Švajčiarsky bežec na lyžiach Dario Cologna zvíťazil v skiatlone na ZOH v Soči, Bajčičák na 31. mieste

Červená Poľana 9. februára (TASR) - Švajčiarsky bežec na lyžiach Dario Cologna získal na ZOH v Soči zlatú medailu v skiatlone na 2x15 km, keď triumfoval časom 1:08:15,4. V dramatickom finiši odsunul na striebornú pozíciu so stratou 0,4 s obhajcu zlata spred štyroch rokov Švéda Marcusa Hellnera. Bronz putuje do Nórska zásluhou Martina Johnsruda Sundbyho (+1,4). Slovák Martin Bajčičák skončil na 31. pozícii (+2:44,7).

Trojnásobný celkový víťaz Svetového pohára Cologna sa tak po vážnom zranení členka, ktoré ho vyradilo z hry prakticky v celej prebiehajúcej sezóne, vrátil vo veľkom štýle a je už dvojnásobným olympijským víťazom - na ZOH 2010 vo Vancouveri dominoval na 15 km voľne. Švajčiar si zranenie privodil tesne pred štartom olympijskej zimy a do seriálu SP sa vrátil až počas posledného víkendu pred štartom hier.

"Skvelé, splnil sa mi sen. Je to pre mňa skutočne výnimočný pocit, najmä vzhľadom na moje novembrové zranenie. Ešte pred pár mesiacmi som skutočne neočakával, že by som mohol stáť na stupňoch pre najlepších," cituje agentúra DPA Colognu.

Bajčíčak sa chcel v nedeľu dostať aspoň do elitnej tridsiatky, tá mu unikla o jedno miesto. "Vzhľadom na dnešné podmienky som mal maximálne na to 27.-28. miesto, ktoré som ešte v poslednom kopci skúsil vybojovať. Snažil som sa utrhnúť tú skupinu. Chvíľočku som bol 27., no na kopci pred štadiónom mi došli sily a nakoniec som tú pozíciu stratil," povedal pre TASR už päťnásobný účastník ZOH.

Komplex Laura ponúkol v nedeľu náročnú kopcovitú trať a relatívne teplé, ale zamračené počasie. Od úvodných metrov boli preteky nesmierne dramatické a vyrovnané. V prvom tzv. červenom okruhu dlhom 3,75 km, ktorý bežci absolvovali celkovo štyrikrát, sa striedali na čele viacerí pretekári. Asi 20-členná skupina sa utvorila vpredu až po 12 km, nefiguroval v nej ale jediný slovenský zástupca na štarte Bajčičák. Naopak, svoju kompletnú štvoricu tam mali Švédi, Nóri i Rusi.

Skiatlon mužov (15 km klasicky + 15 km voľne): 1. Cologna (Švaj.) 1:08:15,4, 2. Hellner (Švéd.) +0,4 s, 3.  Johnsrud Sundby (Nór.) +1,4,.... 31. Martin BAJČIČÁK (SR) +2:44,7.