6 min. čítania

Habšudová áno, Švarc nie, Hrbatý v stredu

MELBOURNE 16. januára (SITA) - Počas druhého hracieho dňa na tenisovom grandslamovom turnaji Australian Open v Melbourne sa predstavili dvaja slovenskí zástupcovia. Karina Habšudová zdolala za 2 hodiny a 2 minúty nepríjemnú Annu Smashnovú 6:7, 6:4, 6:3. Vo vyrovnanom zápase sa v tajbrejku prvého setu presadila ruská Izraelčanka, ktorá využila veľké množstvo chýb slovenskej tenistky. Potom však 27-ročná rodáčka z Bojníc spresnila hru, začala vyhrávať dlhé výmeny a na dvorci čoraz viac dominovala. Habšudovej pomohlo k víťazstvu 57 víťazných úderov, zatiaľčo Smashnová zahrala len 17 nechytateľných loptičiek. Nevynútené chyby v pomere 68:26 však vyrovnali štatistiky. Napokon rozhodli väčšie skúsenosti bývalej desiatej hráčky sveta, ktorá využila zo 6 brejkových šancí 5. V 2. kole sa slovenská dvojka stretne s víťazkou French Open Chorvátkou Ivou Majoliovou. Menej šťastia mal druhý slovenský tenista Ladislav Švarc, ktorý odohral v Melbourne Parku svoj životný turnaj. Už postup z kvalifikácie bol pre neho obrovským úspechom a poriadne potrápil aj vysoko favorizovaného Nemca Rainera Schüttlera. Dvadsaťdvaročný Švarc podľahol svetovej päťdesiatsedmičke v štyroch setoch 5:7, 6:4, 6:7, 4:6 po takmer trojhodinovom boji. Všetky zápasové štatistiky boli absolútne vyrovnané, napokon rozhodli skúsenosti. Ani v utorok nemali favoriti väčšie problémy. Z nasadených hráčok stratila set prekvapujúco len Venus Williamsová, Chorvátka Talajová uštedrila domácej Molikovej dvoch kanárov a Hingisová stratila len dve hry. Medzi mužmi mal slabší rozbeh len nasadený hráč číslo 1 Brazílčan Gustavo Kuerten, ktorý na nepoddajného Argentínčana Gaudia potreboval štyri vyrovnané sety. V súboji dvoch bývalých svetových jednotiek sa nečakalo hladké víťazstvo Moyu nad Riosom, v derby zápasoch prekvapili prehry Gambilla s Woodruffom a Schalkena so Siemerinkom. V poslednom stretnutí dňa videli diváci epický päťsetový boj, v ktorom Austrálčan Lleyton Hewitt zdolal Švéda Jonasa Björkmana 7:5, 4:6, 2:6, 6:3, 6:2. V stredajšom programe Australian Open nastúpia na dvorce štyria Slováci. V zápase 2. kola dvojhry mužov čaká Dominika Hrbatého ľavoruký Španiel Francisco Clavet, ktorý v pondelok vyzametal dvorec s Nemcom Markusom Hantschkom. Počas víkendu však zverenec trénera Mariána Vajdu vyhral nad Clavetom vo finále turnaja ATP Tour v Aucklande 4:6, 6:2, 6:4. Ťažkú pozíciu bude mať v ženskej dvojhre Janette Husárová, ktorej súperkou je kvalitná Rumunka Ruxandra Dragomirová. O jedno prekvapenie sa však 26-ročná Bratislavčanka už postarala. Vo štvorhrách sa predstavia so svojimi zahraničnými partnerkami Daniela Hantuchová a Karina Habšudová. Hlasy Slovákov Ladislav Švarc: "Je to smola. So svojim výkonom som veľmi spokojný, veď toto bol najvyššie postavený súper s akým som kedy hral. Psychicky som bol na tom dobre, úspešná kvalifikácia mi dodala potrebné sebavedomie. V každom sete som mal príležitosti na víťazstvo, ale napokon som získal len druhý. V koncovkách tých ostatných bol podstatne skúsenejší Nemec pozornejší a pokojnejší." Karina Habšudová: "Som rada, že mám prvé kolo úspešne za sebou. Súperka bola veľmi nepríjemná, vo veternom počasí som dlho nevedela nájsť účinný recept na jej topspinové kopce. S pribúdajúcim časom sa mi to darilo čoraz lepšie. Dokázala som sa presadiť vlastným herným štýlom, viac som útočila, nabiehala na sieť, takže som postupne získavala prevahu. Škoda nepremenených setbalov v prvom sete, trochu som sa unáhlila."