4 min. čítania

Vzpierači bez miestenky

SOFIA 30. apríla (SITA)- Na majstrovstvách Európy vo vzpieraní v Sofii, na ktorých sa Slovensko snažilo získať postupové miesto na OH do Sydney, skončili muži Slovenska napokon na nepostupovom 5. mieste v redukovanom poradí krajín. Prvé miesto obsadilo Česko (8 pretekárov získalo 286 bodov - na OH pocestujú dvaja), 2. Francúzsko (5 - 232 - 1), 3. V. Británia (6 - 197 - 1), 4. Albánsko (3 - 168 - 1), 5. Slovensko (4 - 141 - 0). "Ešte v sobotu sa zdalo, že postúpime, ale v nedeľu nastúpili v kategóriách do 105 a nad 105 kg štyria Briti a súhrnom bodov nás predstihli," komentoval situáciu Karol Gumán st. asistent trénera reprezentantov SR. "Výpadok Janíčka nás odsunul za Albánsko, ale to už je len dôsledok celej prípravy na šampionát. Mali sme prísť na ME vo väčšom počte - tréner Juraj Gubala žiadal Výkonný výbor Slovenského zväzu vzpierania (VV SZV), aby poslal do Sofie aj ďalšieho pretekára, ktorý by zvýšil naše šance a získal body do hodnotenia krajín. VV SZV však toto zamietol." Celkove skončilo Slovensko na 17. mieste z 35 krajín Európy. V súťaži žien nemalo Slovensko takmer žiadnu šancu na olympijský postup, dve pretekárky (Dagmar Daneková a Zuzana Kováčová) v súčte bodov získali pre Slovensko 16. miesto z 23 krajín. VV SZV už údajne požiadal o pridelenie voľnej karty na OH pre Tešoviča a Danekovú. Situácia je však taká, že karty sa "iba tak" neprideľujú. Zranený Tešovič (pred MS v Aténach) nemohol potvrdiť svoju výkonnosť na žiadnych pretekoch a len júnové majstrovstvá sveta vysokoškolákov v Montreale sú poslednou kvalifikačnou súťažou na olympiádu. Tam je však potrebné dosiahnuť taký výkon - mohli by tam napríklad cestovať Viktor Gumán a Daneková - ktorý by po uzávierke všetkých výsledkov z kontinentálnych šampionátov zaradil pretekára vo svetovom redukovanom rebríčku (dvaja z každej krajiny) do prvej pätnástky. Potom môže byť pretekár zaradený do olympijskej súťaže ak o to požiada. Ale možnosť, že Slováci podajú takýto výkon je veľmi málo pravdepodobná.