Šport a olympizmus
3 min. čítania

Hviezdy budúcnosti pokrstili publikáciu EYOF: Keď športové srdce zažiari

Pamätnicu EYOF krstili Lenka Gymerská a Daniel Balaščák.
Foto
Roman Benický

Atlétka Lenka Gymerská a tenista Daniel Balaščák pokrstili v Slovenskom olympijskom a športovom múzeu oficiálnu publikáciu Európskeho olympijského festivalu mládeže Banská Bystrica 2022 s titulom Keď športové srdce zažiari. Pamätnica EYOF z autorského pera Andrey Zererovej a s grafickým stvárnením Petra Bučeka na 192 stranách v 23 kapitolách mapuje vznik myšlienky kandidatúry a organizácie EYOF na Slovensku, neľahkú cestu organizačného výboru cez všetky nástrahy počas príprav.

Publikácia prenesie čitateľa do atmosféry otváracieho ceremoniálu a rozpovie príbehy športových hrdinov, ktorí zažiarili v desiatich športoch. Navyše je cenným zdrojom pre organizátorov športových podujatí, keď členovia organizačného výboru dovolili nazrieť pod pokrievku príprav a riadenia najväčšieho športového podujatia na Slovensku. Kniha ponúka výnimočný vizuálny zážitok prostredníctvom športových fotografií Andreja Dobríka, Romana Benického, Radovana Stoklasu, Milana Illíka, Vladimír Šimíček, Igor Kupčo, Andreja Galicu či Jakuba Súkupa.

Hostia po krste pamätnice EYOF v Banskej Bystrici.
Hostia po krste pamätnice EYOF v Banskej Bystrici.
Foto
Roman Benický

Na nezabudnuteľnú atmosféru festivalu mládeže si zaspomínal počas krstu predseda Národnej rady SR Boris Kollár, ktorý pred ôsmimi mesiacmi pod Pamätníkom SNP v Banskej Bystrici slávnostne otváral podujatie. „Bola to úžasná atmosféra a eufória. Je až neuveriteľné, čo sa podarilo na Slovensku zorganizovať.“ Mladým športovcom vyjadril obdiv. „Je mimoriadne, ako títo mladí športovci dokážu drieť, sú schopní stanoviť si cieľ a zabojovať oň. Poznatky a sebadisciplína zo športu im pomôžu aj na inom ako na športovom poli.“

„Proces príprav skomplikovali mnohé udalosti,“ pripomenul Anton Siekel, prezident Slovenského olympijského a športového výboru. „Boli sme postavení pred ťažké situácie, nielen v domácom prostredí, ale aj vo svete. Presun dejiska podujatia z Košíc do Banskej Bystrice, pandémia koronavírusu či vojna na Ukrajine neboli ľahkými prekážkami, s ktorými sme sa dokázali popasovať a dokázali sme usporiadať nezabudnuteľné podujatie, ktoré zarezonovalo celým športovým svetom.“

Primátor Banskej Bystrice a prezident organizačného výboru Ján Nosko zdôraznil prínos podujatia pre Banskú Bystricu a celý región nielen zo stránky športovej infraštruktúry, ale aj atmosféry, ktorá v meste rezonuje dodnes.

Strieborná medailistka na  atletickej štvorstovke Lenka Gymerská a zlatý tenista v miešanej štvorhre Daniel Balaščák sa zhodli, že atmosféra a zážitky z Európskeho olympijského festivalu mládeže u nich dodnes rezonujú a sú skvelou motiváciou do ďalšieho tréningu. V lesku svojich medailí pokrstili knihu symbolicky hviezdnym prachom s prísľubom a želaním, že jedného dňa prinesú na Slovensko aj cenné kovy z olympijských hier.

Podujatia a športovci
Tagy

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque