA pracoval Ladislav Pataki v známom výskumnom stredisku v Silicon Valley a popri tom robil poradcu viacerým americkým vrhačom. Na olympiáde v Soule v roku 1988 bol členom podpornej vedeckej skupiny tímu USA. V roku 1989 si založil vlastnú firmu, ktorá sa venovala výskumu nových metód v oblasti techniky jednotlivých športov a výživy športovcov (vymyslel produkt Powerlean). "Jeho entuziazmus bol nákazlivý. Nemohli ste s ním spolupracovať bez toho, aby ste sa zároveň nestali poctivým študentom disciplíny, ktorú ste robili," citovala agentúra AP kladivára Kevina McMahona, dvojnásobného účastníka olympijských hier (1996, 2000).
   Pataki sa venoval atletike aktívne ešte aj ako päťdesiatnik, na veteránskych MS v roku 2001 si vybojoval tri zlaté a jednu striebornú medailu.
 
© 2007, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázanéCopyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. SITA Slovenská tlačová agentúra a. s. si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

Autor: SITA

ZOSTÁVA DO Olympijských hier v Tokiu 2020

Exkluzívny partner

Generálni partneri

Hlavní partneri

Partner

Dodávatelia

Mediálni partneri

Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Vlastné nastavenie cookies.
Súhlasím X