Športové aktuality
8 min. čítania

4. SÚŤAŽNÝ DEŇ NA ZIMNOM EYOF V SARAJEVE: MLADÍ HOKEJISTI ZDOLALI ŠVAJČIARSKO 4:1 A OBSADILI KONEČNÉ 5. MIESTO

Jakub Takáč

Sarajevo 14. februára (SOŠV) - V predposledný súťažný deň na XIV. zimnom Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) v metropole Bosny a Hercegoviny chýbalo niektorým slovenským športovcom v kvalifikačných pretekoch viac šťastia na to, aby postúpili do finálových súťaží. Radosť z víťazstva v riadnom hracom čase zažili naši hokejisti, ktorí v súboji o konečné 5. miesto zdolali Švajčiarov rozdielom troch gólov.

Na hokejovom turnaji v hale Zetra sa mládežníckym reprezentantom spod Tatier dnes darilo. Zverenci trénera Jána Lipianskeho po tesnej prehre s Fínskom (1:2) a víťazstve v predĺžení nad Bieloruskom (2:1 pp.) zdolali vo svojom poslednom - treťom vystúpení v Sarajeve hráčov z krajiny helvétskeho kríža 4:1. Na otvárací gól sa čakalo do 11. minúty, kedy sa presadil po prihrávke Oleksiyho Myklukha obranca Marko Stacha a Slovensko viedlo 1:0. „Ak sa dá, rád podporujem útok. Oleksiy Myklukha zaťahoval puk, otvoril sa mi potrebný priestor. Po peknej prihrávke som puk strelil gólmanovi pomedzi nohy do bránky,“ opísal gólový moment Stacha.

Našim vyšiel vstup do strednej časti hry, trvalo len 74 sekúnd a vyhrávali sme už 2:0, postaral sa o to Adam Jombík. Gólovo ho napodobnil v 35. minúte Kašlík a hoci Švajčiari v záverečných minútach druhej tretiny znížili, posledné slovo mali aj tak mladí Slováci - 58 sekúnd pred záverečnou sirénou uzavrel na konečných 4:1 Jakub Ragan. Súpera sme poznali, keďže so Švajčiarmi hrávame dosť často. Vôbec sme nezačali dobre, v prvej tretine sme mali veľmi veľa vylúčených hráčov. Podarilo sa nám dať úvodný gól a od toho sa všetko odvíjalo. Vedeli sme, že Švajčiarsko má v nohách včerajší zápas. Prispôsobili sme tomu taktiku a vyšlo nám to,“ sumarizoval tréner slovenskej družiny Ján Lipiansky.

Hokejová sedemnástka má už po sezóne

Slovensko na hokejovom turnaji v rámci EYOF v Sarajeve skončilo na konečnom piatom mieste. Som veľmi rád, že sme reprezentačnú sezónu ukončili víťazstvom. Tento ročník priniesol dobré i zlé výkony, vieme, na čo máme, ale musíme to potvrdzovať vo všetkých zápasoch. Verím, že s pribúdajúcimi skúsenosťami bude naša výkonnosť len stúpať,“

Hokejová sedemnástka na EYOF-e v Sarajeve obsadila konečné 5. miesto. FOTO: : SOŠV/Andrej Galica
Hokejová sedemnástka na EYOF-e v Sarajeve obsadila konečné 5. miesto.
Foto
: SOŠV/Andrej Galica
zamyslel sa slovenský mládežnícky reprezentant Marko Stacha. „Chlapcom gratulujem, v Sarajeve odviedli kus dobrej práce. Škoda, že je reglement tohto turnaja nastavený tak, že sme s dvoma víťazstvami skončili na piatom mieste. Možno iné mužstvo s jedným víťazstvom bude druhé, ale tak je to dané pre všetkých... Včera nám trochu skomplikovali situáciu Fíni, ktorí prehrali s Bieloruskom. Mali sme to vo vlastných rukách. Myslím si, že chalani odohrali veľmi kvalitné zápasy. Dúfam, že ich to niekam posunie. Za trénerov sme urobili čo sa dalo, rovnako tak hráči nechali na ľade všetko. Stále je čo zlepšovať, no zanechali sme dobrý dojem,“ doplnil Lipiansky. „EYOF bol pre mňa prvou akciou, kde sme boli zmiešaní aj s ostatnými športovcami. Je to obrovský zážitok a verím, že sa mi raz podarí dostať sa aj na normálne olympijské hry a budem môcť reprezentovať Slovensko,“ dodal obranca Stacha.

Najlepším bežcom na lyžiach chýbali na postup sekundy

Bežci na lyžiach, chlapci i dievčatá, dnes absolvovali v Igman Veliko Polje kvalifikačné preteky v šprinte klasickou technikou. Spomedzi 78 dievčat finišovala na 1. mieste ruská reprezentantka Alena Baranová s časom 3:31,48.

V behu na lyžiach v kvalifikácii šprinte klasickou technikou sa spomedzi našich dievčat dnes darilo najviac Kristíne Sivokovej. FOTO: : SOŠV/Andrej Galica
V behu na lyžiach v kvalifikácii šprinte klasickou technikou sa spomedzi našich dievčat dnes darilo najviac Kristíne Sivokovej.
Foto
: SOŠV/Andrej Galica
Trio Sloveniek prišlo do cieľa v tesnom závese - 40. bola Kristína Sivoková, 41. Marianna Klementová a 42. Mária Danielová.

Medzi chlapcami súperilo na trati 91 súťažiacich, pričom 1. miesto v kvalifikácii obsadil Fín 1. Niilo Moilanen s časom 3:05,19. Náš Denis Tilesch zaujal 39. pozíciu a 61. bol Matúš Oravec.

Popoludňajšie finálové jazdy bežcov na lyžiach v šprinte klasickou technikou už boli bez slovenskej účasti. Chceli sme dosiahnuť TOP 30. Najrýchlejšiemu dievčaťu i chlapcovi – Sivokovej a Tileschovi k tomu chýbali len 3, respektíve 6 sekúnd. Škoda. Zabojovať chceme ešte v zajtrajšej miešanej štafete na 4 x 5 kilometrov,“ zhrnul tréner Stanislav Holienčík.

V „obráku“ len traja Slováci, Botka nenastúpil

Na svahu v Jahorine boli v akcii traja chlapci zo Slovenska, ktorí súťažili v obrovskom slalome. Spomedzi 104 lyžiarov uspel a obsadil 1. miesto nórsky reprezentant Andreas Soensterud Amdahl

Lyžiar Filip Baláž v druhom kole obrovského slalomu predbehol aj pretekárov z alpských krajín. FOTO: : SOŠV/Andrej Galica
Lyžiar Filip Baláž v druhom kole obrovského slalomu predbehol aj pretekárov z alpských krajín.
Foto
: SOŠV/Andrej Galica
s časom 2:09,95. Najlepším z našich bol 21. Filip Baláž, o niekoľko pozícii nižšie skončil 29. Ján Sanitrár. Adam Lások obsadil 40. priečku a Filip Botka kvôli viróze na preteky nenastúpil. Podmienky boli, až na slabšiu viditeľnosť v úvodnom kole, dobré. Baláž v prvom kole trochu zaostal za očakávaniami, v tom druhom si napravil chuť a predbehol aj pretekárov z alpských krajín. Sanitrárovi nevyšla v druhom kole plytká časť zjazdovky, tam stratil a je sklamaný. Všetci traja chlapci skončili lepšie ako je ich postavenie v rebríčku, čo je pozitívne,“ hodnotil tréner Ján Sanitrár.

Výkon snoubordistu Mlynčeka ovplyvnil zranený chrbát

Náš jediný snoubordista na EYOF-e v Sarajeve do finále Big Air nepostúpil. V Bjelašnici súperilo v kvalifikácii 44 chlapcov, ktorí boli rozdelení do dvoch skupín. V tej, ktorej bol aj Slovák Juraj Mlynček, skončil na 1. pozícii spomedzi 22 súťažiach Švajčiar Nick Puenter. Mladý Mlynček obsadil 20. miesto. Vystúpenie Juraja by som charakterizoval ako živšie. Bolo vidieť, že sa prispôsobil atmosfére a cítil, že je súčasťou celého kolektívu vrámci snoubordingu. Po dvoch skúšobných skokoch však začal znova cítiť narazený chrbát, aj preto v samotnej súťaži zvolil jednoduchšie prvky. Zranenie ho z časti limitovalo. Nestačilo to však na to, aby postúpil do dvanásťčlenného finále. Môžem však povedať, že dnes to bolo oveľa lepšie. Myslím si, že v úvodných pretekoch na EYOF-e získal určité skúsenosti. Odovzdal to, čo bolo v ňom,“ prezradil vedúci tímu Jozef Smekal.

Krasokorčuliarka Doboszová s osobným rekordom

Spolu až 29 krasokorčuliarok dnes absolvovalo v športovom komplexe Skenderija voľný program. Prvé miesto obsadila Ruska Anna Shcherbaková so 130,22 b., v rámci celkového prvenstva nazbierala 202,79 b. Našej Eme Doboszovej patrila dnes 13. pozícia s 74,21 b., celkovo na EYOF-e obsadila 17. miesto so 113,95 b.

Krasokorčuliarka Doboszová zaznamenala na EYOF v Sarajeve svoj nový bodový osobák. FOTO: : SOŠV/Andrej Galica
Krasokorčuliarka Doboszová zaznamenala na EYOF v Sarajeve svoj nový bodový osobák.
Foto
: SOŠV/Andrej Galica
„Bolo to celkom fajn, škoda druhého pokazeného axlu. Inak som však spokojná. V porovnaní so včerajším krátkym programom mi vyšli skoky, až na jeden pokazený. V krátkom programe som vypadla z axla, tu bol prvý dobrý, čistý. Na EYOF-e sa mi korčuľovalo dobre, bola tu super atmosféra i množstvo divákov. V Sarajeve som získala obrovské skúsenosti do mojej ďalšej športovej kariéry,“ povedala mladá krasokorčuliarka Ema Doboszová „Vo štvrtok podala Ema dobrý výkon. Opäť urobila menšiu chybičku, keď vyletela, no potom to zachránila a nespadla,“ nadviazal tréner Rastislav Vrlák.

Na zimnom Európskom olympijskom festivale mládeže v metropole Bosny a Hercegoviny urobila Doboszová dokonca svoj nový osobný bodový rekord - 113,95 b. „Ak vydrží, bude trénovať a zodpovedne pracovať, môžeme na nej stavať a pre Slovensko bude prísľubom smerom do budúcnosti,“ zamyslel sa tréner Vrlák, pre ktorého bol EYOF rovnako prvým multišportovým podujatím. „Som rád, že sme tu mohli byť a nabrať obrovské skúsenosti. Keďže už máme po sezóne, nezostáva nám nič iné, ako súťažný ročník ukončiť a začať sa pripravovať na ďalšie vystúpenia.“

ŠTVRTKOVÉ VÝSLEDKY SLOVÁKOV:

Snoubording Big Air (22 súťažiacich v skupine/celkovo 44) - kvalifikácia chlapci - 1. Nick Puenter (Švaj.), ... 20. Juraj Mlynček (SVK)

Bežecké lyžovanie (78 súťažiacich) - kvalifikácia dievčatá - šprint klasickou technikou - 1. Alena Baranová (Rus.) 3:31,48, ... 40. Kristína Sivoková (SVK) 4:00,38, 41. Marianna Klementová (SVK) 4:00,71, 42. Mária Danielová (SVK) 4:00,77

Bežecké lyžovanie (91 súťažiacich) - kvalifikácia chlapci - šprint klasickou technikou - 1. Niilo Moilanen (Fin.) 3:05,19, ... 39. Denis Tilesch (SVK) 3:22,04, ... 61. Matúš Oravec (SVK) 3:31,09

Obrovský slalom - chlapci (104 súťažiacich) - 1. Andreas Soensterud Amdahl (Nór.) 2:09,95, ... 21. Filip Baláž (SVK) 2:12,10, ... 29. Ján Sanitrár (SVK) 2:13,66, ... 40. Adam Lások (SVK) 2:15,12, ... Filip Botka nenastúpil

Krasokorčuľovanie (29 súťažiacich) - voľný program dievčatá - 1. Anna Shcherbaková (Rus.) 202,79 b., ... 17. Ema Doboszová (SVK) 113,95 b.

Ľadový hokej (o 5. miesto): Slovensko - Švajčiarsko 4:1 (1:0, 2:1, 1:0), góly: 11. Marko Stacha (Oleksiy Myklukha), 22. Adam Jombík (Oliver Fatul), 35. Matej Kašlík (Mário Jamrich, Marek Putala), 60. Jakub Ragan (Richard Petráš, Oleksiy Myklukha) - 47. Attilio Biasca. Vylúčenia na 2 min.: 6:7, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1.

PIATKOVÝ PROGRAM SLOVÁKOV:

Zjazd. lyž. (Bjelašnica, 9:00 hod.) - paralelná súťaž miešaných tímov

Biatlon (Dvorišta, 10:00 hod.) - miešaná štafeta - 2 x 7,5 km a 2 x 6 km

Bežecké lyžovanie (Igman, 10:30 hod.) - miešaná štafeta 4 x 5 km

Šorttrek (Skenderija, 11:05 hod.) - 1000 m - Rusnáková, Filipová

Podujatia a športovci
p24

Súvisiace

Do olympijských hier v Paríži zostáva

Exkluzívny partner
Generálni partneri
Hlavní partneri
Partneri MOV