3 min. čítania

Vojenské športové centrum Dukla Banská Bystrica ocenilo najlepších športovcov za minulý rok

Bratislava 26. januára (TASR) - Vojenské športové centrum Dukla Banská Bystrica vo štvrtok počas slávnostného galavečera ocenilo najlepších športovcov rezortu obrany za rok 2016. V rámci programu tiež uviedli do Siene slávy Dukly ďalšie významné mená z histórie najúspešnejšieho strediska vrcholového športu na Slovensku. Športovcom prišiel zablahoželať aj minister obrany SR Peter Gajdoš.

Rok 2016 bol jedným za najúspešnejších rokov v histórii VŠC Dukla Banská Bystrica, keď športovci strediska získali na najvýznamnejších svetových podujatiach až 37 medailí. "Som hrdý na úspechy Dukly, ktoré sa našim športovcom, trénerom a športovým odborníkom podarilo dosiahnuť v olympijskom roku 2016. Pred začiatkom sezóny sme si stanovili dva základné výkonnostné ciele. Prvým bolo zastavenie dlhotrvajúceho poklesu počtu športovcov VŠC Dukla, ktorí nás reprezentujú na olympijských hrách. Druhým bola naša ambícia nadviazať na olympijskú medailovú úspešnosť nášho strediska. Oba sme úspešne splnili a olympijské víťazstvo Mateja Tótha je 10. zlatou a celkovo už 22. olympijskou medailou Dukly Banská Bystrica," povedal riaditel VŠC Dukla Banská Bystrica Richard Galovič.

Víťazom kategórie olympijských disciplín sa stal chodec Matej Tóth. V minulom roku získal na olympijských hrách v Riu de Janeiro v Brazílii zlatú medailu v chôdzi na 50 kilometrovej trati. Ďalšími nominovanými a ocenenými v tejto kategórii boli strelec Juraj Tužinský, kladivár Marcel Lomnický, kanoista Peter Gelle, karatistky Ingrid Suchánková a Dominika Tatárová, vodní slalomári Alexander Slafkovský, Tomáš Kučera s Jánom Bátikom a Michal Martikán. K oceneným patria aj lyžiarky Veronika Velez Zuzulová a Petra Vlhová s biatlonistkou Paulínou Fialkovou.

Najúspešnejším mládežníkom roka 2016 sa stal vodný slalomár Jakub Grigar, piaty v kategórii K1 na OH v Riu de Janeiro. Ďalej boli nominovaní a ocenení slalomári Marko Mirgorodský a Simona Maceková. K úspešným mládežníkom patria aj športový strelec Ondrej Holko a vzpierač Tomáš Romaňák. V neolympijských športoch a disciplínach zvíťazil za výsledky v letnom biatlone Martin Otčenáš. Ďalší nominovaní a ocenení v tejto kategórii boli kulturista Igor Kočiš a vodný motorista Marián Jung.

Trénerom roka v rezorte obrany sa stal Matej Spišiak, bývalý úspešný atlét a dnes tréner nášho zlatého Mateja Tótha. Najlepším mládežníckym trénerom roka 2016 je bývalý pretekár a dnes tréner úspešných slalomárov Tomáš Mráz. V kategórii najlepší vojenský športový výkon roka zvíťazil džudista Milan Randl za druhé miesto na armádnych majstrovstvách sveta CISM vo švajčiarskom Zurichu. Za kolektívny výkon roka bola za druhé miesto na ME v ruskom Ťumeni ocenená miešaná štafeta v biatlone v zložení Paulína Fialková, Jana Gereková, Matej Kazár a Martin Otčenáš.

Cenu za mimoriadny prínos pri mediálnej propagácii VŠC Dukla Banská Bystrica si odniesol redaktor denníka Šport Ivor Lehoťan. Súčasťou slávnostného večera bolo aj zaradenie ďalších osobností do Siene slávy Dukly. K najvýznamnejším športovcom najúspešnejšieho strediska vrcholového športu na Slovensku pribudli ďalšie tri zvučné mená. Skokan na lyžiach Karel Kodejška sa 1. miestom na majstrovstvách sveta v Kulme v roku 1975 stal prvým majstrom sveta v histórii Dukly. Vladimír Kocman, úspešný džudista získal 3. miesto na olympiáde v Moskve v roku 1980 a opakovane sa výborne umiestnil na majstrovstvách sveta. Trio uzatvára Jiří Walter, úspešný tréner plávania, ktorého zverenci získali tie najcennejšie kovy na viacerých svetových podujatiach.