Boris Boor

1 S
Šport

Bratislavský rodák Boris Boor je v histórii jediný jazdec zo Slovenska, ktorý sa môže pochváliť olympijskou medailou. Získal ju na OH 1992 v Barcelone ako člen strieborného skokanského družstva rakúska.

V ČSSR sa ako 19-ročný stal majstrom krajiny v skokoch, ale krátko potom na jeseň 1970 emigroval spoločne so svojím otcom rovnakého mena a s bratom Urošom do Rakúska. Otec bol šéf jazdeckého oddielu Slávia SVŠT Bratislava a krátko i šéf slovenského jazdeckého športu. Iniciátorom odchodu do zahraničia bol práve Boris Boor st., ktorý za svoje postoje proti okupácii ČSSR v roku 1968 prišiel o post prodekana a vedúceho katedry na Stavebnej fakulte SVŠT. Dvaja synovia – takisto nadšení jazdci - sa k otcovi pridali, len najmladší Martin zostal s mamou na Slovensku. V Bratislave sa rodina zišla znovu až po 20 rokoch.

Boris Boor sa v cudzine jazdecky presadil najviac. Dvakrát štartoval na OH (prvý raz v Soule 1988) i MS, šesťkrát na ME. Olympijské striebro získal v Barcelone v partii s Frühmannom, Münzerom a so slávnym Simonom. Získal tri tituly majstra rakúska a dodnes je držiteľom neoficiálneho svetového rekordu v skoku mohutnosti bez sedla, keď so svojím koňom preskočil múr vo výške 2,08 m. Žije v rakúskom Breitstettene.

Výsledky
Hry Výprava Šport Disciplína Umiestenie
Barcelona 1992
Rakúsko
jazdectvo skoky družstiev S
Soul 1988
Rakúsko
jazdectvo skoky 35
Barcelona 1992
Rakúsko
jazdectvo skoky 83
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV