Paríž 2024

OH
Krajina
Dátum konania
-

Kvalifikačné kritéria

Paríž bude po Londýne druhým mestom v histórii, ktorý privíta tretíkrát olympijské hry. Olympijské hry hostil už v rokoch 1900 a 1924. Na ďalšie musel čakať sto rokov. Olympijské hry sa budú konať vo Francúzsku už šiestykrát, trikrát krajina hostila aj zimné olympijské hry. Hry XXXIII. olympiády získali Francúzi na 131. zasadnutí MOV 13. septembra 2017 v Lime v Peru. MOV sa dohodol s Parížom a Los Angeles, že budú hostiteľmi OH 2024, resp. 2028, keďže ďalší kandidáti od svojho úmyslu ustúpili.

Parížania chcú zo svojho mesta vytvoriť najväčší športový park na svete. Súťaže sa neobmedzia len na štadióny a haly, ale budú sa konať aj na otvorených priestranstvách v centre francúzskej metropoly. „Olympiádu premeníme na všeľudovú slávnosť a viac vtiahneme návštevníkov do aktívneho pojatia športu,“ naznačuje prezident organizačného výboru Tony Estanguet.

Olympionici zavítajú na ikonické parížske športoviská. Atléti budú bojovať na Stade de France v St. Denis, tenisti na Roland Garros, kde dokonca plánujú jeden kurt zastrešiť pre potreby boxerského turnaja. V hale Bercy sa bude hrať basketbal a súťažiť v gymnastike.

Parížania využijú na súťaže aj historické objekty a zaujímavé mestské prvky. Pod Eiffelovou vežou na Marsových poliach sa budú hrať zápasy v plážovom volejbale, na Elyzejských poliach budú súťažiť skejtbordisti, pri Invalidovni sa rozložia lukostrelci, vo Verseilles zasa zástupcovia jazdeckého športu. Na námestí Place de la Concorde sa bude hrať turnaj v basketbale 3x3 a uskutoční sa tam aj súťaž v novom olympijskom športe breakingu, ktorých vychádza z breakdancu.

Olympijské boje sa prvýkrát uskutočnia aj v Polynézii. Dedina Teahupo’o na Tahiti bude dejiskom súťaží v surfingu.

V porovnaní s tokijským olympijským programom budú chýbať bejzbal, softbal a karate, pribudol breaking. Miesto v olympijskom programe si zachovali aj športové lezenie, surfing či skejtbording. Celkovo sa bude bojovať v 32 športoch.

Paríž chce usporiadať najekologickejší olympijský sviatok v histórii.

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri