Veronika Velez Zuzulová v slalome SP v Maribore druhá

Maribor 22. februára (TASR) - Slovenská lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová obsadila v nedeľňajšom slalome Svetového pohára v slovinskom Maribore druhé miesto a dostala sa tak v seriáli už v 17. pretekoch na pódium. Suverénne vyhrala Američanka Mikaela Shiffrinová, čerstvá majsterka sveta, ktorá slovenskú slalomársku hviezdu zdolala s náskokom 1,03 s. Tretia skončila nedávna bronzová medailistka z MS Šárka Strachová z Česka, ktorá za Velez Zuzulovou zaostala len o dve stotinky. Druhá Slovenka Petra Vlhová na ceste za dobrým výsledkom v závere druhej jazdy vypadla, po 1. kole bola na 29. pozícii.

Velez-Zuzulová sa v 1. kole vydala na trať s číslom 12 a ešte pred polovicou svahu sa dostala do jednej z bránok neskoro. Na pomerne jednoduchom profile tradičného kopca SP to znamenalo okamžitú obrovskú stratu na takmer dokonalý výkon líderky Shiffrinovej (8. čas, +1,32 s) a relatívne vysoké manko na ostatnú konkurenciu. Druhá jazda 30-ročnej Slovenky však bola rutinérska. Na začiatku i na konci v priamych úsekoch skvele tempovala a v strednej časti išla takticky. Posunula sa o šesť miest vyššie.

V priebežnom poradí slalomu Shiffrinová (479 b) na čele predstihla Švédku Fridu Hansdotterovú (449), Velez-Zuzulová poskočila so 163 bodmi zo 16. na 10. priečku. V slalomovom renkingu pre štartovú listinu SP je však už deviata a ak sa jej bude dariť 14. marca aj vo švédskom Aare, na finálový slalom vo francúzskom Méribeli (21. marca) by ju mohli žrebovať opäť v elitnej sedmičke. "To je aj mojím cieľom - dostať sa v renkingu pre nasadzovanie štartových čísel opäť medzi najlepšiu sedmičku, aby som v nasledujúcej sezóne mala výhodné čísla," zdôraznila pre TASR: "Dnes to bolo v daždi ťažké, mokré sme boli už na štarte, ale podmienky sme mali všetky rovnaké. V prvom kole som sa snažila ísť čo najlepšie, ale medzi prvým a druhým medzičasom som chybovala. Zaujímavé je, že ani v druhom kole sa mi pocitovo nezdalo, že by som išla až tak dobre. Takže v cieli to bolo pre mňa milé prekvapenie."

V Maribore sa slovenskej lyžiarke podarilo vyšplhať sa druhýkrát na druhý stupienok. Celkovo na ňom stála osemkrát, z toho 7-krát v slalomne a raz v paralelnom slalome. Práve mestské preteky v Moskve (2. miesto) a predtým v Mníchove (1. miesto) boli jej predchádzajúcimi pódiovými zážitkami v SP. V klasickej slalomovej súťaži sa táto jej radosť datovala naposledy pred viac ako dvoma rokmi 29. decembra 2012, keď v rakúskom Semmeringu slávila svoj prvý triumf kariéry v SP.

Výsledky slalomu SP v Maribore: 1. Shiffrinová (USA) 1:39,12 min., 2. Veronika VELEZ-ZUZULOVÁ (SR) +1,03, 3. Strachová (ČR) +1,05, 4. N. Lösethová (Nór.) +1,17, 5. Dürrová (Nem.) +1,22.
Celkové poradie SP (po 22 súťažiach): 1. Mazeová (Slovin.) 985 b., 2. Fenningerová (Rak.) 901, 3. Shiffrinová 750, ... 33. VELEZ-ZUZULOVÁ 163, 78. VLHOVÁ 27, poradie SP v slalome (po 7): 1. Shiffrinová 479, 2. Hansdotterová (Švéd.) 449, 3. Mazeová 374, ... 10. VELEZ-ZUZULOVÁ 163, 32. VLHOVÁ 27.