Galina Čisťjaková

1 B
Šport

Vrcholné roky svojej skokanskej kariéry prežila rodáčka z ukrajinského Izmailu Galina Čisťjaková (pôvodne jej meno u nás médiá prepisovali ako Čisťakovová) v bývalom Sovietskom zväze.

Na medzinárodnom fóre sa členka klubu Burevestnik Moskva prvý raz výrazne presadila na halových ME 1986 v Aténach, kde zvíťazila v skoku do diaľky. Hoci sa venovala aj trojskoku, väčšinu úspechov dosiahla v skoku do diaľky. Na ME 1986 pod holým nebom v Štuttgarte skončila druhá, rovnako ako na halových ME v dalších dvoch rokoch v Liévine i v Budapešti.

Na vrchol kariéry sa dostala v roku 1988, keď 11. júna v Leningrade utvorila výkonom 752 cm dodnes platný svetový rekord. O necelého štvrť roka neskôr na OH v Soule skončila výkonom 711 cm tretia, keď ju predstihli len dve výnimočné súperky – všestranná Američanka Joynerová-Kerseeová a zrejme najúspešnejšia diaľkarka histórie Drechslerová z NDR. Potom získala štyri zlaté medaily na halových šampionátoch. Tri si vybojovala v skoku do diaľky – na ME 1989 v Haagu, na MS 1989 v Budapešti aj na ME 1990 v Glasgowe, tú štvrtú na poslednom podujatí v trojskoku.

Viackrát štartovala na pretekoch v Bratislave, kde sa jej tak zapáčilo, že sa tam natrvalo usadila. V roku 1996 získala slovenské občianstvo a svoju novú vlasť reprezentovala v dvoch disciplínach na OH 1996 v Atlante (14. v trojskoku a 23. v skoku do diaľky). Dcéra Irina Beskrovná, ktorú má s bývalým popredným trojskokanom Alexandrom Beskrovným, takisto reprezentovala Slovensko v trojskoku.

Výsledky
Hry Výprava Šport Disciplína Umiestenie
Soul 1988
ZSSR
atletika skok do diaľky B
Atlanta 1996
SR
atletika trojskok 14
Atlanta 1996
SR
atletika skok do diaľky 23
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV