Vo finále predolympijských pretekov vodných slalomárov v Riu štvrtí kajakári Grigar aj Dukátová, siedmi Škantárovci v C2

Rio de Janeiro 29. novembra (TASR) - Kajakár Jakub Grigar obsadil vo finále predolympijských pretekov slalomárov na divokej vode v Riu de Janeiro 4. miesto. Od víťazného Francúza Biazizza bol pomalší o 3,15 s, na tretiu priečku mu chýbalo 0,44 s. Grigar postúpil vďaka 10. najrýchlejšiemu semifinálovému času (100,26), spomalili ho hlavne dve trestné sekundy na ôsmej bránke. Vo finále sa podstatne zrýchlil (94,92) a keby si nezaťažil konto dvoma trestným sekundami na 16. bránke, mohol skončiť druhý.

Takisto štvrté miesto obsadila kajakárka Jana Dukátová, ktorá za víťaznou Rakúšankou Oblingerovou-Petersovou zaostala o 10,12 s. Pripísala si 4 trestné sekundy za dotyky 4. a 10. bránky. Predtým v semifinále skončila ôsma.

Vo finále C2 si bratanci Ladislav a Peter Škantárovci síce poradili s bránkami bez jediného dotyku, čo sa podarilo len trom deblovkám. Napriek tomu ich výsledný čas nevyniesol do popredia a obsadili 7. miesto, so stratou na víťazných Slovincov Taljata a Božiča až 6,57 s. Úvodnú časť zvládli perfektne, najviac stratili v strede medzi ôsmou až 17. bránkou. Trojnásobní olympijskí víťazi bratia Peter a Pavol Hochschornerovci skončili už v kvalifikácii.

Zo semifinále prekvapujúco nepostúpil singlista Matej Beňuš, ktorý bol v kvalifikácii štvrtý. Aj keď do finále postúpilo z 12 štartujúcich až desať, Beňuš sa medzi nich nezmestil. Na príčine bola vynechaná bránka s číslom 9 a z toho vyplývajúce až 12. miesto (152,56)). Podobne dopadol aj ďalší favorit Slovinec Savšek s 50 trestnými sekundami. Bez tejto penalizácie by boli obaja suverénne najlepší.

Finálové výsledky predolympijských pretekov - C1: 1. Florence (Brit.) 105,17 (2), 2. Haneda (Jap.) 106,29 (2), 3. Smedley (Kan.) 106,95 (2), ... v semifinále 12. Matej Beňuš (SR) 152,56 (50), K1 muži: 1. Biazizzo (Fr.) 91,77 (0), 2. Schubert (Nem.) 93,89 (0), 3. Combot (Fr.) 94,48 (0), 4. Jakub Grigar (SR) 94,92 (2), C2: 1. Taljat - Božič (Slovin.) 108,02 (0), 2. Florence - Hounslow (V. Brit.) 111,60 (2), 3. Kuznecov - Larionov (Rus.) 112,06 (0), ... 7. Ladislav a Peter Škantárovci (SR) 114,59 (0), K1 ženy: 1. Oblingerová-Petersová (Rak.) 105,77 (0), 2. Kudějová (ČR) 107,56 (0), 3. Chourrautová (Špan.) 107,70 (2), 4. Jana Dukátová (SR) 115,89 (4).