Na úvod SP v behu na lyžiach v Kuusame Alena Procházková v šprinte jedenásta

Kuusamo 29. novembra (TASR) - Slovenská reprezentantka Alena Procházková úspešne vstúpila do nového ročníka Svetového pohára v behu na lyžiach vo fínskom Kuusame, keď v šprinte klasickou technikou prebojovala do semifinále a obsadila celkove 11. pozíciu. Vo svojej najobľúbenejšej disciplíne tak 29-ročná reprezentantka potvrdila príslušnosť k absolútnej svetovej špičke a získala 24 bodov do hodnotenia SP. Jej mužskí reprezentační kolegovia Martin Bajčičák a Peter Mlynár sa do elitnej tridsiatky v šprinte nezmestili. Z víťazstva sa v ouvertúre SP tešili obhajkyňa glóbusu za celkový triumf v seriáli Poľka Justyna Kowalczyková a Nór Eirik Brandsdal.

Procházková v náročných podmienkach s teplotou klesajúcou až pod hranicu mínus desať stupňov Celzia najskôr zvládla kvalifikáciu na postupovej 20. pozícii, v silne obsadenom prvom štvrťfinálovom behu potom obsadila druhú priečku a priamo postúpila medzi dvanástku najlepších. Slovenská jednotka mala v dramatickom finiši zhodný čas ako prvá Rakúšanka Kateřina Smutná, zdolala elitnú Nórku a víťazku kvalifikácie Marit Björgenovú i Švédku Charlotte Kallovú a obe severanky tak nečakane zostali pred bránami semifinále.

V prvom semifinálovom behu sa Procházková držala v úvode na treťom mieste, neskôr pozíciu strácala a za konkurentkami na 1,4 km dlhej trati výrazne zaostala najmä v najstrmšej pasáži. Z prvej priečky si finálovú miestenku vybojovala Ruska Jevgenija Šapovalovová časom 3:06,03 min pred Nemkou Denise Herrmannovou. Procházková bola so stratou 3,2 s posledná šiesta.

"Sme spokojní. Bol to dobrý vstup do sezóny, Alena dokázala, že patrí medzi top dvanástku v šprinte. Cenné je, že v priamom súboji dokázala vyradiť aj favoritku Björgenovú a potvrdila, že jej táto disciplína sedí," povedal pre TASR zo severu Európy kouč Procházkovej Ján Valuška. Toho mrzel iba fakt, že v semifinálovom behu nešli jeho zverenke lyže úplne podľa predstáv. "V kvalifikácii i vo štvrťfinále to bolo v poriadku, ale v stúpaní v závere semifinálového behu ju lyže nepodržali a tam stratila kontakt so súperkami. Navyše sa nešťastne zaradila za Rakúšanku Smutnú a tá nešla také tempo, ako by sme potrebovali. Ale robili sme čo sa dalo a Alena sa vyrovnala aj s výrazným chladom, ktorý tu panoval."