4 min. čítania

Monika Chochlíková má istú medailu v thajskom boxe

Z Birminghamu PETER PAŠUTH
Monika Chochlíková postúpila po výhre nad Rakúšankou Rebeccou Hödlovou do finále thajského boxu do 51 kg na Svetových hrách v Birminghame.
SOŠV/PETER PAŠUTH

Slovensko odíde zo Svetových hier v neolympijských športoch so štyrmi medailami. O hodnote posledného cenného kovu sa rozhodne v nedeľňajšom finále v thajskom boxe vo váhe do 51 kg, v ktorom sa predstaví aj Monika Chochlíková. Doteraz má Slovensko bilanciu 1 strieborná a 2 bronzové medaily.

Monika Chochlíková si istotu medaily zabezpečila sobotňajším semifinálovým víťazstvom nad Rakúšankou Rebeccou Hödlovou.

V druhom kole Rakúšanku počítali

Monika Chochlíková
Sústredenie Moniky Chochlíkovej pred zápasom.

Členka VŠC Dukla Banská Bystrica a slovenská jednotka v bojových športoch začala súboj proti tohtoročnej vicemajsterke Európy aktívne a od prvej sekundy v súboji dominovala. U rozhodcov vyhrala každé z troch kôl, v druhom musela ringová rozhodkyňa Rakúšanku napomínať. Po dvoch kolách nebolo o víťazke a postupujúcej do semifinále pochýb. Monika Chochlíková vyhrala súboj na body 30:27.

„Vedeli sme o kvalitách súperky a nič sme pred stretnutím nepodcenili. Keď Rebeccu v druhom kole počítali, ukazovalo to jednoznačne smer, ktorým sa zápas vyvíja. Momentálne ma čaká asi 16-hodinová regenerácia a príprava na nedeľňajšie finále,“ povedala po zápase Monika Chochlíková.

Monika Chochlíková vo finále proti úradujúcej majsterke sveta

V boji o zlato narazí v Boutwell Auditóriu v Birminghame na Maročanku Meriem El Moubarikovú. Vo váhe do 51 kg v thajskom boxe sa tento duel všeobecne očakával. Chochlíková vyhrala majstrovstvá sveta v decembri minulého roka, Maročanka zasa tento rok v máji, keď Slovenka neštartovala. El Moubariková si v semifinále jednoznačne poradila s Poľkou Gabrielou Kuzawinskou.

„Uvidíme, ktorá z nás je na tom tento rok lepšie. Maročanka je zaslúžene vo finále. Videla som jej zápasy, viem, čo ma čaká,“ doplnila Monika Chochlíková.

Krutý verdikt pre Nikolu Čorbovú a polovicu duatlonistiek

Nikola Čorbová nebude v dobrom spomínať na preteky v duatlone na Svetových hrách v Birminghame. Absolvovala síce všetky tri časti, ale v cieli sa rovnako ako polovica žien zo štartového poľa dozvedela, že je diskvalifikovaná.

Nikola Čorbová na trati duatlonu na Svetových hrách v Birminghame.

Duatlonistky vybiehali na trať už ráno o 8.00 h miestneho času. Už vtedy ortuť teplomera ukazovala 28 stupňov Celzia. Postupne sa vzduch ešte otepľoval a podmienky začali byť pre pretekárky, ktoré absolvovali 10 km beh, 40 km cyklistickú časť a nakoniec ešte 5 km, neznesiteľnejšie.

Čorbová sa po bežeckej časti pohybovala okolo 20. miesta, na bicykli sa začala posúvať dopredu. Do cieľa dobehla na konečnej 15. pozícii. Po prebehnutí cieľovou čiarou sa dozvedela, že polovica štartového poľa vrátane nej je diskvalifikovaná.

„Organizácia na trati bola katastrofálna. Nikto nám neukázal v prvom kole smer jazdy na bicykli, netušili sme, či ideme správne. Boli sme väčšia skupina, v ktorej sme spolupracovali. Mám pocit, že sme išli aj o kolo viac, ako sme mali,“ hovorila ešte pred definitívou o diskvalifikácii Nikola Čorbová.

O kontroverznosti pretekov svedčí aj fakt, že medzi diskvalifikovanými boli aj v cieli prvá Francúzka Garance Blautová a tretia Nemka Merle Brunneeová. Obe sa po pretekoch tešili zo zisku medailí a po chvíli sa dozvedeli krutý verdikt. Zlato napokon pripadlo Maurine Ricourovej z Belgicka.

Svetové hry v Birminghame – sobota

(výsledky športov so slovenským zastúpením):

KICKBOX

Ženy do 51 kg – semifinále: Monika Chochlíková (SR) – Rebecca Hödlová (Rak.) 30:27.

DUATLON

Ženy (10 km beh – 40 km cyklistika – 5 km beh): 1. Maurine Ricourová (Belg.) 2:01:38, 2. Ai Uedová (Jap.) +20 s, 3. Joselyn Breová Abreuová (Ven.) +1:04, ... Nikola Čorbová (SR) diskvalifikovaná