Športové aktuality
8 min. čítania

V slovenskej olympijskej výprave sú zatiaľ všetci zdraví, všetok náš materiál dorazil do Soči v poriadku

SOČI 2. februára (SOV)  - V nedeľu 2. februára popoludní sa prvý raz od piatkového príchodu hlavnej časti našej olympijskej výpravy do Soči zišli členovia jej vedenia aj vedúci predstavitelia Slovenského olympijského výboru na pracovnej porade. Dočasne ich prichýlili priestory na šiestom poschodí bloku číslo 2 vo vytrvalostnej olympijskej dedine, ktorý obývajú slovenskí biatlonisti a bežci na lyžiach vedno so švajčiarskymi a slovinskými súpermi. Na rozdiel od horskej dediny, v ktorej sa 5. februára na poludnie uskutoční oficiálne prijatie Slovenska do olympijskej rodiny spojené so vztyčovaním našej štátnej vlajky, totiž v tej vytrvalostnej majú Slováci okrem úradovne aj väčšiu spoločenskú miestnosť s gaučmi, kreslami a s televízorom.

Mimochodom, preprava medzi dvoma dedinami v regióne Červenej Poľany autom a lanovkou trvá spolu približne 50 minút a podobne dlhý čas je potrebný aj pri preprave autom a lanovkou z prímorskej dediny v Soči.
 

Krásne slnečné počasie a parádna vytrvalostná dedina

Budova, v ktorej vo vytrvalostnej dedine bývajú slovenskí olympionici. FOTO: SOV
Budova, v ktorej vo vytrvalostnej dedine bývajú slovenskí olympionici.
Foto
SOV

V samotnom Soči, kde až do príchodu prvej várky hokejistov bude len veľmi malá časť slovenskej výpravy, bolo v nedeľu krásne slnečné počasie. Rovnako bolo aj na horách, kde zasnežené končiare vrchov vysokých aj viac než tri kilometre utvárajú čarokrásnu kulisu. A vo vytrvalostnej dedine, ktorá leží v nadmorskej výške 1450 m, je horská scenéria ešte krajšia ako v horskej. Aj ubytovanie je tam parádne. Podľa všeobecnej mienky je to najkrajšia z troch dedín, ktoré dočasne prichýlili účastníkov XXII. zimných olympijských hier. Podobne ako v prímorskej dedine priamo v Soči je tam však problém s internetovým pripojením. Organizátori sľubovali všetkým akreditovaným účastníkom ZOH bezplatnú wifi-sieť, ktorá síce je naozaj bezplatná, ale na mnohých miestach v dvoch z troch dedín stráca signál.

V nedeľu krátko po poludní sme na šiestom poschodí budovy číslo 2 (toto posch

Zimná idylka pri príchode do vytrvalostnej dediny od lanovky. FOTO: SOV
Zimná idylka pri príchode do vytrvalostnej dediny od lanovky.
Foto
SOV

odie obývajú Slováci celé, na piatom osídlili menšiu časť) stretli viacero našich biatlonistiek, ktoré sa hotovali na tréning. Pochvaľovali si krásne vysokohorské prostredie, ubytovanie (v apartmánoch majú aj kuchynky), stravu, aj blízkosť k pretekárskym tratiam. K nim je to z dediny len niekoľko minút pešky, ale dá sa tam prejsť aj na lyžiach. Výhoda je, že naši biatlonoví aj bežeckí servismani majú kabíny hneď vedľa českých kolegov, s ktorými si v prípade potreby môžu navzájom pomáhať.

Asi jediný problém, ktoré sa v najvyššie položenej olympijskej lokalite zatiaľ javí - hlavne pre biatlonistov, sú časté hmly. „Toto je jednoducho hmlové územie. Okolo piatej tu zvyčajne sadá hmla. Všetky biatlonové súťaže sú plánované na večer, takže to tu môže spôsobiť ťažkosti. V sobotu podvečer bola taká hustá hmla, že muži pri svojom tréningu absolútne nevideli na terče. Ledva videli na niekoľko metrov,“ povedal cestou na sobotňajší tréning reprezentačný tréner našich biatlonistiek Josef Obererlacher. Pôvodne mali naši biatlonisti a biatlonistky trénovať v nedeľu v rôznych časoch, ale v obave z hmly radšej zvolili miešaný tréning v rovnakom čase.

Inak, aj zvonku sa do vytrvalostnej dediny - a teda i k samotným športoviskám - dostáva jednoduchšie ako do horskej. Návštevníci vytrvalostnej dediny, ako aj priľahlého pretekárskeho komplexu Laura, to majú jednoduché – vystúpia z autobusu alebo z vlaku na stanici Galaktika, prípadne zaparkujú auto na priľahlom obrovskom parkovisku - a hore sa vyvezú hore lanovkou. Návštevníci napríklad zjazdárskeho areálu v Roza Chutore, ktorí tam prichádzajú autami, podstupujú oveľa zdĺhavejšie bezpečnostné procedúry, pretože autami sa dopravujú priamo do areálu.
 

Našinci sú zdraví a tešia sa, že majú všetok materiál

Jedna z množstva nádherných scenérií vo vytrvalostnej dedine. FOTO: SOV
Jedna z množstva nádherných scenérií vo vytrvalostnej dedine.
Foto
SOV

Na porade vedenia výpravy a najvyšších predstaviteľov SOV sa preberali všetky organizačné záležitosti. Odzneli dve veľmi radostné informácie. Kľúčovú vec – transport obrovského množstva materiálu - sa podarilo napriek veľkým stresom napokon zvládnuť bez poškodenia či straty dôležitých vecí.

Pri piatkovom lete špeciálom zo Schwechatu priamo do Soči sa vedno so 74 pasažiermi zo Slovenska okrem ich príručnej batožiny prepravilo – nielen v batožinovom priestore, ale aj priamo na palube lietadla – dovedna 9,8 tony nákladu, čo je úctyhodné číslo. S vypätím všetkých síl sa ho po prílete podarilo roztriediť a dopraviť jednotlivé jeho časti na päť rôznych destinácií (tri olympijské dediny, šatne v hokejovej hale Boľšoj a Slovak Point v sočskej časti Adler). Treba povedať, že špeciálom prišlo do dejiska ZOH aj množstvo materiálu patriaceho tým členom výpravy, ktorí ešte len prídu – predovšetkým hokejistom, ale aj ďalším športovým častiam výpravy.

Vo vytrvalostnej dedine je aj vyhrievaný otvorený bazén. V pozadí budova slovenskej výpravy. FOTO: SOV
Vo vytrvalostnej dedine je aj vyhrievaný otvorený bazén. V pozadí budova slovenskej výpravy.
Foto
SOV

Ďalšia informácia, ktorá odznela na nedelňajšej porade, pochádzala od lekárov výpravy Branislava Deleja (šéflekár pôsobí v horskej dedine) a Vladimíra Vachalíka (vytrvalostná dedina). Zatiaľ všetci členovia slovenskej výpravy sú zdraví, nikto nehlásil žiadne zdravotné problémy.

Naša výprava má k dispozícii trinásť dobrovoľníkov – šiestich priamo v Soči (sú medzi nimi aj Austrálčan, Kanaďanka a Slovinka), štyroch vo vytrvalostnej a troch v horskej dedine. Viacerí z nich však hovoria len po rusky, čo je pre mladších členov slovenskej výpravy, ktorí už nezažili v škole povinnú ruštinu, problém. Slováci majú k dispozícii spolu osem áut.

Biatlonisti aj bežci na lyžiach v nedeľu už druhý deň trénovali na svojich tratiach. Zjazdári to v nedeľu skúšali tiež, ale snahy im zmarilo technické zasnežovanie tréningových tratí. Sánkari sa do olympijského toboganu tiež tak ľahko nedostanú. Na prípravu ho momentálne môžu využívať len Rusi, ktorí tam údajne pustili ešte Američanov a Kanaďanov, viac nikoho. Viacero našich športovcov tak zatiaľ môže trénovať len na suchu. Sánkari si v nedeľu na spestrenie spravili výlet do vytrvalostnej dediny.
 

Šturmovanie na každom kroku

Typický pohľad z ciest v oblasti Červenej Poľany - na cestách aj na stavbách sa stále pracuje. FOTO: SOV
Typický pohľad z ciest v oblasti Červenej Poľany - na cestách aj na stavbách sa stále pracuje.
Foto
SOV

Veľa vecí ešte organizátori ZOH len dokončujú

a dá sa povedať, že šturmujú. VIacero novinárov, ktorí už docestovali do Soči, nemalo dokončené hotelové izby, do ktorých sa už mali nasťahovať. Pri cestách v okolí športovísk stále vidno robotníkov, ktorí kladú zvyšné zvodidlá. Na cestách v horskom teréne sú niekde jamy, ktoré ešte nestihli zaliať. Terén priamo na športoviskách nie je všade úplne upravený. Napríklad príjazdová cesta k servisným bunkám v areáli pre akrobatické lyžovanie pripomína tankodrom.

V horskej dedine v rezidenčnom centre oproti budove, v ktorej býva slovenská výprava, to v suteréne ešte vyzerá dosť „surovo“. Fitnescentrum aj práčovňa tam síce už fungujú, ale viacero priestorov tam je úplne prázdnych, niektoré dvere dokonca ešte bez zárubní. A napríklad v miestnosti označenej nápisom „Internet“ nebolo v nedeľu ráno ešte nič okrem vriec s cementom... Pri tlačiarňach, ktoré majú slúžiť obyvateľom dedín, zatiaľ chýbajú papiere. Tlačiarne ani nie sú softvérovo prepojené s infoterminálmi, ktoré sú vedľa nich. Záclonky na okná izieb v horskej dedine začali vešať len v sobotu, takže športovci boli spočiatku v izbách ako vo výklade - zato vo vytrvalostnej už majú aj tmavé závesy. Vešiaky na izby zatiaľ nedodali, ani tašky, ktoré sa majú baliť darčeky od olympijského TOP-sponzora Procter&Gamble. Na rozdiel od horskej tam však zase nefunguje obchod s olympijskými suvenírmi.

Slovenské biatlonistky Terézia Poliaková, Martina Chrapánová a Paulína Fialková v izbe krátko pred odchodom na nedeľňajší popoludňajší tréning. FOTO: SOV
Slovenské biatlonistky Terézia Poliaková, Martina Chrapánová a Paulína Fialková v izbe krátko pred odchodom na nedeľňajší popoludňajší tréning.
Foto
SOV

Kuriózna je situácia s telefónmi pre športovcov. Všetci olympionici dostávajú ako darček od celosvetového olympijského TOP-sponzora - firmy Samsung - špičkové telefóny Samsung Galaxy Note 3. Podľa priložených informácií by im ruské SIM-karty v nich mali zabezpečovať bezplatné 600-minútové volanie v rámci Ruska plus prenos dosť veľkého objemu dát. Ale hoci športovci, ktorí pricestovali, už telefóny dostali,  karty spočiatku nemali aktivované - až v nedeľu večer...

Pre účastníkov ZOH, ktorí budú pochodovať na otváracom ceremoniáli hier 7. februára večer, je dôležitá informácia, že na plochu štadióna Fišt si na fotografovanie, snímanie videí (len pre súkromnú potrebu, v žiadnom prípade nie na zverejňovanie) či na telefonovanie môžu priniesť výlučne prístroje značky Samsung.

Podujatia a športovci
paris

Súvisiace

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV