Športové aktuality
III. zimné olympijské hry mládeže v Lausanne 2020
5 min. čítania

Lausanne 2020: Historicky najúspešnejšie zimné olympijské hry mládeže

Profile picture for user Galicova
Danka
Galicová
Vlajkonosičom na otváracom ceremoniáli bol skialpinista Matúš Černek (na snímke), na záverečnom niesla vlajku hokejistka Nikola Janeková, ktorá získala striebro v hokeji 3x3 a bronz na turnaji družstiev.
Foto
SOŠV - Andrej Galica

Na premiérových hrách v Innsbrucku 2012 si Petra Vlhová vybojovala zlato v slalome, o štyri roky neskôr v Lillehammeri 2016 sme sa tešili zo striebra hokejistu Sebastiána Čederleho v súťaži individuálnych hokejových zručností. V Lausanne 2020 získala monobobistka Viktória Čerňanská striebro, hokejový tím dievčat bronz. Z hokejového turnaja 3x3 miešaných tímov sme na Slovensko priviezli dve bronzové a dve strieborné medaily, tie sa však do medailovej bilancie krajín nepočítajú. V konkurencii 79 národných olympijských výborov sme tak obsadili 25. priečku.

Medailová bilancia krajín 

1. Rusko (10 – 11 – 8)
2. Švajčiarsko (10 – 6 – 8)
3. Japonsko (9 – 7 – 1)
4. Švédsko (6 – 3 – 7)
5. Rakúsko (6 – 2 – 5)
6. Južná Kórea (5 – 3 – 0)
7. Nemecko (4 – 7 – 6)
8. Nórsko (4 – 2 – 3)
9. Čína (3 – 3 – 4)
10. Francúzsko ( 2 – 5 – 5)
25. Slovensko (0 – 1 – 1) 

Medaily sú uvedené v poradí: zlato – striebro – bronz

Vo Švajčiarsku nás reprezentovalo celkovo 48 športovcov. „Môžeme byť spokojní. Pred začiatkom ZOH mládeže sme verili v zisk minimálne jednej medaily, keďže Čerňanská v monoboboch figurovala vo svetovom rebríčku na prvom mieste. Čakali sme aj ďalšie umiestnenia v najlepšej desiatke, ktoré sa našim športovcom podarilo získať,“ vyjadril sa vedúci slovenskej výpravy Boris Demeter. 

Medaily boli na dosah

V Lausanne na olympijské medaily siahali viacerí slovenskí športovci. Zjazdová lyžiarka Rebeka Jančová skončila v alpskej kombinácii na štvrtom mieste, pričom od medailovej radosti ju delili len dve stotiny sekundy. Zlatá šortrekistka z EYOF 2019 v Sarajeve Petra Rusnáková bodovala aj v nabitej svetovej konkurencii. V disciplíne na 1000 m obsadila piate a na 500 m šieste miesto. Dobrý výkon podalo aj naše duo sánkarov Vratislav Varga s Metodom Majerčákom, ktorí na dvojsedadlových saniach obsadili piatu priečku. V rovnakej disciplíne Bianka Petríková s Nikolou Trembošovou skončili siedme. Nemôžeme opomenúť ani ôsme priečky Jančovej v super-G a biatlonistky Emy Kapustovej, ako ani deviatu pozíciu skialpinistov Matúša Černeka a Laury Kovárovej. Mladých športovcov pri ich výkonoch podporovala aj úspešná biatlonistka a ambasádorka výpravy, ako aj spoločnosti TIPOS Anastasia Kuzmina.

Zjazdovú lyžiarku Rebeku Jančovú od medaily delili dve stotiny sekundy.
Zjazdovú lyžiarku Rebeku Jančovú od medaily delili dve stotiny sekundy.
Foto
SOŠV - Andrej Galica

Olympijské premiéry 

Medailisti z hokeja 3x3. Zľava bronzový Rastislav Eliáš, strieborná Nikola Janeková, strieborný Peter Repčík a bronzová Zuzana Dobiašová.
Medailisti z hokeja 3x3. Zľava bronzový Rastislav Eliáš, strieborná Nikola Janeková, strieborný Peter Repčík a bronzová Zuzana Dobiašová.
Foto
SOŠV - Andrej Galica

V Lausanne sa predstavil aj nový formát hokejového turnaja 3x3, ktorý nahradil predchádzajúce súťaže individuálnych hokejových zručností. Hral sa na tretine ľadovej plochy a prebiehali dve hry naraz. Súčasťou miešaných tímov na úrovni národných olympijských výborov boli aj deviati Slováci, štyria si z turnaja odniesli dve bronzové (Rastislav Eliáš a Zuzana Dobiašová) a dve strieborné medaily (Nikola Janeková a Peter Repčík). „Hokej troch proti trom je vyjadrením toho, čo sa očakáva od mladých športovcov. Majú nielen súťažiť na elitnej úrovni, ale aj nájsť si nových kamarátov z rôznych kútov sveta. Uvidíme, čo bude v budúcnosti, no už teraz viem, že bude prebiehať diskusia o tom, aby tieto tímy neboli miešané, ale národné,” vyjadrila sa na margo formátu členka MOV a predsedníčka koordinačnej komisie pre III. ZOH mládeže Lausanne 2020 Danka Barteková. Zaujímavosťou je, že zlaté tímy viedli (aj dievčat, aj chlapcov) boli slovenskí tréneri Igor Andrejkovič a Diana Kosová. 

Najväčšia pozornosť nielen organizátorov, ale i celého športového sveta sa však upriamovala najmä na nový šport – skialpinizmus. „Verím, že má budúcnosť aj na veľkých ZOH, všetko ale bude závisieť od rozhodnutia programovej komisie MOV,” prezradila Barteková. Ak by to vyšlo, olympijskú premiéru zažije na ZOH Milano – Cortina d’Ampezzo 2026.

Tohtoročné zimné olympijské hry mládeže sa konali v hlavnom meste olympizmu. Lausanne dokázalo, že na organizáciu multišportového podujatia pod piatimi kruhmi netreba megalomanský rozpočet. Organizátori využili športoviská v blízkom okolí, ale aj v St. Moritzi, v ktorom sa konali zimné olympijské hry pred 72 rokmi. „Máme za sebou fantastickú oslavu mládežníckeho športu. Po prvýkrát sme boli svedkami rodovo vyvážených hier. Rovnako sme mali najviac športových disciplín v rámci olympijských hier mládeže. Súťažilo sa v 81 disciplínach, v Lillehammeri to bolo 70 disciplín,” ozrejmila Barteková. Najbližšie ZOH mládeže sa uskutočnia v roku 2024 v kórejskej provincii Gangwon.

Umiestnenia Slovákov v TOP 8

striebro: Viktória Čerňanská (monoboby), Peter Repčík (ľadový hokej 3x3), Nikola Janeková (ľadový hokej 3x3)

bronz: hokejová reprezentácia hráčok do 16 rokov (hokejový turnaj družstiev), Zuzana Dobiašová (ľadový hokej 3x3), Rastislav Eliáš (ľadový hokej 3x3)

4. miesto: Rebeka Jančová (zjazdové lyžovanie - alpská kombinácia), Adam Sýkora (ľadový hokej 3x3), Ivana Látková (ľadový hokej 3x3)

5. miesto: Petra Rusnáková (šortrek 1000 m), Metod Majerčák a Vratislav Varga (dvojsedadlové sane)

6. miesto: Petra Rusnáková (šortrek 500 m)

7. miesto: Nikola Trembošová a Bianka Petríková (dvojsedadlové sane)

8. miesto: Rebeka Jančová (zjazdové lyžovanie - super G), Ema Kapustová (biatlon - šprint na 6 km)

Olympijská dedina v tvare kolosea 

Po prvý raz v histórii olympijských hier bývali športovci pod jednou strechou. Ich domovom bol novovybudovaný komplex Vortex. Ide o skutočne impozantnú budovu, ktorá je vysoká viac ako 27 metrov a tvorí ju prstencovitá konštrukcia. Zaujímavosťou je, ak by ste vo Vortexe chceli prejsť pešo z prízemia až na ôsme poschodie, museli by ste zdolať 2,9 kilometrov dlhý okruh. Vortex je moderná budova, ktorá bola vybudovaná na princípe trvalej udržateľnosti a svoje využitie nájde aj po skončení hier. Stane sa domovom pre študentov lausannskej univerzity.

Podujatia a športovci
od nitra
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
Partneri MOV