1. deň ZOHM: Prvá medailová radosť, biatlonista Markus Sklenárik získal bronz

Profile picture for user Pasuth
Peter
Pašuth

Hneď v úvodný deň IV. zimných olympijských hier mládeže v kórejskom Kangwone zažilo Slovensko medailovú radosť. V biatlonových individuálnych pretekoch na 12,5 km získal Markus Sklenárik bronz. Ďalší biatlonista Michal Adamov obsadil 10. pozíciu.

V biatlonovom areáli Alpensia v Pjongčangu predviedli slovenskí biatlonisti výborné výkony. Pretekalo sa v silnom snežení, na teplomeri bol jeden stupeň pod nulou. Na štarte bolo 100 biatlonistov.

Trio najlepších v individuálnych pretekoch chlapcov na 12,5 km na ZOH mládeže 2024.
SOŠV/ANDREJ GALICA

Markus Sklenárik výborne strieľal i bežal. Na prvej „ležke“ síce netrafil hneď prvý terč, ale potom už ďalších devätnásť v pretekoch vybielil. Keďže k tomu pridal aj kvalitný beh, výsledkom bola bronzová priečka. Na víťazného Francúza stratil 1:16,3 min.

„Je to najväčší úspech mojej kariéry. Už ráno, keď som vstal, som tušil, že dnes dosiahnem dobrý výsledok. Medaila však prekvapila aj mňa. Prvýkrát sa mi stalo, že som netrafil prvý terč. Našťastie som potom už mieril presne,“ povedal v prvej reakcii Markus Sklenárik.

Michal Adamov predviedol na 12,5 km trati piaty najrýchlejší bežecky čas, ale šesť chybných výstrelov ho odsunulo na 10. pozíciu. Mrzela ho najmä posledná stojka, na ktorej trikrát netrafil terč a pripravil sa o medailovú priečku.

Tretí slovenský zástupca Sebastián Belicaj skončil so štyrmi chybami a odstupom 4:52 min na 27. pozícii.

Alžbeta Garguláková mohla atakovať desiatku

Nasledovníčky Anastasie Kuzminovej a Paulíny Fialkovej v biatlonovom areáli Alpensia v Pjongčangu na ich výsledky zo ZOH 2018 v prvých individuálnych pretekoch na 10 km nenadviazali. V hustom snežení sa Alžbeta Garguláková pripravila o umiestenie do 10. miesta chybami na strelnici, na poslednej stojke netrafila 3 terče. Celkovo 7 netrafených terčov znamenalo 245 sekúnd navyše k bežeckému času a konečné 22. miesto.

„Bežecky som išla veľmi dobre, ale pokazila som streľbu. Trať síce bola na konci už dosť rozbitá a kašovitá, musím však pochváliť servismanov za lyže. Išli mi dobre. Trénerka Natália Otčenášová ma dobre trénuje streľbu, neviem, prečo som ju však dnes takto pokazila,“ hovorila smutným hlasom Alžbeta Garguláková, ktorá si chce chuť napraviť v utorňajších rýchlostných pretekoch na 6 km. O svojich kvalitách v tejto disciplíne presvedčila aj vlani na zimnom EYOF vo Friuli Venezia Giulia. „Mám natrénované, preto verí v dobrý výsledok. Šprint mám aj radšej ako individuálne preteky,“ priznala biatlonová nádej.

Alžbeta Garguláková
Alžbeta Garguláková.

Z tria Sloveniek najlepšie strieľala Veronika Šteczová, avšak bežala pomalšie. Na strelnici spravila jednu chybu a obsadila 30. pozíciu. „Až na poslednú stojku, na ktorej som netrafila prvú ranu, bola moja streľba dobrá. Lyže mi však nešli, akoby mali. Prvé kolo bolo v pohode, vďaka sneženiu sa trať rozrývala a bolo to náročné,“ hodnotila Veronika Šteczová.

Veronika Šteczová
Veronika Šteczová.

V chladnom počasí a v snežení netrafila Michaela Straková rovnako ako Garguláková sedem terčov a tesne ušlo jej umiestnenie v prvej tretine 98-členného štartového poľa. Obsadila 35. pozíciu.

„Po prvom kole som mala v týchto ťažkých pretekoch tuhé nohy. Snažila som sa čo najlepšie rozbehnúť a čím ďalej, tým to bolo lepšie. Mrzí ma streľba ležmo, mohla som v nej viac zabojovať s vetrom. Verím, že nabudúce to bude lepšie. Pre nás všetkých je veľká vec, že sme sa už v mladom veku dostali na takúto veľkú súťaž,“ uviedla Michaela Straková.

Michaela Straková

Sánkari Bruno Mick, Viktor Varga na 6. pozícii

Na sánkarskej dráhe Alpensia v Pjongčangu ako prvé zo slovenskej výpravy zasiahli do bojov Viktória Praxová a Desana Špitzová. Lepší výsledok dosiahla Praxová, ktorá obsadila 25. pozíciu. Jej výsledok čiastočne ovplyvnilo aj zranenie po príletedo Kórey. Špitzová skončila na 29. priečke.

Desana Špitzová
OIS/Chloe Knott

Dvojica Bruno Mick, Viktor Varga predviedla v prvom kole šiestu najrýchlejšiu jazdu (48,862 s). V druhom svoj čas aj vďaka o 92 tisícin sekundy lepšej štartovej reakcii zlepšili o 2 stotiny sekundy, boli piati najlepší, ale na posun zo šiesteho miesta vyššie v celkovom poradí to už nestačilo.

Bruno Mick, Viktor Varga

Tamara Mesíková v druhej desiatke

Na skokanskom mostíku v areáli Alpensia v Pjongčangu bojovala s odrazom Tamara Mesíková. Prvý skok jej nevyšiel podľa predstáv, po chybe pri odraze skočila 77 m. V druhom si polepšila o 13 metrov a celkovo sa posunula z 20. na konečnú 18. pozíciu.

„Netrafila som pri prvom skoku hranu a potom som už neletela dostatočne ďaleko. Bol to veľmi zlý skok. Druhý bol už oveľa lepší, minimálne takéto mali byť oba pokusy. Musím na sebe ďalej pracovať. Vystúpenie na ZOH mládeže neberiem ako dobrý výkon, viem, že som mohla skončiť lepšie,“ povedala Tamara Mesíková, ktorú čakajú v tejto sezóne ešte majstrovstvá sveta juniorov v slovinskej Planici a pôjde aj na niektoré z pretekov Svetového pohára.

ZÁZNAM PRETEKOV

Tamara Mesíková na ZOH mládeže v Kangwone.
Tamara Mesíková.

Aj v súťaži chlapcov na mostíku HS-109 sa slovenský zástupca ocitol v najlepšej dvadsiatke. Po skokoch dlhých 82,5 m a 93,5 m obsadil so ziskom 148,8 bodu 19. pozíciu. Vďaka zlepšeniu o 11 metrov sa oproti prvému kolu posunul o 10 miest vyššie.

„Prvý skok bol hrozný, na hrane sa mi stala najhoršia vec, aká sa mi mohla. V druhom to už bolo lepšie. Verím, že v severskej kombinácii, ktorá ma čaká o zopár dní budem ešte lepší,“ povedal Hektor Kapustík.

Hektor Kapustík

Lea Popovičová v semifinále šortreku na 1500 m, snoubordisti nepostúpili

Z dvojice slovenských šortrekárok bola v úvodnej disciplíne na 1500 m lepšia Lea Popovičová. Mladá reprezentantka sa prebojovala do semifinále a v ňom obsadila prvú nepostupovú 15. pozíciu do finálových bojov. Michaela Ižarová skončila svoje účinkovanie vo štvrťfinále, celkovo jej patrila 22. priečka.

Michaela Ižarová

V lyžiarskom stredisku Hoengseong Welli Hilli Park vyhrala jednu z kvalifikačných rozjázd v snoubordkrose Dorota Pitoňáková. Celkovo vo svojej skupine skončila na 8. pozícii a nepostúpila do vyraďovacích bojov. Dorota Pitoňáková obsadila v konečnom účtovaní 15. priečku. Medzi chlapcami obsadil v snoubordkrose Oliver Šebesta výslednú 20. pozíciu.

Dorota Pitoňáková

VÝSLEDKY – ZOH MLÁDEŽE 2024 – SOBOTA 20. JANUÁRA

BIATLON

Chlapci - individuálne preteky na 12,5 km: 1. Antonin Guy (Fr.) 34:58,9 (3), 2. Storm Veitsle (Nór.) +1:22,5, 3. Markus Sklenárik +1:16,3, ... 10. Michal Adamov +2:28,4 (6), 27. Sebastián Belicaj (všetci SR) +4:52,0.

Dievčatá – individuálne preteky na 10 km: 1. Ilona Plecháčová (ČR) 37:03,4 (1), 2. Marie Keudelová (Nem.) +1:09,7 (2), 3. Nayeli Mariottiová-Cavagnetová (Tal.) +1:19,6 (3), ... 22. Alžbeta Garguláková +4:56,2 (7), 30. Veronika Šteczová +5:55,4 (1), 35. Michaela Straková (všetky SR) +6:23,5 (7).

SÁNKOVANIE

Dievčatá – jednotlivkyne: 1. Antonia Pietschmannová (Nem.) 1:35,774 min, 2. Alexandra Oberstolzová (Tal.) +0,552, 3. Marie Riedlová (Rak.) +1,154, ... 25. Viktória Praxová +6,820, 29. Desana Špitzová (obe SR) +7,441.

Chlapci – dvojice: 1. Philipp Brunner, Manuel Weissensteiner (Tal.) 1:34,283 min, 2. Janis Gruzdulis-Borovojs, Edens Eduards Cepulis (Lot.) +0,347, 3. Louis Grünbeck, Maximilian Kührt (Nem.) +0,793, ... 6. Bruno Mick, Viktor Varga (SR) +3,439.

SNOUBORDING

Dievčatá – snoubordkros: 1. Noemie Wiedmerová (Švaj.), 2. Maja-li Iafrateová Danielssonová, 3. Lea Castová (obe Fr.), ... 15. Dorota Pitoňáková (SR).

Chlapci – snoubordkros: 1. Jonas Chollet (Fr.), 2. Anthony Shelly (Kan.), 3. Zion Bethonico (Braz.), ... 20. Oliver Šebesta (SR).

SKOKY NA LYŽIACH

Dievčatá – skoky na mostíku HS-109: 1. Taja Bodlajová (Slovin.) 215,7 bodov (107m/105,5 m), 2. Josie Johnsonová (USA) 207,2 (100 m/107 m), 3. Ingvild Midtskogenová (Nór.) 204,7 (104,5 m/95), ... 18. Tamara Mesíková (SR) 126,5 (77 m/90 m).

Chlapci – skoky na mostíku HS-109: 1. Iľja Mizernich (Kaz.) 214,0 bodov (103,5 m/102 m), 2. Niki Humml (Rak.) 210,7 (98 m/106 m), 3. Lukasz Lukaszczyk (Poľ.) 209,7 (105 m/108,5 m), ... 19. Hektor Kapustík 148,8 (82,5 m/93,5 m), 39. Jakub Karkalík (obaja SR) 43,4 (69,5 m/60,5 m).

ŠORTREK

Dievčatá – 1500 m: 1. Jang Ťin-gru 2:25,980, 2. Li Ťin-zi (obe Čína) 2:27,079, 3. Nonomi Inoueová (Jap.) 2:26,311, ... v semifinále: 15. Lea Popovičová 2:33,281, vo štvrťfinále: 22. Michaela Ižarová (obe SR) 2:42,115.