Príbeh kolekcie

Naposledy sa v Paríži konali olympijské hry v roku 1924. Práve tam sa slovenskí športovci prvýkrát predstavili pod československou vlajkou. Rozhodli sme sa vzdať hold 100 rokom olympijskej výnimočnosti a športové oblečenie od 4F sme nafotili v priestoroch budov, ktoré vznikali na začiatku 20. storočia. Naši olympionici na fotografiách pózujú v priestoroch Hotela Thermia v Piešťanoch (1912), Gymnázia Grösslingova v Bratislave (1908) a Strednej priemyselnej školy S. Mikovíniho v Banskej Štiavnici (1900).

Lenže to nie je všetko. Okrem predstavenia kolekcie k olympijským hrám v Paríži 2024 sa nám podaril unikátny kúsok. Vďaka spolupráci so Slovenským národným divadlom sme opäť oživili nezachované oblečenie československej výpravy z Paríža 1924.

100 rokov olympijskej výnimočnosti

Viete, že…
Paríž bude hostiť olympijské hry už tretíkrát? Prvýkrát sa OH pri Seine konali v roku 1900. V roku 1924 bola metropola Francúzska opäť dejiskom hier aj za účasti československej výpravy.

Kolekcia je výsledkom 2,5-ročného pracovného maratónu tímu 4F. Zahŕňala hľadanie inšpirácie a skúmanie trendov, analýzu archívov, ako aj hľadanie nových technologických riešení a materiálov. Návrhári vychádzali z procesu polarizácie svetla, v ktorom sa rozptyl, koncentrácia a prelínanie farieb stali metaforou symbiózy kultúr a národov počas olympijských hier.

Justyna Tomczyk, členka predstavenstva spoločnosti OTCF S.A., vlastníka značky 4F

Viete, že…
otvárací ceremoniál olympijských hier 2024 v Paríži bude na rieke Seina? Približne 160 lodí odvezie športovcov okolo najznámejších parížskych pamiatok až pod Eiffelovu vežu.

„V našej spolupráci s 4F je prioritou, aby sa v oblečení cítili dobre a pohodlne predovšetkým športovci. Funkčnosť a dizajn boli preto veľmi dôležité. Oblečenie odkazuje na ikonický parížsky šarm i slovenskú národnú identitu. Sme presvedčení, že osloví aj mladú generáciu. Dôležitý pri tvorbe oblečenia bol aj hlas našich olympionikov. Do Paríža pôjdu ako jeden tím a budú hrdo reprezentovať naše farby i naše srdcia.

Anton Siekel, prezident Slovenského olympijského a športového výboru

100 rokov olympijskej výnimočnosti

Oživili sme jedinečné kúsky z minulosti

Mnohé kolekcie z predchádzajúcich olympijských hier sú dnes uchované v depozitári Slovenského olympijského a športového múzea. Z roku 1924 sa nezachovalo nič. Slovenskému olympijskému a športovému výboru sa však v spolupráci so Slovenským národným divadlom podarila unikátna vec. Šikovné ruky pracovníkov umelecko-dekoračných dielní SND opäť oživili oblečenie, ktoré mala na sebe vtedajšia československá výprava.

Pozrite si, ako vyzeralo oblečenie športovcov v Paríži 1924 

dd
ss
kj

Viete, že…
Na výrobe oblečenia z roku 1924 sa podieľalo 10 pracovníkov umelecko-dekoračných dielní Slovenského národného divadla.

Pre letné oblečenie sa používala tzv. tropikovlna, ktorá sa dnes už nevyrába. Hľadal som najbližší materiál, ktorý sa mu podobá gramážou aj technológiou. Samozrejme, hľadal som aj farebnosť, ale aj strihy topánok, ktoré boli zásadne kožené a takmer vždy ručne šité. To sme urobili aj my.”

prof. Peter Čanecký, kostýmový a scénický výtvarník

 
Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri
kaufland
Partneri MOV
Mediálni partneri
Dodávatelia