Vo štvrtok vynesie ruský Sojuz olympijský oheň na Medzinárodnú vesmírnu stanicu

Soči 6. novembra (TASR) - Olympijská pochodeň pre ZOH 2014 v Soči, ktorá v týchto dňoch putuje po Rusku, sa už čoskoro dostane aj do vesmíru. Vo štvrtok z Bajkonuru odštartuje Sojuz TMA-11 M s trojčlennou rusko-americko-japonskou posádkou Michail Ťurin, Rick Mastracchio a Koiči Wakata, ktorá pochodeň vynesie na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Jej súčasní "obyvatelia" Sergej Riazanskij a Oleg Kotov ju v sobotu zoberú do otvoreného vesmíru.
      
Veliteľ Sojuzu Michail Ťurin v tejto súvislosti uviedol, že olympijské súťaže budú môcť sledovať priamo na vesmírnej stanici. "Budeme mať možnosť všetko sledovať," citoval Interfax Ťurina. "Nebude to celkom na internete, ale na jemu blízkej technológii. Pravda, nebude to online, ale s určitým oneskorením. Rovnako ako keď v obyčajnom živote pozeráme Hry v televízii."
      
Ťurin sa vyznal aj z toho, že sú mu blízke také športy, v ktorých nejde o fyzickú zdatnosť, ale o psychologické i morálne vlastnosti človeka. "Nakoľko sme medzinárodná posádka a medzinárodná stanica, je nám šport blízky ako taký. Vždy je príjemné pozerať sa na to, čo človek dosiahne vo vzťahu k sebe samému. V tom je krása športu."
      
Japonec Koiči Wakata uviedol, v čom sú si blízki účastníci olympiády a kozmonauti: "Myslím si, že ľudia, ktorí štartujú na olympiáde, sú si blízki na duši. Olympijské hry pred ich účastníkmi stavajú nejakú úlohu, ktorú musia splniť. Je to podobné tomu, čo robíme my na Medzinárodnej vesmírnej stanici."© 2013 - 2018, Autorské práva TASR. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, videí alebo fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.

Autor: TASR

XXIII. ZIMNÉ OLYMPIJSKÉ HRY PJONGČANG 2018 (9. – 28. februára 2018)

Exkluzívny partner

  Generálni partneri

   Hlavní partneri

    Partner

    Dodávatelia

     Mediálni partneri

      Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
      Vlastné nastavenie cookies.
      Súhlasím X