Vo finále SP v Tacene triumf Škantárovcov, Dukátová celkove tretia

Tacen 11. septembra (TASR) - Slovenskí deblkanoisti Ladislav a Peter Škantárovci zakončili sezónu víťazstvom na záverečnom podujatí Svetového pohára v slovinskom Tacene. Úradujúci olympijskí víťazi predviedli v nedeľu na skrátenej trati dve dominantné jazdy a vo finále triumfovali časom 80,45 s. V celkovom hodnotení seriálu SP obsadili piatu priečku. Druhá slovenská loď v zložení Tomáš Kučera, Ján Batík skončila vo finále C2 ôsma, celkovo desiata. Kajakárka Jana Dukátová ukončila v nedeľu sezónu 12. miestom a v konečnej klasifikácii si udržala tretiu pozíciu.

Škantárovci potvrdili vynikajúcu formu, keď po minulotýždňovom víťazstve na podujatí SP v Prahe nenašli súpera ani v Tacene. Už v semifinále predviedli suverénnu jazdu s časom 78,99 a pred druhým francúzskym duom Pierre Picco, Hugo Biso mali k dobru až 5,21. Vo finále sa vydali na skrátenú trať ako poslední v poradí a hoci v prvej polovici na priebežných lídrov Nicolasa Scianimanica s Hugom Cailholom stratili, v tej druhej výrazne zrýchlili a napokon triumfovali o 1,81 s. V celkovom hodnotení SP získali dovedna 222 bodov a skončili piati. Víťazmi sa s počtom 253 bodov stali Picco s Bisom.

Jane Dukátovej naopak nevyšli záverečné preteky SP v sezóne. V semifinále ju obral o postup do finále dotyk s bránkou číslo desať, pre ktorý obsadila v cieli dvanástu priečku so stratou 3,87 s na víťaznú Rakúšanku Corinnu Kuhnleovú. Ak by Dukátová neťukla, do finále by sa zmestila ako siedma najrýchlejšia semifinalistka v poradí. Ďalšie dve Slovenky Elena Kaliská a Michaela Haššová skončili svoje účinkovanie v Tacene už v rozjazdách. Vo finále ženskej K1 v nedeľu triumfovala Austrálčanka Jessica Foxová. V cieli mala k dobru 2,28 s na Kuhnleovú a 2,39 na tretiu Britku Fionu Pennieovú. Ani dvojnásobný počet bodov za nedeľňajšie víťazstvo však Foxovej nestačilo na celkový triumf. Nemka Ricarda Funková skončila vo finále štvrtá a získala ich dostatok na to, aby si udržala líderské postavenie. Dovedna ich nazbierala 306, Foxová "len" 290. Tretiu priečku obsadila Dukátová s 233 bodmi.

Výsledky - finále SP v Tacene, C2: 1. Ladislav ŠKANTÁR, Peter ŠKANTÁR (SR) 80,45 s. (0 tr. sekúnd), 2. Scianimanico, Cailhol (Fr.) +1,81 (0), 3. Picco, Biso (Fr.) +1,98 (0) ... 8. Tomáš KUČERA, Ján BÁTIK (SR) +5,06 (0). Konečná klasifikácia SP: 1. Picco, Biso 253 b., 2. Scianimanico, Cailhol 239, 3. Tillard, Le Ruyet (Fr.) 236 ... 5. ŠKANTÁROVCI 222, 10. KUČERA, BÁTIK 130, 20. Peter HOCHSCHORNER, Pavol HOCHSCHORNER (SR) 65.

K1 ženy: 1. Foxová (Aus.) 77,55 s. (0), 2. Kunhelová (Rak.) +2,28 (0), 3. Pennieová (V.Brit.) +2,39 (0) ... po semifinále 12. Jana DUKÁTOVÁ (SR). Konečná klasifikácia SP: 1. Funková 306, 2. Foxová 290, 3. DUKÁTOVÁ 233 ... 41. Kristína NEVAŘILOVÁ (SR) 43, 43. Elena KALISKÁ (SR) 38, 67. Michaela HAŠŠOVÁ (SR) 4.