Veronika Velez Zuzulová v slalome na MS štvrtá 17 stotín od bronzu, v druhom kole dosiahla najlepší čas

Vail/Beaver Creek 15. februára (TASR) - Slovenská lyžiarka Veronika Velez Zuzulová dosiahla v sobotu svoj životný výsledok na MS, keď v slalome skončila štvrtá. Juniorskej majsterke sveta z roku 2002 na medailu chýbalo 17 stotín. V druhom kole na trati vytýčenej jej otcom Timotejom Zuzulom zašla najlepší čas. Zlato v americkom Beaver Creeku pri Vaile získala a titul obhájila miestna rodáčka Mikaela Shiffrinová, o 34 stotín pred Švédkou Fridou Hansdotterovou, tretie miesto so stratou 77 stotín obsadila Češka Šárka Strachová, ktorá získala v slalome už svoju štvrtú medailu na MS. Velez-Zuzulová zaostala za víťazkou o 94 stotín a na štvrté miesto sa posunula z desiateho po prvom kole. Druhá Slovenka Petra Vlhová v 2. kole štartovala až po najlepšej tridsiatke, vyšla mimo stopy, v cieli jej na predbežnom 26. mieste namerali stratu 13,47 s a v celkovom poradí sa napokon prepadla na 44. miesto.

V 1. kole majstrovského slalomu sa Velez Zuzulová vydala s číslom 12, teda už na trochu rozbitom povrchu. Neurobila žiadnu veľkú chybu a išla väčšinou na hranici rizika, akurát v úsekoch s viac "zatvorenými" bránkami volila istejší oblúk, zrejme aj pod vplyvom vedomia, že druhé kolo postavil jej otec Timotej Zuzula. Druhé kolo zvládla fantasticky. O čosi priamejšie línie boli vodou na mlyn jej bezkonkurenčnej technike spodnej časti tela, ale očividne bola vo svojej koži aj v širších oblúkoch. Hoci túžbu po cennom kove napokon nenaplnila, predviedla svoj suverénne najlepší slalom na vrcholných podujatiach. Predvlani v Schladmingu ako svetová trojka skončila siedma, teraz s renkingovou dvanástkou siahala na medailu.

Veronika Velez Zuzulová neodchádza z USA sklamaná. "Zo začiatku to bol zmiešaný pocit, ale potom prišla facka - povedala som si, zobuď sa, tri mesiace dozadu si odtiaľto odchádzala s tým, že sezóna sa skončila a teraz odchádzaš ako štvrtá najlepšia slalomárka sveta," konštatovala na svojej webovej stránke. Spomenula si, ako si v novembri na tréningu pred slalomom SP v americkom Aspene zranila koleno a prvé diagnózy neboli príliš priaznivé. Teraz z nej srší odhodlanie: "Určite je ešte stále na čom pracovať a sezóna sa ešte neskončila. Obrovské ďakujem všetkým." A v angličtine nechala aj ďakovný odkaz francúzskemu tímu, s ktorým trávi prípravu i tréningy počas sezóny.

Výsledky slalomu žien: 1. Shiffrinová (USA) 1:38,48 min. (50,07-48,41), 2. Hansdotterová (Švéd.) +0,34 s (50,47-48,35), 3. Strachová (ČR) +0,77 (50,51-48,74), 4. Veronika VELEZ-ZUZULOVÁ (SR) +0,94 (51,25-48,17), 5. Zettelová (Rak.) +1,02 (51,10-48,40), 6. Mielzynská (Kan.) +1,50, 7. Thalmannová (Rak.) +2,04, 8. Mazeová (Slovin.) +2,48, ... 44. Petra VLHOVÁ (SR) +13,47 (53,12-58,83).