Športové aktuality
Bratislava
5 min. čítania

Autor Virtuálnej siene slávy olympionikov zo Slovenska Stanislav Štefánik oslavuje 70

(sou, sts)
Stanislav Štefánik na tohtoročnej akcii SOŠV k 30. výročiu ZOH v Lillehammer, na ktorú pripravil štyri dokumentárne filmy. Priamo na akcii moderoval debatu s členmi hokejovej časti našej výpravy na ZOH 1994, kde mal sám premiéru pod piatimi kruhmi.
Foto
Andrej Galica, SOŠV

Trenčiansky rodák Stanislav Štefánik, ktorý si vybudoval žurnalistické meno ako rozhlasový aj televízny športový redaktor a v posledných rokoch aj ako autor pozoruhodných historických videodokumentov, vrátane profilov našich medailistov z OH a ZOH v rámci Virtuálnej slávy olympionikov zo Slovenska, oslavuje vo štvrtok 13. júna sedemdesiatku.

V Československom rozhlase v Bratislave pôsobil Stanislav Štefánik už od roku 1977, ale na športovú tematiku sa začal špecializovať až v roku 1992. Zameriaval sa najmä na ľadový hokej a na vodné športy.

Najprv športový rozhlasový reportér, potom televízny komentátor

Od roku 1993 do roku 1995 pôsobil popri zamestnaní ako hovorca Slovenského zväzu ľadového hokeja a bol šéfom tlačových stredísk na turnajoch C-kategórie majstrovstiev sveta 1994 a B-kategórie MS 1995, ktoré sa hrali na Slovensko. V roku 1994 reportoval zo ZOH v Lillehammeri.

V roku 1995 Stanislav Štefánik prestúpil do Slovenskej televízie (STV). Ako komentátor STV sa okrem iných vrcholných podujatí zúčastnil na OH 1996 v Atlante, OH 2000 v Sydney, ZOH 2002 v Salt Lake City, OH 2004 v Aténach, ZOH 2006 v Turíne a na OH 2008 v Pekingu.

Na ZOH 2006 v Turíne Stanislav Štefánik (vľavo) v spoločnosti nášho strieborného snoubordistu Radoslava Žideka a rozhlasového kolegu Petra Bučeka.
Na ZOH 2006 v Turíne Stanislav Štefánik (vľavo) v spoločnosti nášho strieborného snoubordistu Radoslava Žideka a rozhlasového kolegu Petra Bučeka.
Foto
Archív S. Š.

V Atlante 1996 komentoval olympijskú súťaž singlkanoistov vo vodnom slalome, v ktorej samostatné Slovensko vďaka Michalovi Martikánovi získalo svoju historickú prvú zlatú medailu.

Pamätné bolo aj jeho komentovanie „zlatého“ účinkovania našich hokejistov na svetovom šampionáte v Göteborgu 2002. Počas aktívnej redaktorskej činnosti pripravil stovky reportáží a desiatky dokumentov o slovenských olympijských športovcoch.

Stanislav Štefánik na komentátorskej pozícii na ľadovom hokeji na ZOH 2006 v Turíne.
Stanislav Štefánik na komentátorskej pozícii na ľadovom hokeji na ZOH 2006 v Turíne.
Foto
Archív S. Š.

Intendant Trojky STV a manažér programu DIGI Sport

V rokoch 2008 až 2011 sa Stanislav Štefánik z pozície intendanta športového okruhu STV Trojka zasadil o razantné rozšírenie portfólia vysielaného programu aj o športy, ktorým sa dovtedy nedostávalo toľko priestoru, ako futbalu či hokeju: išlo najmä o pravidelné prenosy z palubovkových športov, stolného tenisu, gymnastiky, atletiky, cyklistiky, tenisu a z vodných športov.

Neskôr pôsobil šesť rokov ako manažér programu v súkromnej športovej televízii DIGI Sport, v ktorej sa takisto snažil  obohatiť pôvodné futbalovo-hokejové nastavenie aj o ďalšie športy, vrátane domácich ligových súťaží a podujatí.

V roku 2015 inicioval rokovania o získaní televíznych vysielacích práv na I. európske hry v Baku a podarilo sa mu pre DIGI Sport získať práva na ich vysielanie pre územie SR a ČR. V spolupráci so Slovenským a Českým olympijským výborom pripravil viacero podporných programových aktivít, ktoré propagovali slovenských a českých športovcov na týchto hrách, i sprievodné aktivity SOV a ČOV.

Stanislav Štefánik - autor množstva historických videodokumentov

Stanislav Štefánik dlhé roky spolupracuje s Medzinárodnou federáciou ľadového hokeja (IIHF) pri príprave historických videodokumentov. V roku 2008 pre ňu nakrútil oficiálny televízny dokument k 100. výročiu IIHF a od roku 2010 každoročne pripravuje vizuálny obsah pre inauguračné podujatia, na ktorých IIHF uvádza svojich zaslúžilých členov do Siene slávy IIHF.

Stanislav Štefánik spolu s nedávno zosnulým kolegom, televíznym režisérom Emilom Preisachom a so slovenskou hokejovou legendou Miroslavom Šatanom.
Stanislav Štefánik spolu s nedávno zosnulým kolegom, televíznym režisérom Emilom Preisachom a so slovenskou hokejovou legendou Miroslavom Šatanom.
Foto
Archív S. Š.

Z vlastnej iniciatívy v spolupráci s rôznymi športovými subjektmi na Slovensku začal realizovať obdobné projekty u nás v podobe tzv. virtuálnych  siení slávy, ktoré v audiovizuálnej podobe predstavujú históriu a najväčšie úspechy a postavy slovenského športu. Túto formu mediálnej propagácie realizoval napríklad v spolupráci s HC Slovan pri príležitosti 100. výročia klubu, pre Slovenskú gymnastickú federáciu pri príležitosti 100. výročia gymnastiky v Československu, či pre futbalový AS Trenčín a jeho Sieň slávy trenčianskeho hokeja.

Tvorca Virtuálnej siene slávy olympionikov zo Slovenska

Najväčším projektom tohto druhu je Virtuálna sieň slávy olympionikov zo Slovenska, ktorú zriadil Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV). V rámci tohto dlhodobého projektu Stanislav Štefánik v predošlých štyroch rokoch spracoval videoprofily všetkých olympijských medailistov v histórii, reprezentujúcich na OH či ZOH ten štátny útvar, ktorého súčasťou bolo v príslušnej dobe Slovensko. Tieto videoprofily sú slovenskej verejnosti dostupné na www.olympic.sk.

Aktuálne pred olympijskými hrami v Paríži v projekte Sieň slávy olympionikov zo Slovenska pokračuje tvorbou videofilmov, zachytávajúcich vrcholy účinkovania Slovákov na hrách olympiády v ére samostatnosti.

Stanislav Štefánik.
Stanislav Štefánik.
Foto
Andrej Galica, SOŠV

V spolupráci so Slovenským olympijským a športovým výborom sa podieľal aj na vytvorení audiovizuálneho obsahu expozície v nových priestoroch SOŠM a na príprave filmov k viacerým akciám v múzeu.

Predminulý rok to bol napríklad film o slávnom rozhlasovom reportérovi Gabovi Zelenayovi k jeho nedožitej storočnici, vlani zase k 75. výročiu cyklistických Pretekov mieru aj o pamätných chvíľach slovenskej gymnastiky za 70 rokov jej organizovanej existencie, a v tomto roku štyri videofilmy premietnuté k februárovému 30. výročiu ZOH 1994 v Lillehammeri (na ktorých mal sám žurnalistickú premiéru pod piatimi kruhmi), či k 100. výročiu olympijských hier 1924 v Paríži.

Slovenský olympijský a športový výbor v roku 2022 ocenil dlhoročné významné žurnalistické pôsobenie Stanislava Štefánika udelením svojho výročného ocenenia - Ceny Mira Procházku.

Stanislav Štefánik je autorsky veľmi aktívny aj v dôchodcovskom veku. Slovenský olympijský a športový výbor mu k životnému jubileu srdečne blahoželá!

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia
Partneri Maison Slovaque