Športové aktuality
14 min. čítania

Na Národnom cintoríne v Martine slávnostne odhalili Národný pamätník olympionikov

Ľubomír Souček

MARTIN 16. októbra (SOV) – Na Národnom cintoríne v Martine, teda na mieste, kde je pochovaných mnoho vynikajúcich osobností slovenského verejného života a predovšetkým kultúry, vo štvrtok 16. októbra slávnostne odhalili Národný pamätník olympionikov. Od položenia základného kameňa Národného pamätníka olympionikov (vlani 6. novembra) sa všetko stihlo spraviť za necelý rok.

Na tomto najpietnejšom mieste slovenského národa si náštevníci odteraz môžu pripomenúť významných slovenských olympionikov zo Slovenska a vyjadriť im svoju úctu. Výstavba Národného pamätníka olympionikov sa realizovala z iniciatívy Slovenského olympijského výboru (SOV) v spolupráci s mestom Martin. Technickú realizáciu návrhu architekta Mojmíra Vychodila, ktorý vyhral súťaž SOV na dizajn pamätníka, zabezpečila firma Kam-stav.

Prítomným sa na slávnostnom zhromaždení najprv prihovoril primátor mesta Martin Andrej Hrnčiar, ktorý ich privítal na najvýznamnejšom pietnom mieste slovenského národa. Zdôraznil, že si nevie predstaviť vhodnejšie miesto na tento pamätník ako práve Národný cintorín v Martine, na ktorom spočívajú mnohé z najvýznamnejších osobností spoločenského, kultúrneho a politického života slovenského národa. Jeho zriadenie považuje za významnú vec pre mesto aj pre celé Slovensko. „Pri kladení základného kameňa som si želal, aby to bolo ako v rozprávkach – do roka a do dňa. Podarilo sa. Zastupiteľstvo mesta Martin v novembri schválilo na pamätník príspevok vo výške 20-tisíc EUR, a to bol spúšťač, po ktorom sa rozbehla verejná zbierka. V nej sa zatiaľ vyzbieralo zhruba ďalších 15-tisíc EUR,“ uviedol v prejave primátor.

Pri prejave prezident SOV František Chmelár, v popredí zľava primátor Martina Andrej Hrnčiar, autor pamätníka Mojmír Vychodil a generálny sekretár SOV Jozef Liba, ktorý slávnosť moderoval. FOTO: JÁN SÚKUPerálny
Pri prejave prezident SOV František Chmelár, v popredí zľava primátor Martina Andrej Hrnčiar, autor pamätníka Mojmír Vychodil a generálny sekretár SOV Jozef Liba, ktorý slávnosť moderoval.
Foto
JÁN SÚKUPerálny

Prezident SOV František Chmelár sa v hlavnom príhovore zmienil o pôsobení slovenských olympionikov v rámci Uhorska, Československa a od roku 1994 samostatného Slovenska. Pripomenul, že Slovensko za svojich, alebo aj za svojich považuje stovky olympionikov a spolu 79 olympijských medailistov – 6 z čias Uhorska, 53 z čias Československa a 20 zo súčasnej éry samostatného Slovenska. Prezident SOV objasnil genézu pamätníka, jeho peripetie, spôsob realizácie aj význam pre Slovensko.

Momentka z fotografovania po slávnostnom odhalení pamätníka. V spoločnosti zástupcov regionálnych olympijských klubov vľavo Michal Martikán, v popredí Ivan Čierny a František Chmelár. FOTO: JÁN SÚKUP
Momentka z fotografovania po slávnostnom odhalení pamätníka. V spoločnosti zástupcov regionálnych olympijských klubov vľavo Michal Martikán, v popredí Ivan Čierny a František Chmelár.
Foto
JÁN SÚKUP

„Ďakujem predstaviteľom mesta Martin, mestskému zastupiteľstvu, realizátorom výstavby, ,motoru´ celého projektu Ivanovi Čiernemu aj architektovi,“ povedal okrem iného prezident SOV a zdôraznil: „Je to symbolický pamätník, nikto tu nebude pochovaný. Dnes je na ňom 24 vizitiek ľudí spätých so Slovenskom, ktorí vystúpili na olympijský stupeň víťazov a dnes už nie sú medzi nami. Patrí však všetkým slovenským olympionikom.“

Po slávnostnom odhalení pamätníka František Chmelár pre médiá uviedol: "Tento projekt je dôležitý z dvoch dôvodov. Po prvé – je to poďakovanie všetkým olympionikom za to, čo urobili pre Slovensko. A po druhé – je to inšpirácia súčasným a budúcim generáciám, že človek má rozvíjať svoj talent a potenciál a snažiť sa v športe alebo v čomkoľvek inom dosiahnuť maximum. Pretože bez toho sa spoločnosť rozvíjať nemôže."

Pamätník odhalili naši významní olympionici, oheň zapálil Jozef Gönci

Hostia zo zahraničia - olympijskí medailisti: zľava Markus Prock, Vítězslav Mácha a Adolfina Tačová. FOTO: JÁN SÚKUP
Hostia zo zahraničia - olympijskí medailisti: zľava Markus Prock, Vítězslav Mácha a Adolfina Tačová.
Foto
JÁN SÚKUP

Slávnostné odhalenie Národného pamätníka olympionikov prebiehalo za účasti množstva významných olympijských osobností zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Svojich zástupcov vyslali národné olympijské výbory troch krajín, s ktorými Slovensko bolo v minulosti v spoločnom štátnom útvare. Z Česka prišli olympijský víťaz v zápasení Vítězslav Mácha a strieborná športová gymnastka z OH Adolfina Tačová, z Rakúska olympijský medailista v sánkovaní Markus Prock a z Maďarska generálna sekretárka národnej olympijskej akadémie Mária Jakabházy-Mezӧová i riaditeľ Maďarského olympijského múzea Lajos Szabó.

Zo Slovenska sa na slávnosti zúčastnili takmer dve desiatky olympionikov.

Momentka z odhalenia pamätníka - zľava Anton Urban, Mária Jasenčáková a Danka Barteková. FOTO: JÁN SÚKUP
Momentka z odhalenia pamätníka - zľava Anton Urban, Mária Jasenčáková a Danka Barteková.
Foto
JÁN SÚKUP

Medzi nimi aj dvojnásobný olympijský víťaz vo vodnom slalome Michal Martikán a ďalší olympijskí medailisti – futbalista Anton Urban, volejbalista Jozef Labuda, atlétka Eva Šuranová, či strelci Jozef GӧnciDanka Barteková, ktorá je aj členka MOV, plus ďalší olympionici – atlét i bobista Marián Vanderka, atléti Mária Mračnová, Matej Tóth, Peter Korčok, Štefan Balošák, zjazdárka Janka Gantnerová st., bežec na lyžiach Ivan Bátory, hokejista Peter Pucher, bežkyňa na lyžiach Anna Pasiarová a sánkarka Mária Jasenčáková.

Slávnostný akt odhalenia pamätníka vykonali šiesti naši významní olympionici – zo staršej generácie Anton Urban, Jozef Labuda a Eva Šuranová, zo strednej Mária Jasenčáková a zo súčasnej Michal Martikán a Danka Barteková. Predchádzal tomu prednes slávnej básne zakladateľa moderného olympijského hnutia Pierra de Coubertin "Óda na šport" v podaní herca Slovenského komorného divadla v Martine Viliama Hriadeľa.

Jozef Gӧnci pri zapaľovaní ohňa na pamätníku. FOTO: JÁN SÚKUP
Jozef Gӧnci pri zapaľovaní ohňa na pamätníku.
Foto
JÁN SÚKUP

Dvojnásobný bronzový medailista z OH a predseda komisie športovcov SOV Jozef Gӧnci, ktorý v Atlante 1996 získal historicky prvú medailu pre samostatnú Slovenskú republiku, potom na pamätníku zapálil oheň na pamiatku zosnulých olympionikov.


Pamätník sa stal realitou vďaka verejnej zbierke

Mestský úrad v Martine už na jar zriadil špeciálny účet, na ktorom sa zhromažďovali peniaze z verejnej zbierky na tento účel. Samotné mesto schválilo na pamätník príspevok vo výške 20 000 EUR. Postupne sa pridávali ďalšie subjekty aj jednotlivci. Medzinárodný olympijský výbor na pamätník prispel darom vo výške 5000 USD, Slovenský olympijský výbor zaslal 5000 EUR. V rámci zbierky sa zatiaľ vyzbieralo približne 15 000 eur, pričom zbierka naďalej pokračuje.

Medzi tými, ktorí doteraz prispeli na Národný pamätník olympionikov, sú Medzinárodný olympijský výbor, Slovenský olympijský výbor, Český olympijský výbor, regionálne olympijské kluby z Prievidze, Žiliny, Vysokých Tatier, Kysúc, Lučenca, Nových Zámkov, Banskej Bystrice, Šiah, Spiša, Žitného ostrova, Liptova, Košíc, Prešova a Turca, ďalej Slovenský zväz kanoistov na divokej vode, Slovenský zväz judo, Slovenský zväz biatlonu, Slovenský krasokorčuliarsky zväz, Slovenský zväz vodného póla, Slovenský zväz pozemného hokeja, Slovenský zväz sánkarov, Slovenská lyžiarska asociácia, Slovenský zväz ľadového hokeja, Slovenský futbalový zväz, Slovenský tenisový zväz, Slovenský atletický zväz, Slovenská gymnastická federácia, Slovenská volejbalová federácia, Telovýchovná jednota Lokomotíva Bánov a 18 jednotlivcov - Ferdinand Turanský, Jozef Uchaľ, Ivan Čierny, Ján Peteja, Matej Tóth, Jozef Martikán, Peter Hochschorner st., Dušan Čaplovič, Mária Jasenčáková, Peter Racek, František Chmelár, Róbert Kurčík, Ladislav Ásványi, Věra Gregorová, Vladimír Miller, Cecília Danielisová, Alexander Lilge a Andrej Hrnčiar.

Vyvrcholenie dlhoročnej snahy: GOLIANOVO ÚSILIE DOTIAHOL IVAN ČIERNY

V popredí boli pred pamätníkom na slávnosti predovšetkým olympionici. FOTO: JÁN SÚKUP
V popredí boli pred pamätníkom na slávnosti predovšetkým olympionici.
Foto
JÁN SÚKUP

Myšlienku zriadenia Národného pamätníka olympionikov dlhší čas opakovane verejne prezentoval čestný člen SOV a dvojnásobný olympijský medailista vo volejbale Bohumil Golian. „Myšlienka pamätníka je takmer taká stará ako SOV. Jej autorom bola naša volejbalová a olympijská legenda,“ verejne pripomenul František Chmelár. Po Golianovej smrti za jej realizáciu veľmi neúnavne bojoval predseda Združenia olympijských klubov SR, bývalý popredný atlét, tréner i funkcionár a niekdajší dlhoročný veliteľ ASVŠ Dukla Banská Bystrica Ivan Čierny, ktorý v záujme veci v uplynulom roku veľakrát navštívil Martin. Predovšetkým preňho bola štvrtková udalosť veľkým zadosťučinením.

Návrh podoby Národného pamätníka olympionikov vzišiel z výtvarnej súťaže organizovanej Slovenským olympijským výborom. Spomedzi 19 návrhov porota vybrala dielo Mojmíra Vychodila z Bratislavy. „Uprednostnili sme ho preto, lebo jeho návrh bol skromný, dôstojný a kultivovaný,“ vysvetlil pred približne stopäťdesiatčlenným auditóriom František Chmelár.

Výročná trofej MOV Šport a umenie pre architekta Mojmíra Vychodila

Mojmír Vychodil s výročnou trofejou MOV Šport a umenie. FOTO: JÁN SÚKUP
Mojmír Vychodil s výročnou trofejou MOV Šport a umenie.
Foto
JÁN SÚKUP

Práve Národný pamätník olympionikov SOV nedávno navrhol na ocenenie výročnou trofejou MOV za rok 2014 Šport a umenie. MOV návrh akceptoval a na posedení po odhalení pamätníka v hoteli Turiec odovzdala Mojmírovi Vychodilovi výročnú trofej MOV v spoločnosti prezidenta SOV členka Medzinárodného olympijského výboru na Slovensku Danka Barteková.

„Snažil som sa do svojho architektonického návrhu dostať olympijské kruhy,“ vysvetlil v krátkej ďakovacej reči Mojmír Vychodil. Pre TASR potom povedal: "Určite boli k dielu nejaké pripomienky, ale myslím si, že smerovali len k lepšiemu. Dôležité je, že sa podarilo myšlienku udržať do konca a zrealizovať. Som spokojný a to, že vybrali práve môj návrh, beriem ako veľkú poctu. Majstri zvučných mien predložili totiž veľmi kvalitné návrhy, takže si to nesmierne vážim."

Dominantou Vychodilovho návrhu pamätníka je päť gúľ zo slovenskej žuly (každá má v priemere zhruba meter a váži okolo tri tony), symbolizujúcich päť olympijských kruhov a umiestnených na vyvýšenom čiernom podklade. Na čiernej podkladovej ploche sú umiestnené dlaždice v zlatej, strieborných, resp. bronzovej farbe s menami olympijských medailistov zo Slovenska a s údajom, na ktorých hrách a v ktorom športe získali akú olympijskú medailu.

Na recepcii po slávnosti okrem trofeje MOV odovzdali prezident SOV František Chmelár a generálny sekretár SOV Jozef Liba aj Plakety Slovenského olympijského výboru mestu Martin, i Petrovi SiráňoviPetrovi Medlovi zo zhotoviteľskej firmy Kam-stav.

Na pamätníku sú vizitky zosnulých olympijských medailistov

Pamätník je venovaný všetkým olympionikom zo Slovenska, ale na tabuľkách na ňom sú uvedené mená našich zosnulých olympijských medailistov. Spomedzi 79 našich olympijských medailistov, ktorí reprezentovali viaceré štátne útvary – Uhorsko, Československo a Slovenskú republiku, už 24 už nie je medzi nami.

Detail vizitky slovenského Športovca storočia Ondreja Nepelu. FOTO: JÁN SÚKUP
Detail vizitky slovenského Športovca storočia Ondreja Nepelu.
Foto
JÁN SÚKUP

V súčasnosti sú na Národnom pamätníku olympionikov vizitky 6 olympionikov z čias Uhorska (atlét Alojz Szokol - bronzový na OH 1896, plavec Zoltán Imrich Halmaj – držiteľ spolu dvoch zlatých, štyroch strieborných a jednej bronzovej medaily na OH 1900, 1904 a 1908, šermiar Vojtech Zulawszky – strieborný na OH 1908, strelec Alexander Prokopp – zlatý na OH 1912, gymnasta Ľudovít Kmeťko – strieborný na OH 1912) a atlét Mór Koczán – bronzový na OH 1912) a 18 z čias Československa (zápasník Jozef Herda – strieborný na OH 1936, gymnastka Matylda Pálfyová – strieborná na OH 1936, boxer Július Torma – zlatý na OH 1948, hokejista Ladislav Troják – strieborný na ZOH 1948, zápasník Mikuláš Athanasov – bronzový na OH 1952, veslár Pavel Schmidt – zlatý na OH 1960, volejbalista Bohumil Golian – strieborný na OH 1964 a bronzový na OH 1968, futbalisti Štefan Matlák, František Schmucker – obaja členovia strieborného družstva na OH 1964, hokejista Vladimír Dzurilla – strieborný na ZOH 1968 a bronzový na ZOH 1964 i 1972, hokejista František Gregor – bronzový na ZOH 1964, veslár Július Toček – bronzový na OH 1964, krasokorčuliar Ondrej Nepela – zlatý na ZOH 1972, hokejista Rudolf Tajcnár – bronzový na ZOH 1972, hádzanári Vincent LafkoPeter Pospíšil – členovia strieborného družstva na OH 1972, zápasník Július Strnisko – bronzový na OH 1980 a hokejista Dušan Pašek – strieborný na ZOH 1984.

Spolu 21 vizitiek je umiestnených na vodorovnej ploche, zvyšné tri (symbolicky po jednej zlatej, striebornej i bronzovej) sú na prednej zvislej ploche – medzi nimi aj vizitka Slovenského športovca 20. storočia Ondreja Nepelu.


Olympijskí medailisti zO Slovenska

Uvádzame kompletný prehľad všetkých 79 olympijských medailistov zo Slovenska – 6 ešte z uhorskej éry, 53 z československej éry a 20, ktorí získali cenné kovy pod piatimi kruhmi ako reprezentanti samostatného Slovenska. Zosnulí športovci sú označení krížikom.
 
V UHORSKEJ ÉRE (1896 – 1912)

† ALOJZ SZOKOL, atletika
ATÉNY 1896 - BRONZ: beh na 100 m
 
† ZOLTÁN IMRICH HALMAJ, plávanie
PARÍŽ 1900 – STRIEBRO: 200 m v. sp., STRIEBRO: 4000 m v. sp., BRONZ: 1000 m v. sp.
ST. LOUIS 1904 – ZLATO: 50 y v. sp., ZLATO: 100 y v. sp.
LONDÝN 1908 – STRIEBRO: 100 m v. sp., STRIEBRO: 4x200 m v. sp.
 
† VOJTECH ZULAWSZKY, šerm
LONDÝN 1908 – STRIEBRO: šabľa
 
† ALEXANDER PROKOPP, streľba
ANTVERPY 1912 – ZLATO: vojenská puška na 300 m
 
† ĽUDOVÍT KMEŤKO, gymnastika
ANTVERPY 1912 - STRIEBRO: voľné cvičenie družstiev
 
† MÓR KOCZÁN, atletika
ŠTOKHOLM 1912 - BRONZ: hod oštepom
 
 
V ÉRE ČESKOSLOVENSKA (ČSR, ČSSR, ČSFR – 1920 – 1936 a 1948 - 1992)

† JOZEF HERDA, zápasenie
BERLÍN 1936 – STRIEBRO: gréckorímsky štýl do 66 kg
 
† MATYLDA PÁLFYOVÁ, gymnastika
BERLÍN 1936 - STRIEBRO: družstvo žien
 
† JÚLIUS TORMA, box
LONDÝN 1948 - ZLATO: do 67 kg
 
† LADISLAV TROJÁK, ľadový hokej
ST. MORITZ 1948 – STRIEBRO: tím mužov
 
JÁN ZACHARA, box
HELSINKI 1952 - ZLATO: do 57 kg
 
† MIKULÁŠ ATHANASOV, zápasenie
HELSINKI 1952 – BRONZ: gréckorímsky štýl do 67 kg
 
† PAVEL SCHMIDT, veslovanie
RÍM 1960 – ZLATO: dvojskif
 
KAROL DIVÍN, krasokorčuľovanie
SQUAW VALLEY 1960 – STRIEBRO: súťaž mužov
 
† BOHUMIL GOLIAN, volejbal
TOKIO 1964 – STRIEBRO: tím mužov
MEXICO CITY 1968 – BRONZ: tím mužov
 
JOZEF LABUDA, volejbal
TOKIO 1964 – STRIEBRO: tím mužov
 
ĽUDOVÍT CVETLER, futbal
TOKIO 1964 - STRIEBRO: tím mužov
 
JÁN GELETA , futbal
TOKIO 1964 - STRIEBRO: tím mužov
 
VOJTECH MASNÝ, futbal
TOKIO 1964 - STRIEBRO: tím mužov
 
† ŠTEFAN MATLÁK, futbal
TOKIO 1964 - STRIEBRO: tím mužov
 
IVAN MRÁZ, futbal
TOKIO 1964 - STRIEBRO: tím mužov
 
† FRANTIŠEK SCHMUCKER, futbal
TOKIO 1964 - STRIEBRO: tím mužov
 
ANTON ŠVAJLEN, futbal
TOKIO 1964 - STRIEBRO: tím mužov
 
ANTON URBAN, futbal
TOKIO 1964 - STRIEBRO: tím mužov
 
VLADIMÍR WEISS, futbal
TOKIO 1964 - STRIEBRO: tím mužov
 
MARIANNA KRAJČÍROVÁ, gymnastika
TOKIO 1964 - STRIEBRO: družstvo žien
MEXICO CITY 1968 - STRIEBRO: družstvo žien
 
† VLADIMÍR DZURILLA, ľadový hokej
INNSBRUCK 1964 – BRONZ: tím mužov
GRENOBLE 1968 – STRIEBRO: tím mužov
SAPPORO 1972 – BRONZ: tím mužov
 
JOZEF GOLONKA, ľadový hokej
INNSBRUCK 1964 – BRONZ: tím mužov
GRENOBLE 1968 – STRIEBRO: tím mužov
 
† FRANTIŠEK GREGOR, ľadový hokej
INNSBRUCK 1964 – BRONZ: tím mužov
 
† JÚLIUS TOČEK, veslovanie
TOKIO 1964 – BRONZ: osemveslica
 
† ONDREJ NEPELA, krasokorčuľovanie
SAPPORO 1972 – ZLATO: súťaž mužov
 
† RUDOLF TAJCNÁR, ľadový hokej
SAPPORO 1972 – BRONZ: tím mužov
 
† VINCENT LAFKO, hádzaná
MNÍCHOV 1972 - STRIEBRO: tím mužov
 
ANDREJ LUKOŠÍK, hádzaná
MNÍCHOV 1972 - STRIEBRO: tím mužov
 
† PETER POSPÍŠIL, hádzaná
MNÍCHOV 1972 - STRIEBRO: tím mužov
 
EVA ŠURANOVÁ, atletika
MNÍCHOV 1972 - BRONZ: skok do diaľky
 
ANTON TKÁČ, cyklistika
MONTREAL 1976 - ZLATO: šprint
 
FRANTIŠEK KUNZO, futbal
MOSKVA 1980 - ZLATO: tím mužov
 
STANISLAV SEMAN, futbal
MOSKVA 1980 - ZLATO: tím mužov
 
IMRICH BUGÁR, atletika
MOSKVA 1980 - STRIEBRO: hod diskom
 
ALENA KYSELICOVÁ, pozemný hokej
MOSKVA 1980 – STRIEBRO: tím žien
 
VIERA PODHÁNYIOVÁ, pozemný hokej
MOSKVA 1980 – STRIEBRO: tím žien
 
IVETA ŠRANKOVÁ, pozemný hokej
MOSKVA 1980 – STRIEBRO: tím žien
 
JÁN FRANEK, box
MOSKVA 1980 - BRONZ: do 71 kg
 
DUŠAN POLIAČIK, vzpieranie
MOSKVA 1980 - BRONZ: do 82 kg
 
DANIEL KARABIN, zápasenie
MOSKVA 1980 - BRONZ: voľný štýl do 74 kg
 
† JÚLIUS STRNISKO, zápasenie
MOSKVA 1980 - BRONZ: voľný štýl do 100 kg
 
IGOR LIBA, ľadový hokej
SARAJEVO 1984 – STRIEBRO: tím mužov
ALBERTVILLE 1992 – BRONZ: tím mužov
 
VINCENT LUKÁČ, ľadový hokej
SARAJEVO 1984 – STRIEBRO: tím mužov
 
† DUŠAN PAŠEK, ľadový hokej
SARAJEVO 1984 – STRIEBRO: tím mužov
 
DÁRIUS RUSNÁK, ľadový hokej
SARAJEVO 1984 – STRIEBRO: tím mužov
 
GABRIELA SVOBODOVÁ-SEKAJOVÁ, beh na lyžiach
SARAJEVO 1984 – STRIEBRO: štafeta 4x5 km
 
JOZEF SABOVČÍK, krasokorčuľovanie
SARAJEVO 1984 – BRONZ: súťaž mužov
 
MILOSLAV MEČÍŘ, tenis
SOUL 1988 - ZLATO: dvojhra, BRONZ: štvorhra
 
JOZEF PRIBILINEC, atletika
SOUL 1988 - ZLATO: chôdza na 20 km
 
JOZEF LOHYŇA, zápasenie
SOUL 1988 – BRONZ: voľný štýl do 82 kg
 
ROBERT ŠVEHLA, ľadový hokej
ALBERTVILLE 1992 – BRONZ: tím mužov
 
PETER VESELOVSKÝ, ľadový hokej
ALBERTVILLE 1992 – BRONZ: tím mužov
 
JAROMÍR DRAGAN, ľadový hokej
ALBERTVILLE 1992 – BRONZ: tím mužov

V ÉRE SLOVENSKEJ REPUBLIKY (OD 1994)

MICHAL MARTIKÁN, vodný slalom
ATLANTA 1996 - ZLATO: C1
SYDNEY 2000 - STRIEBRO: C1
ATÉNY 2004 - STRIEBRO: C1
PEKING 2008 - ZLATO: C1
LONDÝN 2012 – BRONZ: C1
 
SLAVOMÍR KŇAZOVICKÝ, kanoistika
ATLANTA 1996 - STRIEBRO: C1 500 m
 
JOZEF GÖNCI, streľba
ATLANTA 1996 – BRONZ: ľubovoľná malokalibrovka 60
ATÉNY 2004 – BRONZ: vzduchová puška 60
 
PAVOL HOCHSCHORNER, vodný slalom
SYDNEY 2000 - ZLATO: C2
ATÉNY 2004 - ZLATO: C2
PEKING 2008 - ZLATO: C2
LONDÝN 2012 – BRONZ: C2
 
PETER HOCHSCHORNER, vodný slalom
SYDNEY 2000 - ZLATO: C2
ATÉNY 2004 - ZLATO: C2
PEKING 2008 - ZLATO: C2
LONDÝN 2012 – BRONZ: C2
 
MARTINA MORAVCOVÁ, plávanie
SYDNEY 2000 – STRIEBRO: 100 m motýlik, STRIEBRO: 200 m v. sp.
 
JURAJ MINČÍK, vodný slalom
SYDNEY 2000 - BRONZ: C1
 
ELENA KALISKÁ, vodný slalom
ATÉNY 2004 - ZLATO: K1
PEKING 2008 - ZLATO: K1
 
JOZEF KRNÁČ, džudo
ATÉNY 2004 - STRIEBRO: do 66 kg
 
JURAJ BAČA, kanoistika
ATÉNY 2004 - BRONZ: K4 1000 m
 
MICHAL RISZDORFER, kanoistika
ATÉNY 2004 - BRONZ: K4 1000 m
PEKING 2008 - STRIEBRO: K4 1000 m
 
RICHARD RISZDORFER, kanoistika
ATÉNY 2004 - BRONZ: K4 1000 m
PEKING 2008 - STRIEBRO: K4 1000 m
 
ERIK VLČEK, kanoistika
ATÉNY 2004 - BRONZ: K4 1000 m
PEKING 2008 - STRIEBRO: K4 1000 m
 
RADOSLAV ŽIDEK, snoubording
TURÍN 2006 – STRIEBRO: snoubordkros
 
ZUZANA ŠTEFEČEKOVÁ, streľba
PEKING 2008 – STRIEBRO: trap
LONDÝN 2012 – STRIEBRO: trap
 
JURAJ TARR, kanoistika
PEKING 2008 - STRIEBRO: K4 1000 m
 
DAVID MUSUĽBES, zápasenie
PEKING 2008 – BRONZ: voľný štýl do 130 kg
 
ANASTASIA KUZMINOVÁ, biatlon
VANCOUVER 2010 – ZLATO: 7,5 km, STRIEBRO: stíhacie preteky na 10 km
SOČI 2014 – ZLATO: 7,5 km
 
PAVOL HURAJT, biatlon
VANCOUVER 2010 – BRONZ: 15 km s hromadným štartom
 
DANKA BARTEKOVÁ, streľba
LONDÝN 2012 – BRONZ: skeet

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
kaufland
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia